JAZZ.PL

Muzyka Zbigniewa Seiferta w interpretacjach Atom String Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:27
Jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na jazzowej mapie świata zagrał dla słuchaczy radiowej Dwójki w koncertowym cyklu "Jazz.PL"! W studiu S3 Atom String Quartet wykonał kompozycje z albumu "Zbigniew Seifert", czyli pierwszej autorskiej płyty polskiego mistrza jazzowych skrzypiec wydanej na amerykańskim rynku fonograficznym. Zapraszamy do oglądania! 

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]

atom string quartet 1200.jpg
Atom String Quartet: Zbigniew Seifert całe życie poświęcił muzyce jazzowej

Muzycy Atom String Quartet mówią, że wybór płyty z bogatego dorobku Zbigniewa Seiferta nie był prosty. Zespół zdecydował się na album z 1977 roku, mimo że sam Seifert nie był z niego w pełni zadowolony. To była pierwsza autorska płyta polskiego skrzypka, która ukazała się na amerykańskim rynku muzycznym. Kontrakt z wytwórnią Capitol Records niósł ze sobą większe możliwości, jak zaangażowanie do nagrań licznego i silnego składu (m.in. Michael Brecker, Randy Brecker, Philip Catherine), ale oznaczał także artystyczne kompromisy, jak włączenie do repertuaru utworu "For The Love Of You" autorstwa grupy The Isley Brothers, która w latach 70. odnosiła swoje największe sukcesy na rynku muzyki rozrywkowej. 


Atom String Quartet w cyklu Jazz.PL 15.JPG
Atom String Quartet w cyklu Jazz.PL. Zobacz galerię

Płyta "Zbigniew Seifert" nie jest najlepszą w dorobku legendarnego polskiego skrzypka, ale zauważyliśmy, że przełożenie tych nieco popowych utworów na grunt kwartetu smyczkowego może działać zdecydowanie lepiej niż próba przekładania utworów modalnych, z których Seifert jest znany. Kompozycje z tego albumu są bardzo wdzięcznym materiałem, punktem wyjścia do dalszych poszukiwań – mówią członkowie Atom String Quartet.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

"Atom String Quartet to jeden z najważniejszych kwartetów smyczkowych współczesnej muzyki, bez względu na gatunek" – tak o polskim zespole pisze Ian Patterson z prestiżowego "All About Jazz". Formacja łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych. Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

 

Skład zespołu:

Mateusz Smoczyński – skrzypce

Dawid Lubowicz – skrzypce

Michał Zaborski – altówka

Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Atom String Quartet Atom String Quartet

Koncert poprowadził Roch Siciński.

***

Na audycję "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (10.09) w godz. 18.00-19.00.