JAZZ.PL

Piotr Wyleżoł International Trio. Jazzowa energia i przestrzeń [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 19:00
Piotr Wyleżoł i jego zespół wystąpili podczas koncertu w ramach cyklu "Jazz.PL". Międzynarodowe trio pod kierunkiem pianisty zagrało w Studiu S-3.

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube Programu 2 Polskiego Radia)

Piotr Wyleżoł od lat uznawany za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych.

Urodził się 6 grudnia 1976 roku. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. Okrzyknięty "cudownym dzieckiem" kiedy wieku 10 i 11 lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena.

Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Jako student był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych: Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), „Klucz do Kariery” – Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej (Katowice).

Czytaj też:

Miał okazję współpracować z wieloma osobistościami, takimi jak: Billy Hart, Edd Schuller, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel i inni.

W latach 2005 - 2012 regularnie współpracował z Nigelem Kennedym, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S. Bacha czy A. Vivaldiego.

(opis ze strony internetowej artysty)

Pianista opowiedział o składzie zespołu, który wystąpi na koncercie w ramach cyklu "Jazz.PL". - Zamiast Łukasza Żyty na perkusji zagra David Hodek, który wprowadza do mojej muzyki powiew młodzieńczości, prowokuje mnie do ryzyka, może więc wcale nie będzie tak spokojnie. Na kontrabasie zagra Michał Barański, zobaczymy, jak bardzo perspektywiczny jest ten skład. Nazwa "International Trio" ma odróżnić zespół z Łukaszem Żytą, który wciąż funkcjonuje - mówił.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Jak zapowiedział artysta, na koncercie usłyszymy sporo nowej muzyki. - Zagramy również utwory, które powstały już jakiś czas temu i czujemy się w nich lepiej. Te będzie grało się łatwiej, a dzięki temu będziemy ryzykować w tych nowych. Nie trzeba za każdym razem udowadniać, jak wiele kroków naprzód jesteśmy. Po prostu cieszmy się pięknem muzyki, ważny jest spokój i przestrzeń - powiedział Piotr Wyleżoł.

Koncert poprowadził Przemysław Psikuta.

***

Na koncert w cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (20.05).

Zobacz więcej na temat: Jazz Dwójka