JAZZ.PL

Płużek/ Grzegorski/ Kowalewski/ Jonkisz - Janusz Muniak Recomposed [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 18:00
W cyklu "Jazz.PL" - koncert Janusz Muniak Recomposed. Po raz pierwszy na jednej scenie zagrali razem: Kuba Płużek, Tomasz Grzegorski, Adam "Szabas" Kowalewski i Kazimierz Jonkisz. Zespół złożony z przedstawicieli trzech pokoleń polskich jazzmanów oddał muzyczny hołd Januszowi Muniakowi. Zapraszamy do oglądania!

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube Dwójki)

Janusz Muniak to była postać bezcenna i powie to każdy, kto z nim rozmawiał, każdy, kto spędził z nim trochę czasu - mówi Kuba Płużek. - Do Klubu u Muniaka chodziłem regularnie od gimnazjum, byłem w każdy piątek i sobotę. Jak mogłem, to siedziałem blisko niego, żeby słuchać, co mówił. Pierwszy raz udało mi się zagrać z Muniakiem w 2007 roku - pamiętam, że był to piątek trzynastego. 

W studiu S-3 wybrzmiał repertuar złożony z kompozycji Janusza Muniaka oraz ze standardów jazzowych, do których ten legendarny saksofonista uwielbiał powracać (ku uciesze publiczności).

Kuba Płużek zbudował nowy kwartet z artystów związanych z Januszem Muniakiem. - Tomek Grzegorski i Adam Kowalewski odebrali wielką szkołę od Muniaka. Grali z nim długo, dużo przebywali w klubie. Janusz wtedy rządził na scenie żelazną ręką, był wymagający co do trzymania tempa i brzmienia. - opowiadał radiowej Dwójce pianista. – A żeby zagrać z Kazimierzem Jonkiszem, marzyłem od lat! Nie miałem śmiałości, żeby go zaprosić, teraz nadarzyła się świetna okazja. 


Janusz Muniak Recomposed.JPG
Koncert Janusz Muniak Recomposed

Skład:

Kuba Płużek - fortepian

Tomasz Grzegorski - saksofon tenorowy

Adam Kowalewski - kontrabas

Kazimierz Jonkisz - perkusja 

Koncert prowadził Roch Siciński.


Kuba Płużek - kompozytor i pianista jazzowy urodzony w Krakowie w 1988 roku. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Finalista Montreux Piano Competition, nominowany do nagrody Fryderyk 2015, zwycięzca i finalista najważniejszych polskich oraz międzynarodowych konkursów jazzowych. Jeden z najbardziej utalentowanych i kreatywnych instrumentalistów na rodzimej scenie. Twórczo konsekwentny i bezkompromisowy, odważnie eksplorujący świat dźwięków i granice harmonii. Kuba Płużek nagrał ponad dwadzieścia płyt, z czego pięć firmuje swoim nazwiskiem. Współpracował i występował m.in. z Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Gregiem Osbym, Nigelem Kennedym, Zbigniewem Wegehauptem, czy Wayne'em Dockerym. 

Tomasz Grzegorski - saksofonista urodzony w Kożuchowie w 1972 roku. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Na scenie jazzowej zadebiutował w formacji Quintessence Eryka Kulma. W latach 1999-2005 był członkiem Sekstetu Janusza Muniaka, regularnie występując w legendarnym, krakowskim klubie "U Muniaka". Od 2006 roku jest członkiem formacji "Energy" Kazimierza Jonkisza. Tworzył składy zespołów prowadzonych przez Wojciecha Karolaka, Ulę Dudziak, Zbigniewa Namysłowskiego czy Jarka Śmietanę. Występował także z Jeffem Beckiem, Edem Cherrym, Lázaro Cruzem, Danielem Latorre, czy Jonem Lordem (Deep Purple). W 2019 roku brał udział w nagraniu płyty "To Muniak With Love". 

Roch Siciński rozmawia z Kubą Płużkiem:

(You Tube Dwójki) 

Adam "Szabas" Kowalewski - kontrabasista urodzony w Zambrowie w 1969 roku. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, doktor sztuk muzycznych w zakresie instrumentalistyki. Działalność artystyczną rozpoczął w 1993 roku, występując z zespołem Eryka Kulma Quintessence. Od tej pory regularnie koncertował w kraju i za granicą, współpracując z czołówką polskich muzyków jazzowych, takich jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana. W swoim dorobku artystycznym ma również współpracę u boku takich międzynarodowych gwiazd jak m.in. Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany. Brał udział w nagraniu ponad 40 płyt, w tym dwóch autorskich: "For You" i "Yearning", zawierających większość jego kompozycji i ciepło przyjętych przez krytyków. 

Kazimierz Jonkisz - perkusista urodzony w Wilamowicach w 1948 roku. Nestor polskiej sceny jazzowej, wybitny pedagog i uznany bandleader. Ukończył Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Katowicach. Zaczynał od występów w zespole dixielandowym, z którym odnosił sukcesy na festiwalu Jazz nad Odrą. Po studiach związał się ze Zbigniewem Namysłowskim, z którym nagrał słynny album "Winobranie". Współpracował z Kwintetem Włodzimierza Nahornego, grupami Jazz Carriers i Novi Singers, Studiem Jazzowym Polskiego Radia, Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, czy Michałem Urbaniakiem. Nagrał kilka autorskich albumów (był pierwszym w Polsce liderem-perkusistą) i około 70. płyt z różnymi wykonawcami. Występował z muzykami zza Oceanu, m.in. Eddiem Hendersonem, Montym Watersem, Larrym Coryellem czy Johnem Hicksem.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Letnia odsłona cyklu "Jazz.PL" to muzyczny dowód na to, że w jednym miejscu i czasie przeszłość może spotkać się z teraźniejszością, a nawet przyszłością. W studiu S3 pojawią się m.in. Dominik Wania, Jan Ptaszyn Wróblewski, Kamil Piotrowicz, Henryk Miśkiewicz czy Józef Skrzek. Specjalnie dla słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej sceny na nowo odczyta muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu. Każdy z koncertów skupiony będzie wokół twórczości wybranej postaci, usłyszymy muzykę Wojciecha Karolaka, Andrzeja Trzaskowskiego, Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, Tomasza Szukalskiego i innych. 

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.  Transmisja koncertu również na portalu Ninateka.pl

***

Koncert Janusz Muniak Recomposed w cyklu "Jazz.pl" transmitowaliśmy w piątek (15.07).


Zobacz więcej na temat: Jazz