JAZZ.PL

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 

Oglądaj wideo:

(YouTube Dwójka Polskie Radio)

Zygmunt Karasiński (1898-1973) był wszechstronnie utalentowanym muzykiem – grał na skrzypcach, pianinie i saksofonie. Dyrygował orkiestrami jazzowymi, z którymi koncertował nie tylko w Polsce. Komponował piosenki i muzykę filmową. Jest autorem standardów polskiej muzyki popularnej z okresu międzywojennego i powojennego, jak m.in.: "Chłopiec czy dziewczyna", "Jest taki ktoś", "Warszawo, piękna Warszawo" oraz – wraz z Szymonem Kataszkiem – "Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem", "Czy pani mieszka sama?", "Serce matki". Twórczość Karasińskiego, w tym m.in. słynne "Yo-yo", ma w swoim repertuarze – założony przez Marcina Maseckiego – Jazz Band Młynarski-Masecki. Grupa wykonuje polskie klasyki okresu międzywojennego, które grane były wówczas w restauracjach i klubach tanecznych, ale również na ulicy.

– Marcin Masecki, obdarzony niezwykle eklektycznym, artystycznym ADHD, to jeden z najbardziej kreatywnych polskich pianistów, kompozytorów i aranżerów. Z wirtuozerską lekkością potrafi poruszać się pomiędzy klasyką, awangardą, jazzem i szeroko pojętą muzyką popularną. Człowiek niezliczonych talentów – dyrygent, pedagog i kurator, niestrudzenie koncertujący i łamiący konwencje w muzyce i sztuce. Na zaproszenie Dwójki zaprezentował standardy Zygmunta Karasińskiego we własnej, autorskiej interpretacji – mówi Piotr Metz, gospodarz koncertu, jeden z kuratorów cyklu "Jazz.PL".

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

***

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Transmisja koncertu również w portalu Ninateka.pl.

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (16.09) w godz. 18.00-19.00.