JAZZ.PL

Jazzowa retrospekcja w wykonaniu Charles Mingus Group [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 19:30
- Muzycy tej grupy od wielu lat w rożnych formacjach, z godnym podziwu uporem i konsekwencją, starają się przesuwać granice jazzowej stylistyki - zapowiadał koncert Charles Mingus Group Roch Siciński. W ramach jazzowego cyklu koncertów w Dwójce "Jazz.PL" polscy jazzmani przypomnieli repertuar z ostatnich lat kariery legendarnego amerykańskiego kontrabasisty.

mazolewski wojciech koncert 1200.jpg
Wojtek Mazolewski Quintet: to było szalone 10 lat

Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia


Franciszek Pospieszalski 1200.jpg
Franciszek Pospieszalski i Charles Mingus Group

Charles Mingus Group łączy utytułowanych przedstawicieli muzyki jazzowej i improwizowanej (Piotr Damasiewicz, Marek Pospieszalski) z reprezentantami młodego pokolenia instrumentalistów, dla których granice gatunków nie istnieją (Grzegorz Tarwid, Franciszek Pospieszalski, Bartosz Szablowski).

Muzycy zrzeszeni pod szyldem Charles Mingus Group sięgają po kompozycyjne perełki, które w połowie lat 70. XX w. zespół Mingusa zarejestrował na płytach "Changes 1" oraz "Changes 2". Jazzowa retrospekcja w wykonaniu kwintetu dowodzonego przez kontrabasistę Franciszka Pospieszalskiego ukaże materiał sprzed prawie pół wieku we współczesnym świetle.

Charles Mingus forum 1200.jpg
Franciszek Pospieszalski: Charles Mingus cały czas zaskakuje

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>>

Charles Mingus Group (skład):

Piotr Damasiewicz – trąbka

Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy

Grzegorz Tarwid – fortepian

Franciszek Pospieszalski – kontrabas 

Bartosz Szablowski – perkusja

Liderem Charles Mingus Group jest Franciszek Pospieszalski - kontrabasista pochodzący z muzycznej rodziny. Licencjat duńskiego Rhythmic Music Conservatory i magister Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu. Jest muzykiem i kompozytorem czynnie działającym w wielu międzynarodowych, jak i lokalnych zespołach jako sideman, a także lider kilku własnych projektów. W 2017 r. wydał autorską debiutancką płytę "1st level" ze swoim zespołem Franciszek Pospieszalski Sextet, a w 2019 r. płytę "Accumulated Thoughts" ze swoim trio.

Na konkursie Jazz Juniors wraz z zespołem Franciszek Pospieszalski Trio został wyróżniony nagrodą w postaci trasy koncertowej w Azji, również otrzymując nagrodę indywidualną Złoty Kontrabas im. Andrzeja Cudzicha. W 2020 roku wraz ze swoim trio otrzymał nagrodę specjalną na konkursie Krokus Jazz Festiwal.


Zobacz więcej na temat: Jazz Roch Siciński