JAZZ.PL

Marek Pospieszalski Quartet w Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 18:00
- To wspaniała okazja, żeby przedpremierowo zaprezentować państwu mój autorski materiał z kolejnej płyty kwartetu, w którym gram z Eliasem Stemesederem, Maxem Muchą i Maxem Andrzejewskim - zapowiadał swój koncert w cyklu Jazz.PL Marek Pospieszalski. Zapraszamy do oglądania wideo.

ZOBACZ KONCERT:

Marek Pospieszalski Quartet.JPG
Koncert zespołu Marek Pospieszalski Quartet

Przedpremierowy materiał jest inspirowany twórczością kompozytorów klasycznych począwszy od Schuberta, przez Brittena, aż po Lachenmanna. Kompozycje Pospieszalskiego, pełne odniesień do twórczości mistrzów, zanurzone są we współczesności i podążają w niezbadane rejony swobodnej improwizacji. Stanowią punkt wyjścia do otwartej i wielopłaszczyznowej interpretacji, w której mistrzowsko odnajdują się pozostali członkowie zespołu Pospieszalskiego. Koncert będzie zapowiedzią zbliżającej się premiery albumu, który ukaże się nakładem nowojorskiego 577 Records.

Formuła klasycznego kwartetu, w której wiele już zostało powiedziane, skłania muzyków do poszukiwania nowych form wyrazu, kładąc główny nacisk na kolorystykę, korzystając z niestandardowych współbrzmień, czy prowokując międzygatunkowe spotkania.

Marek Pospieszalski Quartet to czołówka europejskiej sceny improwizowanej, a każdy z instrumentalistów kwartetu charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych muzycznych doświadczeń. Obok lidera pojawią się - jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów Max Mucha, a także muzycy tworzący na stałe berlińskie środowisko muzyki improwizowanej - pianista Elias Stemeseder i perkusista Max Andrzejewski.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL>>>>


henryk miśkiewicz forum 1200.jpg
Henryk Miśkiewicz: bawimy się dźwiękami, a to największa przyjemność w jazzie

Marek Pospieszalski to jeden z najbardziej obiecujących muzyków w Europie wg niemieckiego magazynu JazzThing. Ogromny wpływ na jego edukację muzyczną miała muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break. Jego środowisko naturalne to szeroko pojęta i niczym nieograniczona muzyka improwizowana. Jednocześnie Pospieszalski czerpie z przeróżnych gatunków i stylistyk, często wychodząc poza utarte schematy. Na swoim koncie ma wspólne albumy z takimi artystami jak Marco Eneidi czy Dennis Gonzalez. Poza autorskim kwartetem prowadzi także duet Malediwy z Qbą Janickim. Jest również jednym z filarów kwintetu Wojtka Mazolewskiego.

Koncertował w Japonii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Szwecji, Anglii, Irlandii, Francji, Portugalii, Włoszech, Belgii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Estonii, Łotwie,Litwie, Turcji, Rumuni, Grecji.

Jako muzyk sesyjny brał udział w dziesiątkach koncertów radiowych i telewizyjnych oraz w nagraniach kilkudziesięciu albumów.

(materiały prasowe)

Koncert w Studiu S3 Polskiego Radia prowadził Roch Siciński.

***

Do słuchania i oglądania koncertu w ramach cyklu Jazz.PL zapraszaliśmy w piątek (25 czerwca) o godz. 18.00 antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: Jazz Marek Pospieszalski