JAZZ.PL

Debiutancka płyta Filip Żółtowski Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:15
W piątek (22.10) w radiowej Dwójce wystąpił Filip Żółtowski Quartet. Zespół złożony z młodych przedstawicieli trójmiejskiego środowiska jazzowego zaprezentował materiał ze swojej debiutanckiej płyty. 
Heart Beats - Mateusz Pałka, Szymon Mika, Grzegorz Pałka 6.JPG
Heart Beats - Mateusz Pałka / Szymon Mika / Grzegorz Pałka w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]


Filip Żółtowski Quartet to zespół, który powstał w sierpniu ubiegłego roku. Ich pierwszy album "Humanity” trafił na sklepowe półki niespełna miesiąc temu i jest fuzją muzyki jazzowej, często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami inspirowanymi producentami znanymi ze sceny muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hip-hopowymi beatami w stylu produkcji Jamesa Yanceya (J.Dilla). - Jeśli mielibyśmy zdefiniować główny punkt łączący tę fuzję gatunków, to będzie to właśnie muzyka jazzowa w stylu Steve'a Colemana and Five Elements czy Brada Mehldaua – mówią członkowie zespołu.

Słuchacze Dwójki mieli doskonałą okazję na poznanie debiutantów w wydaniu koncertowym.

Czytaj także:

W skład zespołu Filip Żółtowski Quartet wchodzą studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Kwartet w swojej muzyce łączy jazzową tradycję z nowoczesnymi brzmieniami oraz śpiewnymi tematami. Ich debiutancki album "Humanity" to muzyczne przemyślenia na temat poszukiwania równowagi między dwoma odmiennymi światami – światem algorytmu (telefonów, komputerów i zbyt wielu bodźców) i światem naturalnym (przyrody, piękna i wewnętrznego spokoju).

- Chcemy, aby muzyka, którą gramy, pokazywała, że można żyć w symbiozie między tymi dwoma światami. Jej głównym przekazem jest bycie w danym momencie, w danej chwili i przeżywanie tego momentu w pełni – mówią o swoim debiucie artyści.

Skład zespołu: 

Filip Żółtowski – trąbka

Szymon Zawodny – saksofon

Wojtek Wojda – fortepian/moog

Mikołaj Stańko – perkusja


Koncert poprowadził Roch Siciński.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

***

Koncert w cyklu "Jazz.PL" w piątek (22.10) w godz. 18.00-19.00 transmitowaliśmy na antenie Dwójki; także wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.