JAZZ.PL

Septet Agi Derlak w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 18:00
- Tę artystkę możemy nazwać księżniczką polskiego jazzu. Przed państwem Aga Derlak i jej nowy zespół - zapowiadał Andrzej Zieliński spotkanie z septetem Agi Derlak w Dwójkowym cyklu Jazz.PL, którego słuchaliśmy w piątek (29.10). Zapraszamy do oglądania wideo z koncertu!

Filip Żółtowski Quartet 5.JPG
Debiutancka płyta Filip Żółtowski Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Oglądaj wideo:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

W kolejnej odsłonie cyklu "Jazz.PL" wysłuchaliśmy koncertu septetu Agi Derlak - znakomitej pianistki, kompozytorki i edukatorki oraz laureatki nagrody Fryderyk 2016 w kategorii jazzowej: Fonograficzny Debiut Roku. To z jej inicjatywy powstało w 2012 roku trio jazzowe - Derlak/Trąbczyński/Szablowski Trio, przemianowane później na Aga Derlak Trio. Zespół wydał pod koniec 2014 roku debiutancki album "First Thought", a w kwietniu 2017 roku ukazała się ich kolejna płyta "Healing".

Aga Derlak jest absolwentką Berklee College of Music w Bostonie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej nauczycielami byli m.in. Michał Tokaj, Paweł Tomaszewski czy Danilo Perez.

Pianistka występuje nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju, m.in. w USA, Panamie, Meksyku, Hiszpanii, Grecji, Włoszech czy Serbii. Ma na swoim koncie współpracę ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Jerzym Małkiem, Grzechem Piotrowskim, Andrzejem Święsem, Sabiną Meck, Łukaszem Żytą. Współpracowała również z uznanymi postaciami zagranicznej sceny: Andree Haywardem, Loucianą Souzą, Claudio Ragazzim, Omarem Diazem, Carlosem Agrazalem, PJ Andersonem.

Za swoją pierwszą płytę otrzymała Fryderyka, a talentem mogłaby obdzielić przynajmniej kilku innych jazzmanów. Potrafi zagrać jak każdy – co udowodniła podczas swojego specjalnego pandemicznego przedsięwzięcia – jednak mało kto potrafi zagrać jak ona.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Zobacz zapowiedź:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

To była absolutna premiera. Trio pianistka zmieniła na kwintet, choć tak naprawdę był to septet, gdyż dołączyli do jej zespołu goście specjalni – trębacz Jerzy Małek i wokalistka Barbara Derlak.

Skoro pojawiła się wokalistka – to też pojawiło się w tej muzyce słowo – a dokładnie poezja. Pobrzmiewały w nowych kompozycjach artystki echa zarówno Karola Szymanowskiego, jak i Wayne’a Shortera czy Joe Lovano.

Skład zespołu:
Agnieszka Derlak – fortepian
Barbara Derlak – wokal
Wojciech Lichtański – saksofon altowy
Marcin Kaletka – saksofon tenorowy
Michał Kapczuk – kontrabas
Szymon Madej – perkusja
Jerzy Małek - trąbka

Koncert poprowadził Andrzej Zieliński.

***

Na audycję "Jazz.PL" zaprosiliśmy w piątek (29.10) w godz. 18.00-19.00. Transmitowaliśmy ją na antenie Dwójki, a także wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: Jazz