Euro 2020

Euro 2020: Stanisław Czerczesow jednak nie będzie selekcjonerem Rosji? "Zwolnił" go... Władimir Putin

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 15:46
Kilka dni temu rosyjska federacja ogłosiła, że mimo nieudanego występu "Sbornej" na Euro 2020 Stanisław Czerczesow pozostanie jej selekcjonerem. Według portalu sportbc.ru sytuację trenera zmieniła wypowiedź prezydenta kraju Władimira Putina, który zasugerował, że wobec odpowiedzialnych za porażkę na turnieju należy wyciągnąć konsekwencje.
Stanisław Czerczesow
Stanisław CzerczesowFoto: PAP/Valery Sharifulin

W środę Rosyjski Związek Piłki Nożnej poinformował, że choć Rosjanie zawiedli i wynik na Euro jest "mocno rozczarowujący", zmiana na stanowisku selekcjonera nie jest rozważana.

- Komisja Techniczna RFS, podobnie jak sam trener, przyznała, że jego praca była niezadowalająca, ponieważ zespół zajął czwarte miejsce w grupie. Jednocześnie komisja wyraziła zaufanie do Stanisława Salamowicza (Czerczesowa - przyp. red.) i życzyła mu powodzenia w dalszej pracy z reprezentacją - powiedział przedstawiciel federacji Michaił Gerszkowicz.

Stanowisko związku miała jednak zmienić niedawna wypowiedź prezydenta Władimira Putina, który wprawdzie nie domagał się zwolnienia Czerczesowa wprost, ale dał do zrozumienia, że winni porażki "Sbornej" na Euro oraz podczas MŚ w hokeju powinni ponieść konsekwencje.

- W takich przypadkach, choć to nic osobistego, trzeba pomyśleć o tym, co zrobili dobrego ludzie, którzy byli odpowiedzialni za pracę w reprezentacjach i wspólnie zastanowić się, co w nich zmienić - oświadczył Putin.

W reakcji na słowa prezydenta Rosyjski Związek Piłki Nożnej miał przygotować listę potencjalnych zastępców Czerczesowa i rozpocząć negocjacje z selekcjonerem ws. warunków rozwiązania umowy. "Trener nie został zwolniony, ale będą toczyć się rozmowy na temat wysokości jego odszkodowania. Czerczesowowi się nie spieszy, ale sprawa jest praktycznie przesądzona" - tłumaczą dziennikarze portalu sportbc.ru.

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że były szkoleniowiec Legii Warszawa zarabia rocznie 2,5 mln euro. Jego umowa z rosyjską federacją obowiązuje do końca mistrzostw świata w Katarze w 2022 r. 

Czytaj także:

bg

Czytaj także

Euro 2020: rosyjska federacja podjęła decyzję ws. przyszłości Stanisława Czerczesowa

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 16:26
W oficjalnym komunikacie rosyjska federacja oświadczyła, że praca selekcjonera "Sbornej" Stanisława Czerczesowa była "niezadowalająca", ale nie zrywa umowy z byłym trenerem m.in. Legii Warszawa. Pod wodzą szkoleniowca Rosjanie zajęli na Euro 2020 ostatnie miejsce w grupie i pożegnali się z turniejem już po 3 meczach.
rozwiń zwiń