Section50
Section00

Życia
rysy

Agnieszka Osiecka
Wojciech Młynarski
Jeremi Przybora
Jonasz Kofta
Andrzej Waligórski
Jan Kaczmarek.
Ich historie i opowieści, ich wersy niezapomniane, w nowym cyklu Programu Trzeciego Polskiego Radia. Zapraszamy w każdą niedzielę do audycji Romana Dziewońskiego "Do trzech razy nuta". W pierwszej odsłonie, spotkania z Agnieszką Osiecką jakiej Państwo nie znają.

Jonasz Kofta napisał przed laty, że "Życie to jeszcze nie jest życiorys. Życie powstaje w brudnopisie". Niestety poetów do których odwołujemy się, nie ma już pomiędzy nami. Brudnopis stał się życiorysem z encyklopedii. Ale nas interesują ich ŻYCIA RYSY, meandry i ścieżki Ich drogi, powiązania słów w wersy, strofki i wiersze. Tak często Ich cytujemy, zapominając niejednokrotnie, że znalazły swoje miejsce w polszczyźnie i "Niech żyje bal", i "W Polskę idziemy drodzy panowie", i "Jak dobrze wstać skoro świt" oraz wiele, wiele innych. Do tego wyczarowane ze słów Osieckiej, Kofty, Przybory, Młynarskiego światy zmieniają codzienność w lepszy, bardziej uważny na uczucia, pełen wyobraźni świat. Zapraszamy na spotkania z ŻYCIA RYSAMI. Roman Dziewoński

Agnieszka
Osiecka

Poetka złamanego koloru

(cyt. Jan Kott)


Autorka ponad dwóch tysięcy testów piosenek, skeczy, opowiadań. Poetka, pisarka, dziennikarka, reżyserka teatralna i telewizyjna. Piosenki jej autorstwa śpiewamy do dziś. Bez nich Polska muzyka rozrywkowa brzmiałaby zupełnie inaczej. "Okularnicy", "Kochankowie z ulicy Kamiennej", "Na całych jeziorach ty", "Małgośka", "W żółtych płomieniach liści", "Zielono mi"… W Polskim Radiu od 1963 roku prowadziła z Janem Borkowskim Radiowe Studio Piosenki, które wypromowało wiele gwiazd polskiej estrady i wydało ponad 500 piosenek.

Wojciech
Młynarski

Jak kameleon i diament zarazem

(cyt. Grzegorz Damięcki)


Autor ponad dwóch tysięcy tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych. By przypomnieć Państwu kilka tytułów: "Róbmy swoje", "Przyjdzie walec i wyrówna", "W Polskę idziemy", "Po co babcię denerwować?", "Jesteśmy na wczasach", "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę", "Jeszcze w zielone gramy". Poeta, satyryk, dramaturg, artysta kabaretowy, scenarzysta, tłumacz, kompozytor, reżyser teatralny. Według Jeremiego Przybory, wraz z Agnieszką Osiecką i Jonaszem Koftą, tworzył "trójcę wieszczów polskiej piosenki".

Jeremi
Przybora

Mistrz łączenia piosenki lirycznej i żartobliwej.

(cyt. Wisława Szymborska)


Poeta, autor tekstów legendarnych piosenek, pisarz, satyryk, aktor, mistrz języka polskiego. Starszy Pan B z "Kabaretu Starszych Panów", który tworzył wspólnie z Jerzym Wasowskim od 1958 roku do 1966 roku i Kabaretu Jeszcze Starszych Panów w latach 1978-1980. Tworzył piosenki "dobre na wszystko". "Tanie dranie", "Odrażający drab", "Bo we mnie jest seks", "Przeklnę cię", "Jeżeli kochać to nie indywidualnie", "Już kąpiesz się nie dla mnie", "Piosenka jest dobra na wszystko". Bawił się słowem jak nikt inny: "wespół w zespół, by żądz moc móc zmóc" czy "tatka tka i matka tka, a praczka czka i czkając tka".

Życia rysy
Section05
Section49