Freddie Mercury
Section01
Section02
Section03
Section04
Section05

FREDDIE

MERCURY

1946-1991

Kochajcie mnie,

jakby nie było jutra

1

Kim pan jest, panie Mercury?

Urodzony 5 września 1946 roku na Zanzibarze Farrokh Bulsara musiał przejść długą drogę, zanim stał się znaną na całym świecie ikoną popkultury. Jego rodzice wywodzili się z ludu Parsów, indyjskich wyznawców zaratusztrianizmu.

Więcej

2

Showman na dworze Królowej

Wymyślenie nazwy i logo to zaledwie ułamek tego, co Mercury wniósł do zespołu, który zmienił historię muzyki rockowej. Był on nie tylko wokalistą, pianistą i autorem wielu przebojów brytyjskiego kwartetu, ale również charyzmatycznym frontmanem z łatwością dyrygującym na koncertach wielotysięcznym tłumem fanów. Co ciekawe, z natury Freddie był bardzo nieśmiały i dlatego niechętnie udzielał wywiadów.

Więcej
więcej

3

Zły facet w Barcelonie

Jeszcze zanim rozpoczął wielką karierę z zespołem Queen, w 1972 roku Freddie próbował zaistnieć na rynku muzycznym pod pseudonimem Larry Lurex. Próżno jednak szukać tego nazwiska w archiwach list przebojów. Co innego Freddie Mercury: ten firmuje kilka znaczących hitów, na czele z "I Was Born to Love You" i "Living on My Own", pochodzącymi z jego debiutanckiego solowego albumu "Mr. Bad Guy" z 1985 roku.

Więcej

4

Zęby, wąsy i mikrofon na kiju

Sceniczny wizerunek Mercury'ego ewoluował w trakcie kariery, ale ten najbardziej ikoniczny image pochodzi z pierwszej połowy lat 80. Jego nieodłącznymi elementami są wystające przednie zęby, czarny wąs i trzymany w dłoni mikrofon, przymocowany do czegoś, co wygląda na zdekompletowany statyw.

Więcej

5

Kociarz, filatelista, imprezowe zwierzę

Mercury słynął z tego, że nie potrzebował długo spać, by się zregenerować, miał więc sporo czasu na pielęgnowanie swych pozamuzycznych zainteresowań – wśród nich na pierwszy plan wybijały się koty i szalone imprezy, o których do dziś krążą legendy. Wokalista był też mistrzem gry w scrabble i zapalonym filatelistą.

Więcej

6

Wanna pełna weny

Znaczna część repertuaru zespołu Queen była dziełem jego wokalisty. Mercury napisał kilkadziesiąt utworów, w tym sztandarowe hity grupy, takie jak "Bohemian Rhapsody" czy "We Are the Champions". Nigdy nie było wiadomo, kiedy dopadnie go wena twórcza, dlatego jego asystent ciągle nosił przy sobie notatnik do zapisywania pomysłów Freddiego. Zdarzało się, że natchnienie przychodziło w zupełnie nieoczekiwanych miejscach i sytuacjach…

Więcej

7

Szukajcie mnie na niebie

Freddie Mercury nie ma grobu, a losy urny z jego prochami są wielką niewiadomą. Możemy za to wypatrywać go na nocnym niebie pod postacią asteroidy noszącej jego imię.

Więcej
Section025