Polskie Radio
Section05
Lech Kaczyński

"Wprowadzają w błąd opinię publiczną". Podkomisja smoleńska prostuje kłamstwa rosyjskiej prokuratury

Wyrażamy ubolewanie, że prokuratura rosyjska wykazuje nieznajomość kluczowego materiału dowodowego, świadczącego o prawidłowym działaniu polskiej załogi samolotu Tu-154M i wprowadza w błąd opinię publiczną - podkreśla w wydanym w środę komunikacie podkomisja smoleńska. Informuje też, że nie dysponuje "istniejącym jakoby" stenogramem z rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego z bratem Jarosławem Kaczyńskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Lech Kaczyński katastrofa smoleńska Jarosław Kaczyński

Stenogram rozmowy Lecha Kaczyńskiego z bratem. Polska prokuratura odpowiada Rosji

Rosyjska Prokuratura Generalna oświadczyła, że wysłała do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o stenogram rozmowy telefonicznej prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego z bratem, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, przed katastrofą samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 r. - W aktach sprawy prowadzonej przez PK nie ma nagrania ani stenogramu takiej rozmowy - poinformowała w środę rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Prokuratura Krajowa Lech Kaczyński katastrofa smoleńska

Krzysztof Sobolewski: Rafał Trzaskowski wielokrotnie kłamał ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego

- Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiadał wniosek w sprawie ulicy imienia Lecha Kaczyńskiego już po wyborach samorządowych w 2018 r., potem w 2019 r. po wyborach prezydenckich, a teraz mówi o jesieni; ile można kłamać w jednej sprawie - pytał w rozmowie z PAP polityk PiS Krzysztof Sobolewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Sobolewski Rafał Trzaskowski Warszawa Lech Kaczyński

Prezes PiS: Lech Kaczyński był człowiekiem Solidarności w podwójnym tego słowa znaczeniu

- Lech Kaczyński służył Solidarności w podwójnym sensie: działał na rzecz wolnych związków zawodowych, ale także bronił polskich wartości - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w Warszawie wziął udział w wernisażu wystawy "Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Lech Kaczyński Solidarność Jarosław Kaczyński historia Polski

Działalność opozycyjna Lecha Kaczyńskiego. Łopiński: był człowiekiem Solidarności

Lech Kaczyński przez większość Polaków oceniany jest przez pryzmat skutecznych działań w roli prezydenta Polski, ministra sprawiedliwości i prezydenta Warszawy, a także poprzez tragiczny finał jego życiowej drogi w Smoleńsku. Z kolei jego działalność w latach 80. w ramach Solidarności nie jest już tak powszechnie znana. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Lech Kaczyński Solidarność Krzysztof Wyszkowski

"Generał Władysław Anders. Żołnierz i polityk – w 50. rocznicę śmierci". Konferencja naukowa w Warszawie

Konferencję naukową "Generał Władysław Anders. Żołnierz i polityk – w 50. rocznicę śmierci" przygotowało Biuro Badań Historycznych IPN w ramach Centralnego Projektu Badawczego "Polska emigracja niepodległościowa 1945–1990". To pierwsze z cyklu spotkań, które zaplanowano również w Taszkiencie, Rzymie i Londynie, poświęconych słynnemu polskiemu dowódcy. Ich ideą jest przedstawienie dokonań gen. Władysława Andersa w najważniejszych etapach jego życia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mateusz Morawiecki Władysław Anders MSZ IPN Lech Kaczyński

Co z ulicą Lecha Kaczyńskiego w Warszawie? Radny PiS: Rafał Trzaskowski nazywa go postacią kontrowersyjną

- Jedynymi radnymi, którzy chcą upamiętnić w Warszawie Lecha Kaczyńskiego, jest klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wręcz padło ze strony Rafała Trzaskowskiego sformułowanie, że dla większości radnych Platformy Obywatelskiej Lech Kaczyński jest postacią kontrowersyjną - mówił w Polskim Radiu 24 warszawski radny PiS Michał Szpądrowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka regiony mazowieckie Warszawa Rafał Trzaskowski Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel samorząd Lech Kaczyński

75 lat temu powstało zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"

2 września 1945 roku powstała "Wolność i Niezawisłość" – organizacja, która sprzeciwiała się komunistycznej dominacji oraz obecności Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski. Jej członkowie przez lata byli przez władze i propagandę nazywani "bandytami" i "zdrajcami".
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość Żołnierze Wyklęci Andrzej Duda Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Mariusz Pieśniewski Jan Rzepecki Michał Migała NKWD Instytut Pamięci Narodowej Lech Kaczyński

"Budowniczy polskiej drogi do wolności". Minister kultury podkreślił zasługi śp. Lecha Kaczyńskiego

- Lechowi Kaczyńskiemu kierunek zawsze wyznaczały solidarność, wolność, sprawiedliwość i godność, czyli Polska solidarna. Tym wartościom i marzeniom był wierny, dlatego dzisiaj możemy powiedzieć: Lechu Kaczyński, jest przy tobie Solidarność - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Solidarność Piotr Gliński wystawa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski