Polskie Radio
Section05
Lech Kaczyński

Przesłuchanie Donalda Tuska. Komentarz publicystki

Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk zapowiedział, że stawi się w poniedziałek na przesłuchaniu w prokuraturze w Polsce. Został wezwany w charakterze świadka w sprawie dotyczącej katastrofy smoleńskiej. Jak powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Strasburgu: „Sąd wzywa mnie na świadka, więc jak każdy obywatel mam obowiązek się stawić”. O przesłuchaniu Donalda Tuska mówiła w audycji Gorący Temat Eliza Olczyk z „Wprost”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Platforma Obywatelska POLSKA Tomasz Arabski Lech Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS

Brakuje pieniędzy na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego

Członkowie społecznego komitet budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie ujawnili, że maja problem ze sfinansowaniem budowy. Okazało się, że monument smoleński kosztował zbyt dużo i brakuje środków na kolejny pomnik. - Szacujemy, że około 1,5 miliona będzie kosztował ten drugi pomnik no i trochę brakuje - powiedział RMF skarbnik Społecznego Komitetu Budowy Pomników, Marek Suski
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomniki Lech Kaczyński Warszawa

"O śmierci delegacji w Smoleńsku rozstrzygnął wybuch"

W środę, w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych, odbyła się prezentacja raportu technicznego podkomisji badającej katastrofę smoleńską. - Nic nie wskazuje na to, by eksplozje w skrzydle i centropłacie miały być skutkiem katastrofy. Było odwrotnie - katastrofa była skutkiem eksplozji. W tej sprawie komisja jest jednomyślna – mówił w Polskim Radiu 24 w audycji Gorący Temat szef podkomisji ds. badania przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Smoleńsk POLSKA Lech Kaczyński Katyń

Raport techniczny podkomisji smoleńskiej. Komentarze publicystów

Według wprowadzenia do raportu technicznego samolot uległ destrukcji w powietrzu w wyniku eksplozji; podkreślono w nim też, że na katastrofę Tu-154 M złożył się szereg świadomych działań: w obszarze remontu samolotu, przygotowania wizyty w Katyniu, świadome, fałszywe sprowadzenie samolotu do lądowania przez rosyjskich kontrolerów, awarie i eksplozje. Raport techniczny podkomisji smoleńskiej komentowali w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wierzchołowski (niezależna.pl), Adrian Stankowski („Gazeta Polska Codziennie”) i Paweł Lisicki (red. nacz. „Do Rzeczy”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk Lech Kaczyński katastrofa w Smoleńsku

„Polityka prezydenta Lecha Kaczyńskiego była wizjonerska"

Podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Sejmie prezydent Andrzej Duda powiedział, że Lech Kaczyński, pracując na rzecz kraju, budował Polskę silną, suwerenną i solidarną. O koncepcjach politycznych Lecha Kaczyńskiego mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski wicedyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2006-2008.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku Andrzej Duda Lech Kaczyński Gruzja

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Mszą świętą w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu rozpoczęły się państwowe uroczyste obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W modlitwie w intencji ofiar wzięli udział między innymi: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, a także szef MON Mariusz Błaszczak, były szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz wicepremier Beata Szydło. Uroczystości relacjonujemy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa smoleńska Lech Kaczyński

„Smoleńsk był pierwszą odsłoną wojny informacyjnej na taką skalę”

Dzisiaj mija osiem lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Obchody 8. rocznicy katastrofy rozpoczęła wtorkowa msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, w której brali udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu oraz ministrowie i politycy PiS. O katastrofie smoleńskiej mówili w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej”), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i publicysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa smoleńska Lech Kaczyński Rosja Tomasz Sakiewicz Jacek Liziniewicz

"Doszło do eksplozji w centropłacie, na środku samolotu"

– W każdym postępowaniu dotyczącym tej skali dramatu, najważniejsze jest ustalenie przyczyn śmierci ofiar, w tym przypadku olbrzymiej części polskiej elity, z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Ryszardem Kaczorowskim na czele – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Antoni Macierewicz, szef podkomisji smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Antoni Macierewicz Smoleńsk Lech Kaczyński Ryszard Kaczorowski POLSKA

Publicyści o sporze wokół katastrofy smoleńskiej

– Ta sprawa będzie nas dzielić jeszcze długo – oceniał w Debacie Poranka Grzegorz Łaguna z Superstacji. 10 kwietnia, w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Warszawie odsłonięty zostanie pomnik poświęcony ofiarom prezydenckiego samolotu z 2010 roku. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa smoleńska Smoleńsk Lech Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Donald Tusk katastrofa w Smoleńsku