Polskie Radio
Section05
Lech Kaczyński

Wierzchołowski: rząd Tuska świadomie podjął się sabotowania działalności Lecha Kaczyńskiego

- Ten szyfrogram jest dowodem na to (...), że ówczesny polski rząd tak naprawdę, mimo różnic politycznych z prezydentem - co bardzo często się zdarza w demokratycznych państwach - prowadził politykę, której celem było podkopywanie jego pozycji, zwalczanie go na wyraźne życzenie groźnego, niebezpiecznego sąsiada, jakim jest Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wierzchołowski ("Gazeta Polska"). 
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA Polityka zagraniczna Polski Rosja Donald Tusk Lech Kaczyński polityka

Sellin: Tusk wybrał ocieplenie stosunków z Rosją, która zmierza do odbudowy sowieckiego imperium

Każdy, kto potrafi ocenić rzeczywistość, widział, że Rosja putinowska zmierza do odbudowy imperium sowieckiego - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Jak podkreślił, "należało przed tym przestrzegać". - Natomiast ekipa Donalda Tuska działała inaczej - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Sellin Rosja Donald Tusk Lech Kaczyński Polityka zagraniczna Polski

"Konstytucja była uwieńczeniem naprawy państwa". Przypominamy historyczne przemówienie Lecha Kaczyńskiego z 2009 r.

- Konstytucja z 3 maja 1791 roku była uwieńczeniem dzieła naprawy naszego państwa - powiedział prezydent RP Lech Kaczyński w Warszawie 2009 roku, podczas ostatnich przed jego śmiercią obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W swoim wystąpieniu nawiązał do rządów PiS w latach 2005-2007, kiedy opozycja głosiła "zagrożenie demokracji" - podobnie jak przeciwnicy uchwalenia konstytucji w XVIII wieku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński konstytucja 3 maja polityka Prawo i Sprawiedliwość historia Polski

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnionymi działacz opozycji w PRL i historyk

Prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Antoniemu Janowi Lenkiewiczowi i Antoniemu Libin-Liberze za wybitne osiągnięcia dla Rzeczypospolitej. Uroczystość, w obecności najwyższych władz państwowych, odbyła się na Zamku Królewskim w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski Andrzej Duda Order Orła Białego Solidarność stan wojenny Antoni Lenkiewicz PRL Lech Kaczyński Samuel Beckett William Szekspir Zbigniew Mentzel Paweł Huelle Krzysztof Masłoń Konfederacja Polski Niepodległej (KPN)

Gala Nagrody Prometejskiej. Prezydent: heroiczna walka Ukraińców musi zakończyć się zwycięstwem

"Polska i Polacy niezmiennie, solidarnie wyciągają pomocną dłoń do Ukrainy i Ukraińców. Będziemy nadal zapewniać wszelkie możliwe wsparcie oraz zabiegać o skuteczne, stanowcze działania naszych sojuszników z NATO i partnerów z Unii Europejskiej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów uroczystości wręczenia Nagrody Prometejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 Ukraina Rosja POLSKA Andrzej Duda Lech Kaczyński

NASZ WYWIAD "Putin wyeksportował do Europy więcej korupcji niż ropy i gazu". Gruziński ekspert: Lech Kaczyński słusznie ostrzegał

- Lech Kaczyński już w 2008 roku rozumiał, że jeśli oddamy pole Rosji i jeśli dzisiaj przegramy, jeśli pozwolimy Moskwie pokonać demokracje w jej sąsiedztwie, to jutro nie będzie już o czym dyskutować, nie będzie o co się spierać, jeśli chodzi o kwestie społeczno-gospodarcze, i to pewnie w żadnym europejskim kraju - mówi portalowi PolskieRadio24.pl b. gruziński dyplomata, b. ambasador Gruzji w Wielkiej Brytanii Giorgi Badridze.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Lech Kaczyński Gruzja Ukraina wojna na Ukrainie Smoleńsk 2022 Rosja serwis wschodni

Rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. 12 lat temu para prezydencka spoczęła na Wawelu

Mija 12 lat od pogrzebu pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich, tragicznie zmarłych, wraz z 94 innymi osobami, w katastrofie rządowego samolotu 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Dwudniowe uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich odbywały się 17 i 18 kwietnia 2010 roku w Warszawie i Krakowie. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i jego małżonkę żegnały tysiące ludzi w całym kraju, a także liczni goście z zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Maria Kaczyńska katastrofa smoleńska

Raport podkomisji smoleńskiej. Szrot: wszystko układa się w logiczną całość i wskazuje na winę Rosji

W poniedziałek (11.04) zaprezentowano przyjęty w sierpniu ub.r. raport podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot "poszlaki, które występują ws. katastrofy smoleńskiej, układają się w logiczną całość i wskazują na winę strony rosyjskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Antoni Macierewicz Paweł Szrot Rosja Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Smoleńsk Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski

"Katyń jak Bucza". Orędzie prezydenta w rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

- Mordowali bezbronnych wtedy i dziś. Zacierali ślady wtedy i dziś. Kłamali wtedy i dziś. Nic się nie zmienili - mówił w swoim orędziu wygłoszonym w związku z rocznicą zbrodni katyńskiej prezydent Andrzej Duda, porównując ludobójstwo katyńskie i rosyjskie zbrodnie popełniane dziś na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Smoleńsk Katyń Lech Kaczyński Andrzej Duda

12. rocznica katastrofy smoleńskiej w Polskim Radiu. Wspomnienia, koncerty, reportaże

Za nami obchody 12.rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na antenach polskiego Radia emitowaliśmy audycje specjalne, reportaże oraz wspomnienia dotyczące katastrofy smoleńskiej i wszystkich jej ofiar. Nie zabrakło również komentarzy socjologów, politologów, psychologów, polityków, osób duchownych i publicystów. Serwisy informacyjne anten przekazywały relacje z obchodów 12. rocznicy katastrofy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Smoleńsk 2022 Trójka katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński Maria Kaczyńska

Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej – podsumowanie w Trójce

Niedziela 10 kwietnia 2022 roku upłynęła pod znakiem obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej i związanych z nią uroczystości. W podsumowującej to wydarzenie specjalnej audycji Trójki przenieśliśmy się przed Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i powróciliśmy pamięcią do wydarzeń, które wstrząsnęły Polską 12 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Duda Tomasz Miara katastrofa smoleńska katastrofa samolotu katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński

Tak Polacy oddawali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej [ZAPIS RELACJI]

Pod Pałacem Prezydenckim zakończyły się uroczyste obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na Krakowskim Przedmieściu przemawiał m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński. Wcześniej w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się uroczysta msza. Pamięć ofiar uczczono też na Powązkach Wojskowych, gdzie przed pomnikiem ofiar kwiaty złożyli przedstawiciele polskich władz, w tym premier Mateusz Morawiecki. Poniżej przedstawiamy zapis rocznicowej relacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA RELACJA polityka Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Lech Kaczyński