Katar 2022
Section06

Katar 2022: Senegal - Holandia. Faworyci nie zawiedli, choć łatwo nie mieli

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 19:03
W drugim spotkaniu grupy A osłabiony brakiem swojej gwiazdy Senegal przegrał z faworyzowaną Holandią 0:2, choć "Pomarańczowi" obie bramki zdobyli w końcówce poniedziałkowego meczu.
Zdobywca bramki dla Holandii Cody Gakpo (z lewej) oraz Frenkie De Jong cieszą się po golu Foto: PAP/EPA/Mohamed Messara

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy mistrzostw świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

Pierwszy mecz grupy A odbył się w niedzielę, a Ekwador bez problemu pokonał w nim Katar 2:0. W drugim spotkaniu tej grupy zmierzyły się reprezentacje Senegalu i Holandii. Obie przed turniejem drżały o los swoich gwiazd.

Holendrzy mieli powody do optymizmu, bo Memphis Depay znalazł się w kadrze na turniej, choć mecz z mistrzami Afryki rozpoczął na ławce rezerwowych. Senegalscy kibice mogli natomiast pogrążyć się w rozpaczy, gdy w czwartek okazało się, że mundial przegapi lider ich drużyny Sadio Mane.

Jak się okazało, także po pierwszym meczu lepsze nastroje będą panować w Holandii.

03:53 Drugi dzień Mistrzostw Świata. Anglicy pokonali Iran, Holandia gra z Senegalem (Jedynka) Drugi dzień Mistrzostw Świata. Anglicy pokonali Iran, Holandia gra z Senegalem (Jedynka)

Senegal bez kompleksów

Już w pierwszej minucie Senegalczycy mogli zaskoczyć faworytów. Na holenderską bramkę uderzał Boulaye Dia, jednak został zablokowany. "Pomarańczowi" odpowiedzieli trzy minuty później, gdy w polu karnym szarżował Cody Gakpo. Steven Bergwijn nie zdołał jednak dopaść do piłki.

"Lwy Terangi" grały bez kompleksów. Mistrzowie Afryki przeprowadzali składne akcje, a po jednej z nich w dziewiątej minucie z dystansu uderzył Ismaila Sarr. Napastnik Watfordu kopnął mocno, ale minimalnie niecelnie. W holenderskiej ekipie wyróżniał się natomiast szarpiący prawym skrzydłem Denzel Dumfries.

W siedemnastej minucie bramkową szansę miał Daley Blind. Holenderski weteran główkował niecelnie po wrzutce Gakpo. Podopieczni Louisa van Gaala powinni prowadzić dwie minuty później. Z kontrą ruszył Steven Bergwijn, odegrał do Stevena Berghuisa, który kapitalnie wyłożył piłkę do Frenkie’go De Jonga. Pomocnik Barcelony, zamiast strzelać, wdał się jednak w drybling i został zatrzymany przez obrońców.

01:09 Solecki.mp3 Senegal przegrał z Holandią 0:2 w meczu pierwszej kolejki grupy A piłkarskich mistrzostw świata. O szczegółach - Marek Solecki (IAR)

„Bezrobotny” Noppert

W szeregach Afrykanów najgroźniejszy był Sarr. W dwudziestej piątej minucie wpadł w pole karne i mocno uderzył na bramkę, lecz trafił w… Virgila van Dijka. Skończyło się na rzucie rożnym.

Choć podopieczni Aliou Cisse byli aktywni, debiutujący w holenderskiej bramce Andries Noppert długo nie mógł się wykazać. Golkiper nie musiał też interweniować w 29. minucie, gdy Krepin Diatta strzelał z dystansu, jednak jego uderzenie było bardzo słabe.

Noppert po raz pierwszy złapał piłkę po strzale rywala w 33. minucie. Uderzenie Youssoufa Sabaly’ego było jednak tak lekkie, że debiutant nie mógł mieć z nim problemów.

Statystyki meczu Senegal - Holandia Statystyki meczu Senegal - Holandia

Brakowało bramek

Holendrzy byli natomiast blisko szczęścia w czterdziestej minucie. Po zespołowej akcji zza pola karnego uderzył Berghuis. Piłka poszybowała jednak nad poprzeczką. W odpowiedzi z kontrą ruszył Sarr, który w polu karnym szukał zagrania do Boulaye Dii, ale piłkę wybił Nathan Ake.

W pierwszej połowie, mimo niezłej gry z obu stron, brakowało jednak stuprocentowych okazji strzeleckich. Nic dziwnego, że piłkarze zeszli do szatni przy bezbramkowym remisie.

Depay wrócił do gry

„Oranje” od początku drugiej części gry próbowali przejąć inicjatywę. W 53. minucie po kornerze głową uderzał Van Dijk. Piłka przeszła jednak nad senegalską bramką. Po dwóch minutach odpowiedzieć próbował Sabaly, który uderzył z dystansu, ale został zablokowany przez Ake.

W poniedziałkowym meczu nie brakowało strzałów z dystansu. W sześćdziesiątej minucie uderzał Berghuis, ale został zablokowany.

Chwilę później na murawie pojawił się Memphis Depay. Dla piłkarza FC Barcelony był to pierwszy mecz od września. Lider holenderskiej kadry uporał się z kontuzją i zastąpił mało widocznego Vincenta Janssena.

Groźny Senegal stracił bramkę

Bardzo groźnie pod holenderską bramką zrobiło się w 65. minucie, gdy piłkę stracił De Jong. Dobry strzał oddał Dia, ale Noppert po raz pierwszy w tym spotkaniu pokazał klasę.

Okazało się, że pech nie opuścił Senegalczyków wraz z kontuzją Sadio Mane tuż przed turniejem. W 72. minucie z boiska zniesiony został jeden z liderów pomocy Cheikhou Kouayate.

Jego koledzy przez chwilę musieli grać w dziesięciu, ale błyskawicznie mogli wyjść na prowadzenie. Sarr znakomicie dograł do Idrissy Gueye, ale strzał pomocnika Evertonu z osiemnastego metra zdołał odbić Noppert.

02:12 Drugi dzień mistrzostw. Anglicy i Holendrzy z pierwszymi punktami (Jedynka) Drugi dzień mistrzostw. Anglicy i Holendrzy z pierwszymi punktami (Jedynka)

Mistrzowie Afryki byli coraz groźniejsi. W 76. minucie dobrą okazję zmarnował rezerwowy Bamba Dieng, który uderzył bardzo niecelnie. Louis Van Gaal próbował zmian, ale nie przekładały się one na lepszą grę jego podopiecznych.

Niespodziewanie jednak Holendrzy trafili do siatki – w 84. minucie gola zdobył Gakpo! Świetnym zagraniem popisał się De Jong, a piłkarz PSV Eindhoven uprzedził bramkarza Edouarda Mendy’ego i głową skierował piłkę do siatki!

Holendrzy przypieczętowali wygraną

„Lwy Terangi” mogli szybko odpowiedzieć, ale Noppert poradził sobie z uderzeniem Idrissy Gueye’a z dystansu.

Brazylijski arbiter Wilton Pereira Sampaio doliczył do drugiej połowy aż osiem minut. Niezłą okazję do zdobycia bramki miał Dieng, który jednak niecelnie uderzył głową.

Zamiast wyrównującej bramki, to „Pomarańczowi” trafili po raz drugi. Na zegarze była już 99. minuta, gdy Depay uderzył na bramkę Senegalu. Mendy zdołał odbić piłkę, ale dopadł do niej inny rezerwowy Davy Klaassen, który ustalił wynik meczu.

Holendrzy potwierdzili, że są faworytami do awansu z pierwszego miejsca do 1/8 finału. Mimo przegranej, Senegalczycy nie powinni jednak zwieszać głów. Wygląda na to, że ich walka o awans z Ekwadorem może być bardzo zacięta.

Grupa A: Senegal - Holandia 0:2 (0:0).

Bramki: 0:1 Cody Gakpo (84-głową), 0:2 Davy Klaassen (90+9).

Żółta kartka - Senegal: Nampalys Mendy, Idrissa Gana Gueye. Holandia: Matthijs de Ligt.

Sędzia: Wilton Pereira Sampaio (Brazylia). Widzów: 41 721.

Senegal: Eduoard Mendy - Youssouf Sabaly, Kalidou Koulibaly, Abdou Diallo (62. Ismail Jakobs), Nampalys Mendy - Cheikhou Kouyate (74. Pape Gueye), Idrissa Gana Gueye, Pape Abou Cisse - Krepin Diatta (74. Nicolas Jackson), Ismaila Sarr, Boulaye Dia (69. Bamba Dieng).

Holandia: Andries Noppert - Daley Blind, Nathan Ake, Virgil van Dijk, Matthijs de Ligt, Denzel Dumfries - Steven Berghuis (79. Teun Koopmeiners), Frenkie de Jong, Cody Gakpo (90+4. Marten de Roon) - Steven Bergwijn (79. Davy Klaassen), Vincent Janssen (62. Memphis Depay).

00:38 Tomaszewski.mp3 Spotkanie podsumowuje były bramkarz reprezentacji Polski Jan Tomaszewski (IAR)