Katar 2022
Section06

Katar 2022: Argentyna - Chorwacja. Messi i Alvarez zrobili show, "Albicelestes" zagrają o złoto

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 21:55
Reprezentacja Argentyny awansowała do finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. "Albiceselestes" pokonali w Lusajl Chorwację 3:0. Świetny mecz zagrali Leo Messi oraz Julian Alvarez.
Julian Alvarez i Lionel Messi cieszą się z bramki w półfinale mistrzostw świata z ChorwacjąFoto: PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Początek nie zapowiadał takiego wyniku

Początek meczu był bardzo wyrównany, a obie drużyny mozolnie budowały akcje ofensywne. Częściej przy piłce byli Chorwaci, lecz niewiele z tego wynikało. Długo musieliśmy czekać na jakiekolwiek bramkowe sytuacje.

To "Albicelestes" jako pierwsi oddali groźny strzał. W dwudziestej piątej minucie z dystansu kopnął Enzo Fernandez, lecz Dominik Livaković zdołał odbić piłkę.

Chorwaci po raz pierwszy zagrozili bramce rywali sześć minut później, gdy efektowne uderzenie lobem oddał Ivan Perisić. Piłka wylądowała jednak nad bramką.

57:23 Argentyna – Chorwacja. Pierwszą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka) Argentyna – Chorwacja. Pierwszą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

Dwa ciosy w pięć minut

Już chwilę później włoski sędzia Daniele Orsato podyktował rzut karny dla Argentyny! Do znakomitego prostopadłego podania wyszedł Julian Alvarez, którego w polu karnym sfaulował Livaković.

Chorwacki golkiper świetnie bronił jedenastki w meczach z Japonią i Brazylią, ale wobec pewnego strzału Leo Messiego był bezradny. Gwiazdor PSG, który rozgrywał swój 25. mecz w finałach mistrzostw świata, wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie.

To nie było ostatnie słowo mistrzów Ameryki Południowej. W 39. minucie Argentyńczycy wykorzystali fatalnie wykonany rzut rożny rywali. Z piłką od połowy boiska popędził Alvarez, który ośmieszył obrońców rywali i umieścił piłkę w siatce!

"Albicelestes" dominowali i na przerwę mogli wyjść, prowadząc nawet wyżej. Po wrzutce Messiego z rzutu rożnego bardzo dobrze głową uderzył Alexis Mac Allister, lecz Livaković zdołał odbić piłkę!

Niezależnie od tego po pierwszej połowie sytuacja Argentyńczyków była znakomita.

Messi dokończył dzieła

Trener Chorwatów Zlatko Dalić już w przerwie przeprowadził dwie zmiany, a zaledwie po pięciu minutach drugiej połowy kolejną. Nie zmieniło to jednak obrazu gry.

To mistrzowie Ameryki Południowej byli bliżsi trzeciego gola niż wicemistrzowie świata z 2018 roku zdobycia pierwszej bramki. W 49. minucie Livaković dobrze obronił strzał Leandro Paredesa z dystansu. Dziewięć minut później chorwacki bramkarz zatrzymał Messiego, który rozegrał dwójkową akcję z Enzo Fernandezem.

Starania Argentyńczyków o kolejną bramkę przyniosły efekt w 69. minucie. Wówczas Messi w indywidualnej akcji łatwo poradził sobie z Josko Gvardiolem i odegrał w polu karnym do Alvareza, a ten zdobył swojego drugiego gola w meczu.

Gola, którego by nie było, gdyby nie błysk geniuszu Leo Messiego.

Argentyna w finale

Mimo ambitnej gry Chorwaci byli bezzębni w ofensywie. Jedyny celny strzał oddali w 73. minucie, lecz Emiliano Martinez obronił uderzenie Ivana Perisicia z rzutu wolnego.

53:06 Argentyna – Chorwacja. Drugą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka) Argentyna – Chorwacja. Drugą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

Podopieczni Lionela Scaloniego nie forsowali już natomiast tempa. Mieli jeszcze okazję do podwyższenia wyniku, lecz Alexis Mac Allister uderzył minimalnie obok słupka.

Awans Argentyńczyków do niedzielnego finału nie podlegał jednak dyskusji. O trzeci w historii tytuł mistrzów świata zagrają w niedzielę ze zwycięzcą półfinałowego starcia Marokańczyków z Francuzami, które odbędzie się już w środę.

Argentyna - Chorwacja 3:0

Bramki: 1:0 - Messi (34 - k.), 2:0 - Julian Alvarez (39), 3:0 - Julian Alvarez (69).

Żółta kartka - Argentyna: Cristian Romero, Nicolas Otamendi. Chorwacja: Dominik Livaković, Mateo Kovacić.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 88 966.

Argentyna: Emiliano Martinez - Nahuel Molina (86, Juan Foyth), Cristian Romero, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico - Rodrigo De Paul (74, Ezequiel Palacios), Leandro Paredes (61, Lisandro Martinez), Enzo Fernandez, Alexis Mac Allister (86, Angel Correa) - Leo Messi, Julian Alvarez (74, Paulo Dybala).

Chorwacja: Dominik Livaković - Josip Juranović, Dejan Lovren, Josko Gvardiol, Borna Sosa (46, Mislav Orsić) - Luka Modrić (81, Lovro Majer), Marcelo Brozović (50, Bruno Petković), Mateo Kovacić - Mario Pasalić (46, Nikola Vlasić), Andrej Kramarić (72, Marko Livaja), Ivan Perisić.

Zapis relacji na żywo:

21:55

KONIEC MECZU!

Chorwacja bez gola, choć Lovren próbował strzału z dystansu.

Argentyna w wielkim stylu awansuje do finału mistrzostw świata w Katarze!!!

Wspaniały mecz Leo Messiego i Juliana Alvareza.

"Albicelestes" w niedzielnym finale! My już dziękujemy za śledzenie naszej relacji! Dobranoc!

21:50

90. minuta - Piłkarze pograją jeszcze pięć minut.

Tyle do drugiej połowy doliczył Daniele Orsato.

21:49

89. minuta - Chorwaci jeszcze walczą choćby o honorowego gola.

Wydaje się jednak, że zakończą dzisiejszy mecz bez trafienia...

21:45

86. minuta - Ostatnie zmiany u Argentyńczyków.

Juan Foyth i Angel Correa wchodzą w miejsce Nahuela Moliny i Alexisa Mac Allistera.

Lionel Scaloni wykorzystał już komplet zmian.

21:45

85. minuta - Po rzucie rożnym piłkę przedłużył głową Perisić, a akcję zamykał Lovren.

Stoperowi zabrakło jednak skuteczności.

21:42

83. minuta - Było blisko kolejnego gola dla Argentyny.

Palacios odegrał do Mac Allistera, lecz ten uderzył minimalnie obok słupka.

21:40

81. minuta - Ostatnia zmiana w chorwackim zespole. Murawę opuszcza Luka Modrić.

Pomocnik Realu Madryt żegnany brawami. Zastępuje go Lovro Majer.

21:38

78. minuta - W polu karnym znalazł się Mislav Orsić i oddał strzał.

Chorwacki rezerwowy kopnął jednak nad bramką.

21:37

77. minuta - Tempo meczu nieco spadło.

Chorwaci są przy piłce, ale z ich ataków naprawdę nic nie wynika.

21:34

74. minuta - Zmiana, a nawet dwie, także u "Albicelestes".

Fani żegnają brawami De Paula i Alvareza.

W ich miejsce wchodzą Ezequiel Palacios i Paulo Dybala.

21:32

73. minuta - Wreszcie jakiś celny strzał Chorwacji.

Perisić mocno z rzutu wolnego, jednak Martinez bez kłopotu złapał piłkę.

21:32

72. minuta - Kolejna zmiana u Chorwatów. Marko Livaja za Kramaricia.

Za chwilę kolejny rzut wolny dla wicemistrzów świata.

21:28

69. minuta - 3:0! Chorwacja na kolanach!

Leo Messi show! Fenomenalna indywidualna akcja, w której ośmieszył Gvardiola.

Lider "Albicelestes" wypatrzył w polu karnym Juliana Alvareza, który zdobył swoją drugą bramkę w meczu!

21:28

68. minuta - Petković faulowany przez Cristiana Romero, co kończy się żółtą kartką dla argentyńskiego stopera.

Stały fragment gry nie przyniósł żadnego zagrożenia.

21:25

65. minuta - Kolejne ataki pozycyjne piłkarzy z Bałkanów.

Brakuje jednak konkretów - Tagliafico znakomitym wślizgiem uprzedził Josipa Juranovicia i teraz to Argentyńczycy ruszyli z kontrą.

21:22

62. minuta - Ależ zamieszanie po rzucie wolnym Chorwacji!

Martinez bardzo niepewnie wyszedł z bramki po wrzutce Modricia, lecz Vlasić nie zdołał oddać strzału.

Wcześniej piłkę musnął głową Dejan Lovren, ale do zagrożenia bramki trochę zabrakło.

21:21

61. minuta - Pierwsza zmiana w zespole Argentyny. Kolejny stoper Lisandro Martinez na murawie.

Z boiska schodzi natomiast Leandro Paredes.

21:20

60. minuta - Godzina gry za nami.

Chorwaci przy piłce, jednak wydaje się, że Argentyńczycy kontrolują sytuację.

21:17

58. minuta - Piękna dwójkowa akcja Messiego z Fernandezem.

Kapitan Argentyny był naciskany przez Gvardiola, lecz zdołał oddać strzał. Bardzo dobrze interweniował jednak Livaković.

21:16

56. minuta - Była kontra dla Argentyny!

Alvarez do Fernandeza, lecz świetnie zachował się Gvardiol, który wyjaśnił sytuację w swoim polu karnym.

21:15

55. minuta - Chorwaci próbują, nie poddają się.

Wicemistrzowie świata sprzed czterech lat utrzymują się przy piłce, ale brakuje groźnych akcji.

21:12

53. minuta - Vlasić jest aktywny po wejściu na boisko.

Teraz rezerwowy dośrodkował z prawej strony, ale kolejne dobre wyjście Martineza z bramki zażegnało niebezpieczeństwo.

21:10

50. minuta - Kolejna zmiana u Chorwatów.

Bruno Petković melduje się na boisku. Napastnik Dinama Zagrzeb zastąpił Marcelo Brozovicia, który podobno ma problem mięśniowy.

21:08

49. minuta - Leandro Paredes mocno kopnął z dystansu.

Dobrze ustawiony Livaković pewnie broni.

21:07

47. minuta - Martinez bez problemu łapie piłkę po wrzutce Modricia.

Pewna interwencja argentyńskiego golkipera.

21:06

47. minuta - Szarżował Vlasić i był faulowany przez Tagliafico.

Rzut wolny dla Chorwacji.

21:05

Zaczynamy drugą połowę! Dwie zmiany u Chorwatów.

Mislav Orsić i Nikola Vlasić na murawie. Schodzą Sosa i Pasalić.

20:50

45. minuta + 4 - KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY!

Argentyna pewnie prowadzi 2:0 i jest blisko awansu do finału mundialu!

Pod koniec jeszcze faulowany był Messi, jednak rzut wolny nie został już rozegrany.

Wracamy z relacją za kwadrans!

20:48

45. minuta + 3- Kolejna akcja Chorwatów zakończona jednak kiepskim dośrodkowaniem Perisicia.

Podopieczni Zlatko Dalicia nie są w stanie zagrozić na poważnie bramce rywali...

20:45

45. minuta - Składna akcja Chorwacji, ale najpierw strzał Modricia został zablokowany.

Piłka trafiła jeszcze do Mario Pasalicia, który kopnął w boczną siatkę. Ponadto był na spalonym.

Pan Daniele Orsato przedłużył 1. połowę o cztery minuty.

20:42

42. minuta - Powinno być 3:0!

Alexis Mac Allister po rzucie rożnym i wrzutce od Messiego główkował, jednak Livaković świetnie interweniował.

Kolejny gol wisi w powietrzu.

20:41

41. minuta - Zza pola karnego uderzał De Paul. Skończyło się na rykoszecie od Gvardiola i rzucie rożnym.

Argentyńczycy wskazywali na zagranie ręką stopera, ale rzutu karnego nie będzie!

20:38

39. minuta - 2:0!

Chorwaci mieli rzut rożny, ale mamy gola dla Argentyny! Co za kontra!

Po źle rozegranym kornerze piłka trafiła do napastnika Manchesteru City w środkowej strefie boiska. Alvarez pobiegł na bramkę i skierował piłki do siatki, choć z obrońcami poradził sobie nieco szczęśliwie.

Trzeba jednak oddać Argentyńczykowi, że jego rajd był fenomenalny. Fatalne zachowanie defensorów Chorwacji.

20:37

37. minuta - Chorwaci, póki co, nie sprawiają wrażenia, jakby mieli pomysł na szybkie wyrównanie.

Wymieniają między sobą piłkę w środkowej strefie.

20:33

34. minuta - Goool!

Tym razem Livaković nie obronił rzutu karnego! Messi pewnie trafia!

Argentyńczyk uderzył w prawy górny róg, nie do obrony.

To jedenaste trafienie Messiego w finałach MŚ. Wyprzedził w tej klasyfikacji swojego rodaka Gabriela Batistutę.

20:31

32. minuta - RZUT KARNY DLA ARGENTYNY!

Długie podanie Rodrigo De Paula za obrońców do Juliana Alvareza, którego niezgodnie z przepisami zatrzymał Livaković.

Daniele Orsato nie miał żadnych wątpliwości - bramkarz faulował i będzie rzut karny!

20:31

31. minuta - Wreszcie groźniej w polu karnym Argentyny!

Ivan Perisić, mimo asysty dwóch rywali, oddał efektowny strzał lobem. Piłka poszybowała nad bramką.

20:30

30. minuta - Pół godziny gry za nami.

Niezłe tempo, sporo walki, ale... brakuje konkretów.

Przed chwilą Chorwaci próbowali ataków, jednak akcja szybko przeniosła się na ich połowę.

20:28

28. minuta - Wrzucał Modrić, ale rywale wybili piłkę.

Była nawet okazja na kontrę, jednak gwiazdor Realu Madryt... wrócił w swoje pole karne i wybił piłkę.

20:26

27. minuta - Tagliafico fauluje Mateo Kovacicia.

Rzut wolny dla Chorwatów z niezłej pozycji. Przy piłce Borna Sosa oraz Luka Modrić.

20:25

25. minuta - Coraz groźniejsza jest Argentyna.

Tym razem wreszcie mamy strzał! Enzo Fernandez uderzył z dystansu, ale Livaković pewnie odbił piłkę.

20:22

22. minuta - Argentyńczycy szarżowali w polu karnym rywali.

Josko Gvardiol źle wybił piłkę, jednak Messi nie zdołał oddać strzału.

20:21

21. minuta - Wracamy po pewnych problemach technicznych.

Na boisku niewiele się jednak działo. Chorwaci mieli jeden rzut rożny, z którego niewiele wynikło.

20:13

13. minuta - Najpierw Chorwaci, a teraz Argentyńczycy mozolnie budują atak pozycyjny.

Podopieczni Lionela Scaloniego mieli szansę na szybką kontrę, ale Luka Modrić sfaulował Alexisa Mac Allistera.

20:11

11. minuta - Chorwaci coraz częściej utrzymują się przy piłce.

Klarownych okazji, jak dotąd, jednak brak.

20:10

9. minuta - Andrej Kramarić daje się we znaki obrońcom.

Chorwacki napastnik naciskał na Molinę, ale ten zdołał wybić piłkę, która, po rykoszecie od Chorwata, wyszła na aut.

20:08

8. minuta - Chorwaci nie dają się zepchnąć do defensywy.

Teraz to wicemistrzowie świata próbowali ataku pozycyjnego.

20:07

6. minuta - Faul Mario Pasalicia na Tagliafico.

Chorwaci mają jednak pretensje, gdyż wcześniej faulował Cristian Romero.

Rzut wolny na środku boiska dla Argentyny.

20:05

5. minuta - Teraz dobrze na przedpolu zachował się Emiliano Martinez.

Argentyński bramkarz pewnie wyłapał wrzutkę Ivana Perisicia.

20:03

4. minuta - Dobre wyjście Dominika Livakovicia z bramki.

Rodrigo De Paul próbował długiego podania do Nicolasa Tagliafico.

20:02

2. minuta - Pierwsza akcja Argentyńczyków, jednak Nahuel Molina dośrodkowywał do nikogo.

"Albicelestes" chcą przejąć inicjatywę.

20:01

1. minuta - Zacięty początek.

Obie drużyny grają jednak głównie w środku pola.

20:00

20.00 - Zaczynamy! Rozpoczęli Chorwaci.

Niech to będzie wielki mecz!

19:57

19.57 - Hymny odśpiewane. Za trzy minuty włoski sędzia Daniele Orsato rozpocznie mecz!

Obie drużyny sprawiają wrażenie wyjątkowo zmotywowanych!

19:53

19.53 - Piłkarze są już w tunelu prowadzącym na murawę Lusail Stadium.

Czas, by wyjść na murawę! Za chwilę hymny narodowe!

Drużyny wyprowadzają ich kapitanowie i największe gwiazdy - Leo Messi oraz Luka Modrić.

19:49

19.49 - Na trybunach Lusail Stadium zdecydowaną przewagę będą mieli Argentyńczycy.

Czy przełoży się to na sytuację na boisku?

19:45

19.45 - Do meczu pozostał kwadrans, a my przypominamy, że transmisja ze starcia Argentyny z Chorwacją będzie dostępna w Radiowej Jedynce.

Komentować będą Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski>>>SŁUCHAJ TU<<<

19:42

19.42 - Messi gra świetny turniej. W Katarze zdobył już cztery bramki i asystował przy dwóch innych.

Dla jednego z najlepszych piłkarzy w historii to piąty mundial w karierze. Do tej pory największym osiągnięciem było wicemistrzostwo z 2014 roku.

Teraz "Albicelestes" mają apetyt na więcej.

19:39

19.39 - Dzisiejszy mecz jest szczególny dla Leo Messiego.

Gwiazdor PSG po raz dwudziesty piąty wystąpi w meczu finałów mistrzostw świata. Tym samym Messi wyrówna rekordowe osiągnięcie Niemca Lothara Matthausa.

19:35

19.35 - Obie ekipy do półfinału dostały się dzięki wygranym w seriach rzutów karnych.

W ćwierćfinale Chorwaci wyeliminowali faworyzowaną Brazylię, a Argentyńczycy okazali się lepsi od Holendrów.

"Hrvatska" także w 1/8 finału potrzebowała jedenastek, by wyeliminować Japonię.

Obaj bramkarze: Emiliano Martinez i, zwłaszcza, Dominik Livaković pokazali, że umieją bronić strzały z jedenastu metrów. Czy dzisiaj także będą mieli do tego okazję?

19:33

19.33 - Wiemy już, na jakie składy zdecydowali się selekcjonerzy Lionel Scaloni oraz Zlatko Dalić.

Argentyna: Emiliano Martinez - Nahuel Molina, Cristian Romero, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico - Rodrigo De Paul, Leandro Paredes, Enzo Fernandez, Alexis Mac Allister - Leo Messi, Julian Alvarez.

Chorwacja: Dominik Livaković - Josip Juranović, Dejan Lovren, Josko Gvardiol, Borna Sosa - Luka Modrić, Marcelo Brozović, Mateo Kovacić - Mario Pasalić, Andrej Kramarić, Ivan Perisić.

19:30

19.30 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z pierwszego półfinału katarskich mistrzostw świata, który już za pół godziny rozpocznie się na Lusail Stadium!

O awans do wielkiego finału powalczą reprezentacje Argentyny oraz Chorwacji.