Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Chorwacja - Maroko. Kontrowersje w meczu o brąz, Chorwaci znowu na podium

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 17:55
Reprezentacja Chorwacji została brązowym medalistą piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Wicemistrzowie sprzed czterech lat pokonali w meczu o trzecie miejsce Maroko 2:1.
Mislav Orsić (z prawej) zdobył piękną bramkę w meczu o 3. miejsce
Mislav Orsić (z prawej) zdobył piękną bramkę w meczu o 3. miejsce Foto: PAP/EPA/Tolga Bozoglu

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Cios za cios

Mecz o brązowy medal rozpoczął się od kapitalnej wymiany ciosów. Już w siódmej minucie na prowadzenie wyszli Chorwaci, którzy przed czterema laty zostali wicemistrzami świata.

55:50 2022_12_17 15_52_21_PR1_ms_katar_chorwacja_maroko.mp3 Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu Maroko - Chorwacja (PR1)

Z rzutu wolnego w pole karne dograł Lovro Majer. Piłkę przedłużył zgraniem głową Ivan Perisić, a z kilkunastu metrów, także głową, znakomicie obronił Josko Gvardiol.

Zaledwie dwie minuty później na tablicy wyników widniał jednak remis. Tym razem rzut wolny wykonywał Hakim Ziyech. Pechowo piłkę wybijał Majer, po czym ta trafiła do Achrafa Dariego. Marokański stoper poszedł w ślady swojego chorwackiego vis a vis i strzałem głową umieścił piłkę w siatce.

Orsić uszczęśliwił Chorwatów

Chorwaci byli podrażnieni straconym golem i szybko przejęli inicjatywę. Podopieczni Zlatko Dalicia mieli kilka okazji strzeleckich, ale naprawdę groźnie zrobiło się dopiero w 24. minucie.

Dobrym strzałem popisał się Luka Modrić, lecz Yassine Bounou z wielkim trudem zdołał odbić piłkę.

W ekipie z Bałkanów wyróżniał się Mislav Orsić. To właśnie piłkarz Dinama Zagrzeb dał Chorwatom prowadzenie. W 42. minucie Orsić popisał się kapitalnym, technicznym uderzeniem, którego nie był w stanie obronić Bounou.

Do przerwy to europejski zespół prowadził. Było to zresztą prowadzenie zasłużone.

Druga połowa w cieniu decyzji sędziego

Orsić mógł zaliczyć dublet, lecz w 47. minucie uderzył niecelnie. Swoich szans szukał też Majer. Na boisku długo brakowało jednak konkretów.

Na kwadrans przed końcem doszło jednak do sytuacji, które przyćmiły wszystkie inne wydarzenia drugiej połowy. Najpierw z akcją wyszli Chorwaci. Bruno Petković podawał w polu karnym do Gvardiola, który jednak upadł na murawę. Wydawało się, że został podcięty przez Selima Amallaha. Gwizdek katarskiego sędziego jednak milczał.

Abdulrahman Al-Jassim nie podyktował też jedenastki dla Maroka chwilę później, gdy Achraf Hakimi na skraju pola karnego upadł po wejściu Petkovicia. Co ciekawe, także żaden z sędziów VAR nie dopatrzył się przewinienia w żadnej ze spornych sytuacji.

54:19 2022_12_17 17_01_26_PR1_ms_katar_chorwacja_maroko.mp3 Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu Maroko - Chorwacja (PR1)

Maroko nie dało rady

Marokańczycy protestowali i do końca meczu mieli wielkie pretensje do sędziego. W 75. minucie mogli jednak wyrównać! Po raz kolejny na mundialu klasą błysnął Dominik Livaković. Chorwacki bramkarz obronił strzał Youssefa En-Nesyriego z bliskiej odległości.

Chorwacja mogła zdobyć trzecią bramkę. W 84. minucie bardzo źle uderzył jednak Mateo Kovacić. Podopieczni Walida Regraguiego najlepszą okazję na wyrównanie mieli natomiast w doliczonym czasie gry, gdy En-Nesyri główkował nad bramką.

Ostatecznie, "Lwy Atlasu" nie zdołały zostać pierwszą afrykańską oraz arabską drużyną, która stanęła na podium mistrzostw świata. Trzeci w historii medal wywalczyli natomiast Chorwaci. "Vatreni" przed czterema laty dotarli do finału, a w 1998 roku zdobyli brąz.

Chorwacja - Maroko 2:1

Bramki: 1:0 Josko Gvardiol (7-głową), 1:1 Achraf Dari (9-głową), 2:1 - Mislav Orsić (42).

Żółta kartka - Maroko: Azzedine Ounahi, Selim Amallah.

Sędzia: Abdulrahman Al-Jassim (Katar). Widzów: 44 137.

Chorwacja: Dominik Livaković - Josip Stanisić, Josip Sutalo, Josko Gvardiol, Ivan Perisić -  Lovro Majer (67, Mario Pasalić), Luka Modrić, Mateo Kovacić - Andrej Kramarić (62, Nikola Vlasić), Marko Livaja (67, Bruno Petković), Mislav Orsić.

Maroko: Yassine Bounou - Achraf Hakimi, Achraf Dari (64, Badr Benoun), Jawad El Amiq (67, Selim Amallah), Yahia Attiat-Allah - Abdelhamid Sabiri (46, Ilias Chair), Sofyan Amrabat, Bilal El Khannouss (55, Azzedine Ounahi) - Hakim Ziyech,  Youssef En-Nesyri. Sofiane Boufal (64, Anass Zaroury).

Zapis relacji live:

17:54

KONIEC MECZU! CHORWACJA KOŃCZY MUNDIAL Z BRĄZOWYM MEDALEM!

Vatreni po raz trzeci w historii na podium mundialu. Maroko nie stało się pierwszym zespołem z Afryki, który zdobyłby medal.

Kontrowersji nie zabrakło. "Lwy Atlasu" od razu ruszyły do katarskiego sędziego.

Wygrana Chorwacji jest jednak zasłużona. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i już zapraszamy na jutrzejszy finał Argentyna - Francja!

17:53

90. minuta  + 6 - To mógł być remis!

Attiat-Allah dośrodkował, ale En-Nesyri główkował minimalnie nad bramką.

17:52

90. minuta + 4 - Jak dotąd, ataki Maroka bez konkretów.

Brakuje dokładności, ale chyba też pomysłu.

17:49

90. minuta + 1- Aż sześć doliczonych minut.

Czy Marokańczycy podejmą jeszcze próbę ataku i doprowadzenia do dogrywki?

17:48

90. minuta - Hakimi w pełnym biegu dośrodkował z prawej strony, ale Benoun nie zdołał oddać strzału.

Potem Marokańczycy domagali się jeszcze rzutu karnego. Zagrania ręką w wykonaniu Petkovicia jednak nie było.

17:47

89. minuta - Marokańczycy mieli rzut wolny, ale źle zagrał Ziyech.

Kovacić z łatwością wybił piłkę.

17:44

87. minuta - To mógł być strzał na wagę medalu!

Bruno Petković podał do Mateo Kovacicia, ale pomocnik Chelsea uderzył źle i piłka wyraźnie minęła bramkę.

17:41

84. minuta - Marokańczycy protestują po żółtej kartce dla Amallaha.

Faulowany był Petković. Sędzia niespecjalnie panuje nad tym, co dzieje się na murawie.

Katarczyk długo musiał uspokajać piłkarzy z Maghrebu.

17:39

81. minuta - Chorwaci chcą "zamknąć" mecz.

Petković znalazł się w polu karnym, ale Benoun interweniuje i mamy rzut rożny.

Wydawało się, że marokański obrońca dotknął piłki ręką. Karnego jednak nie ma.

17:33

75. minuta - Livaković broni strzał En-Nesyriego z bliska, a tymczasem sędzia dostaje sygnał z wozu VAR!

Początkowo nie było jasne, czy chodzi o wcześniejsze starcie Amrabata z Gvardiolem czy późniejsze Petkovicia z Hakimim w polu karnym Chorwacji.

Ostatecznie nie ma żadnego rzutu karnego!

17:32

74. minuta - Ogromna kontrowersja w polu karnym Maroka!

Szybka kontra Chorwatów, ale Gvardiol padł w polu karnym. Wydawało się, że był faulowany przez Sofyana Amrabata, lecz gwizdek katarskiego sędziego milczał.

Po chwili było groźnie w drugim polu karnym. Modrić po raz kolejny w tym meczu musiał harować w defensywie, jednak gwiazdor Realu Madryt odebrał piłkę Hakimiemu.

17:31

74. minuta - Marokańczycy wychodzili z groźną kontrą.

Znakomicie zachował się jednak Gvardiol, zabierając piłkę Ziyechowi.

17:29

71. minuta - Strzał Vlasicia z dystansu.

Wyraźnie niecelne uderzenie rezerwowego.

17:24

67. minuta - Będzie kolejna wymuszona zmiana. Jawad El Amiq schodzi z boiska przez kontuzję.

W jego miejsce Selim Amallah.

Więcej zmian niż ciekawej gry w ostatnich minutach.

17:23

66. minuta - Marokańczycy coraz bardziej przeważają.

Czy przełoży się to na konkrety?

Zlatko Dalić reaguje dwoma zmianami - Marko Livaja i Lovro Majer schodzą z boiska.

Zastępują ich Bruno Petković oraz Mario Pasalić.

17:21

64. minuta - Zmiany także u Marokańczyków.

Strzelec gola Achraf Dari oraz Sofiane Boufal opuszczają boisko.

Badr Benoun i Anass Zaroury na murawie.

17:19

62. minuta - Nikola Vlasić na boisku.

Piłkarz Torino zmienia Kramaricia.

17:18

60. minuta - Będzie zmiana.

Zapłakany Kramarić opuszcza murawę. Za chwilę powinien się na niej pojawić Nikola Vlasić.

17:17

59. minuta - Kramarić leży na murawie.

Chorwacki napastnik doznał chyba urazu mięśniowego.

17:13

55. minuta - Teraz to Kramarić szarżował, lecz został zatrzymany przez Attiat-Allaha.

Zmiana w marokańskim zespole - młodziutki Bilal El Khannouss schodzi z boiska. W jego miejsce Azzedine Ounahi.

17:11

53. minuta - Majer był blisko zdobycia bramki.

Szarżował w polu karnym, ale Marokańczycy, z wielkimi kłopotami, zdołali wybić piłkę, a następnie trafiła ona w ręce Bounou.

17:08

51. minuta - Majer dośrodkował do Livaji, ale ten nie zdołał dojść do piłki.

W polu karnym musiał radzić sobie z dwoma defensorami.

17:08

50. minuta - Marokańczycy są w stanie przechwycić piłkę w środku boiska, ale trochę szwankuje u nich rozegranie.

Mało konkretów w atakach "Lwów Atlasu".

17:04

47. minuta - Orsić mógł mieć drugiego gola!

Kolejne mocne uderzenie. Tym razem jednak po rykoszecie piłka wyszła na korner.

17:02

46. minuta - Zaczynamy 2. połowę z jedną zmianą w ekipie Maroka!

Z boiska zszedł Abdelhamid Sabiri, a wszedł na nie Ilias Chair.

16:47

45. minuta + 2 - KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY! Chorwacja o 45 minut od brązowego medalu.

W doliczonym czasie gry próbował jeszcze Marko Livaja, ale Yassine Bounou pewnie złapał piłkę.

Wracamy z relacją po przerwie.

16:45

45. minuta - Dwie minuty doliczone do pierwszej połowy.

Czy zobaczymy jeszcze jakąś ciekawą akcję?

16:42

42. minuta - GOOOL! Mislav Orsić - co za uderzenie!

Piękny, techniczny strzał piłkarza Dinama Zagrzeb. Orsić uderzył prawą nogą, a Bounou nie zdołał sięgnąć piłki!

Wcześniej wydawało się, że akcja Chorwatów została przerwana, lecz Orsić zdołał odzyskać piłkę, wykorzystując niezdecydowanie El Khannoussa.

16:40

40. minuta - Strzał Ziyecha z dystansu.

Sporo zabrakło do celu.

16:39

39. minuta - Szybka akcja Chorwatów i wrzutka Modricia.

Jawad El Amiq dobrze jednak wybił piłkę.

16:36

36. minuta - Teraz to Marokańczycy w ofensywie.

Po rzucie rożnym było naprawdę blisko! En-Nesyri wygrał pojedynek główkowy z Perisiciem, ale nikt nie zamknął tej akcji.

16:32

32. minuta - Sofiane Boufal doszedł do sytuacji strzeleckiej, ale uderzył źle.

Wydawało się, że piłka odbiła się jeszcze od nogi Josipa Sutalo, ale nie ma rzutu rożnego.

Wcześniej Boufal fajnie zagrał na klepkę z najmłodszym w marokańskiej ekipie 18-letnim Bilalem El Khannoussem.

16:29

29. minuta - Było blisko gola dla Maroka!

Achraf Hakimi ruszył z indywidualną akcją, ale niecelnie wrzucał na głowę Youssefa En-Nesyriego.

Za mocne było to dogranie.

16:26

26. minuta - Kolejna szansa dla Chorwatów.

Po wrzutce Majera z rzutu wolnego głową uderzył Perisić. Strzał wyraźnie niecelny, ponadto zawodnik był na spalonym.

16:24

24. minuta - Bounou broni bardzo niepewnie strzał Luki Modricia.

Zaczęło się od błędu Yahii Attiat-Allaha. Piłkę przejął Modrić i groźnie uderzył na bramkę.

16:23

22. minuta - Ten mecz może się podobać.

Chorwaci są groźniejsi, jednak ich rywale także próbują akcji ofensywnych.

16:18

18. minuta - Chorwaci w natarciu.

Najpierw dobrą okazję miał Andrej Kramarić, ale zwlekał ze strzałem i w końcu trafił w Perisicia.

Po chwili Kramarić miał kolejną szansę, ale za słabo uderzył głową. Piłka w rękach Bounou.

16:14

14. minuta - Składna akcja Chorwatów, ale bardzo nieudany strzał Lovro Majera.

Wyraźnie niecelne uderzenie.

16:13

12. minuta - Ależ to był piorunujący początek.

Kolejne minuty jednak już dużo spokojniejsze, choć chwilę po wyrównaniu groźnie strzelał Mislav Orsić.

16:09

9. minuta - I już mamy remis! Achraf Dari!

Tym razem rzut wolny dla Maroka i najlepsze zachowanie w polu karnym ze strony marokańskiego stopera.

Wrzucał Hakim Ziyech, a piłkę w stronę własnej bramki odegrał Majer. Dari tylko na to czekał. Pewny strzał głową.

Błyskawiczna odpowiedź.

16:07

7. minuta - GOOOOL! Josko Gvardiol strzela bramkę głową!

Z rzutu wolnego wrzucił Lovro Majer, a w polu karnym piłkę sprytnie odegrał Ivan Perisić.

Gvardiol nie zmarnował zagrania! Świetna główka stopera RB Lipsk z odległości kilkunastu metrów.

16:05

5. minuta - Spokojny początek spotkania.

Jak na razie, groźniej atakowali Chorwaci, ale teraz to Marokańczycy wymieniają piłkę między sobą.

16:03

2. minuta - Było blisko kiksu Bono.

Marokański bramkarz fatalnie wybijał piłkę i... skończyło się to rzutem rożnym.

Chorwaci nie zdołali jednak wykorzystać stałego fragmentu gry.

16:00

16.00 - Zaczynamy! Rozpoczęli Chorwaci.

Oby to był świetny mecz!

15:57

15.57 - Dzisiejszy mecz poprowadzi pan Abulrahman Al-Jassim.

To spore wyzwanie dla katarskiego sędziego. Miejmy nadzieję, że mu podoła!

15:54

15.54 - Czas na hymny państwowe!

A my przypominamy o relacji na antenie Radiowej Jedynki.

15:52

15.52 - Piłkarze obu ekip już w tunelu prowadzącym na murawę. Coraz bliżej walki o brąz!

Chorwaci mają w swojej kadrze ośmiu medalistów poprzedniego mundialu. Żaden z Marokańczyków nie zna oczywiście smaku podium mistrzostw świata. Dla wielu piłkarzy dzisiejszy mecz jest więc szansą na ogromny sukces!

15:45

15.45 - Przypominamy, że transmisji dzisiejszego meczu mogą Państwo słuchać na antenie Radiowej Jedynki.

Komentować będą Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski >>SŁUCHAJ<<

15:40

15.40 - Wielu kibiców zastanawia się, jakie będzie nastawienie obu drużyn przed meczem o brąz.

Trener Marokańczyków Walid Regragui mówił, że nie ma wielkiego znaczenia, które miejsce zajmie jego drużyna.

Jego chorwacki vis a vis Zlatko Dalić zapewniał natomiast, że dla jego drużyny walka o medal będzie bardzo ważna.

Czy możemy z tego wyciągać jakieś wnioski?

15:35

15.35 - Obie drużyny już raz zmierzyły się na tym mundialu.

W pierwszej kolejce grupy F padł bezbramkowy remis. Wówczas wydawało się, że taki wynik świadczy o średniej formie Chorwatów.

Obie ekipy udowodniły jednak, że takie opinie były stanowczo nieuprawnione.

Sam mecz jednak nie porwał. Oby dzisiaj było inaczej!

15:30

15.30 - Jak widać, trenerzy obu drużyn dokonali kilku zmian w składach.

Przyczyniły się do tego też kontuzje. W chorwackiej ekipie wyłączony z gry po półfinale jest Josip Juranović, a wśród Katarczyków nie zagrają Nayef Aguerd i Noussair Mazraoui.

15:25

15.25 - Znamy już składy na dzisiejszy mecz. Na jakie zestawienia zdecydowali się selekcjonerzy: Zlatko Dalić oraz Walid Regragui?

Chorwacja: Dominik Livaković - Josip Stanisić, Josip Sutalo, Josko Gvardiol, Ivan Perisić -  Lovro Majer, Luka Modrić, Mateo Kovacić - Andrej Kramarić, Marko Livaja, Mislav Orsić.

Maroko: Yassine Bounou - Achraf Hakimi, Achraf Dari, Jawad El Amiq, Yahia Attiat-Allah - Abdelhamid Sabiri, Sofyan Amrabat, Bilal El Khannouss- Hakim Ziyech,  Youssef En-Nesyri. Sofiane Boufal.

15:22

15.22 - Mecz o trzecie miejsce na mundialach często jest spotkaniem pocieszenia.

Tym razem jednak jest inaczej. Chorwaci walczą o swój trzeci mundialowy krążek. W 1998 roku jako debiutanci wywalczyli brąz, a przed czterema laty zostali wicemistrzami świata.

Sam awans do półfinału jest natomiast historycznym osiągnięciem dla reprezentacji Maroka. Żaden afrykański zespół nie znalazł się wcześniej w najlepszej czwórce świata. "Lwy Atlasu" mogą też zostać pierwszym arabskim medalistą mundialu.

15:20

15.20 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczu o brązowy medal mistrzostw świata w Katarze!

Za 40 minut w Ar-Rajjan swój mecz rozpoczną reprezentacje Chorwacji i Maroka.

Obie drużyny przegrały swoje półfinałowe starcia, nie strzelając nawet gola. O ile jednak Chorwaci dość gładko ulegli Argentynie 0:3, o tyle Marokańczycy postawili bardzo trudne warunki broniącym tytułu Francuzom (0:2).