Radio Parlament
Section01

Rocznica Smoleńska

Polskie Radio
Henryk Walczak 10.04.2012
Rocznica Smoleńska
foto: PAP/Paweł Supermak

W drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęli polscy parlamentarzyści, w kaplicy w Nowym Domu Poselskim odbyła się msza święta.

Następnie członkowie Prezydiów obu izb parlamentu w hallu głównym Sejmu złożyli kwiaty pod tablicami: upamiętniającą posłów i senatorów tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz osiemnastu parlamentarzystów: wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie na Sejm VI kadencji: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga–Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek–Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas oraz senatorowie: Janina Fetlińska i Stanisław Zając.

Poseł Witold Waszczykowski uważa, że katastrofa smoleńska nadal czeka na wyjaśnienie. Były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia, że część ekspertów podważa ustalenia komisji MAK oraz Raport Millera.
Według Witolda Waszczykowskiego należy wywrzeć międzynarodową presję na Rosjan, by ci przekazali wrak samolotu. Bez tego dowodu oraz odczytu z oryginalnych czarnych skrzynek śledztwo nie może ruszyć na dobre - uważa polityk PiS-u. Witold Waszczykowski przypomniał, że kłopoty ze śledztwem wynikają z błędu jaki popełniono tuż po katastrofie, uznając lot do Smoleńska jako cywilny. Konsekwencją tego było przyjęcie konwencji chicagowskiej i oddanie głównego śledztwa w ręce rosyjskiej prokuratury. Fakt, że TU154 M należał do specjalnego pułku polskich sił powietrznych - zdaniem Waszczykowskiego - otwierał furtkę do uznania lotu za lot wojskowy.
Witold Waszczykowski ocenia, że rząd Donalda Tusk za mało energicznie działał po katastrofie. Według niego zdecydowały wówczas kalkulacje związane ze zbliżającą się kampanią wyborczą i niechęć do szczegółowego zajmowania się tą sprawą. Później, gdy MAK przedstawił swoje ustalenia trudno było zmienić przekaz jaki został utrwalony w światowych mediach.

Section02
Section03
Section04