Radio Parlament
Section01

Były premier przed Komisją Śledczą d/s nacisków - zapowiedź

migracja
migrator migrator 28.09.2010

Komisja ślecza badająca naciski na służby i organy sprawiedliwości w czasie rządów PiS przesłucha dziś (29.09) byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Wniosek o jego przesłuchanie złożył wiosną poseł PO Robert Węgrzyn

Komisja ślecza badająca naciski na służby i organy sprawiedliwości w czasie rządów PiS przesłucha dziś (29.09) byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Wniosek o jego przesłuchanie złożył wiosną poseł PO Robert Węgrzyn. Ponad dwa lata temu w jedym z wywiadów Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że w 2005 roku ówczesny prezydent-elekt, Lech Kaczyński polecił szefowi ABW zbierać na jego temat informacje i założyć mu podsłuch. Według Marcinkiewicza szef ABW miał odmówić inwigilacji i okazał się wzorowym urzędnikiem. Zdaniem posła Roberta Węgrzyna były premier o sprawach interesujących komisję śledczą mówił też w innych wywiadach. W opinii posła PiS Arkadiusza Mularczyka Marcinkiewicz to kolejny świadek egzotyczny czy też "gazetowy", który stanie przed komisją naciskową, bo ma coś do powiedzenia o "hakach".

Na temat zbierania "haków" przez Jarosława Kaczyńskiego mówił przed komisją naciskową między innymi Roman Giertych. Według tego świadka informacje na temat polityków opozycji i ich rodzin miały być zbierane w celu wykorzystania ich w czasie kampanii wyborczej. Wątek rzekomego zbierania teczek na polityków pojawił się w lutym podczas przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego. Były premier nazwał rewelacje Romana Giertycha o hakach 100-procentowym kłamstwem, które jego zdaniem miało przysłonić aferę hazardową.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/I.Szczęsna/K.P.

Section02
Section03
Section04