Radio Parlament
Section01

PiS o Pakcie Euro Plus

migracja
migrator migrator 29.03.2011

Zdaniem PiS, Pakt Euro Plus jest niekorzystny dla Polski, także dlatego, że będzie skutkował ujednoliceniem podatku CIT w UE.

Zdaniem PiS,  Pakt Euro Plus jest niekorzystny dla Polski, także dlatego, że będzie skutkował ujednoliceniem podatku CIT w UE.  Pakt przyjęty w ubiegłym tygodniu na szczycie w Brukseli, jest otwarty dla krajów spoza strefy euro i Polska zdecydowała się do niego dołączyć.
 Zdaniem PiS, pakt na rzecz Euro zawiera zapisy otwierające drogę dla podniesienia wieku emerytalnego w Polsce. Poseł PiS Tomasz Poręba mówił na konferencji prasowej, że pakt będzie również skutkował ujednoliceniem podatku CIT w UE, a to pierwszy krok do opodatkowania osób prawnych. Domagają się tego Niemcy i Francja, w których obowiązuje 30 procentowa stawka CiT - podkreślał. W Polsce wynosi ona 19 procent.
 Tomasz Poręba stwierdził, że Donald Tusk  zgadzając się na taki zapis, godzi się na obniżenie potencjału ekonomicznego naszego kraju.
 W zeszły piątek przywódcy 27 krajów zaakceptowali Pakt Euro Plus, do którego przystąpiły także niektóre kraje, które nie mają wspólnej waluty, w tym Polska. Pakt przewiduje, że co roku unijne kraje mają zobowiązywać się do konkretnych działań, które mają poprawiać sytuację w zatrudnieniu, stabilizować finanse publiczne, wprowadzać ułatwienia dla biznesu, czy zwiększać innowacyjność. Każdy rząd sam zdecyduje, jakimi środkami zamierza te cele osiągnąć. Premier Donald Tusk mówił na konferencji po zakończeniu szczytu, że to decyzja polityczna, by pozostawać w głównym nurcie UE, zwłaszcza w perspektywie przyjęcia euro przez Polskę.
 Polska przystępuje do paktu dobrowolnie, więc jeszcze  nie zadeklarowała swoich zobowiązań i nie mówi, co zamierza zrobić, by zwiększyć konkurencyjność gospodarczą. Premier Donald Tusk zapowiadał, że ostateczna decyzja zapadnie po przeanalizowaniu dokumentu przyjętego na szczycie w Brukseli .


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)pb/nyg 

Section02
Section03
Section04