Polskie Radio
Section05
Donald Tusk

Plany sprzedaży Lotosu. Prof. Mieczysław Ryba: Donald Tusk reprezentował obóz bezwoli politycznej

- Problem jest nie w wiedzy, ale w woli. W przekonaniu za rządów Tuska, że Polska nie jest w stanie prowadzić samodzielnej polityki w ogóle, a polityka energetyczna jest tego ważnym elementem. To był czas bardzo silnych postkomunistycznych wpływów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Michał Rachoń lotos Orlen Donald Tusk POLSKA polityka

Piotr Zgorzelski: wspólna lista wyborcza opozycji nie jest dla nas korzystna

W poniedziałek lider PO Donald Tusk po raz kolejny zaapelował w poniedziałek do innych formacji opozycyjnych o wspólny start w następnych wyborach parlamentarnych. - Tylko dwa bloki na opozycji dają szansę na uzyskanie 244 mandatów - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL. 
Zobacz więcej na temat:  polityka inflacja Sejm Polskie Stronnictwo Ludowe wybory parlamentarne Donald Tusk Platforma Obywatelska Grzegorz Jankowski POLSKA

"Nie do końca rozumie epokę, w której ponownie działa". Prof. Konarski o Donaldzie Tusku

- Niektóre złe cechy PO, skłonność do manipulowania innymi i tworzenie kartelu czynią pomysły Donalda Tuska niewiarygodnymi z punktu widzenia poszczególnych partii. Żadna z nich nie chce być zjedzona przez PO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory w Polsce Donald Tusk Platforma Obywatelska opozycja

"Politycznie obciążające mimo tego, że czasy były inne". Pietryga o planach sprzedaży Lotosu za rządów PO-PSL

- Ujawnienie informacji o planach sprzedaży Lotosu dla PO i jej lidera jest niewątpliwym obciążeniem i ciężko się obronić przed tym, że zabrakło refleksji - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"). Gościem audycji był także Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).
Zobacz więcej na temat:  lotos POLSKA Rosja polityka Polskie Radio 24 energetyka ropa naftowa Orlen Platforma Obywatelska PO Donald Tusk

Wspólna lista wyborcza opozycji? Dr Kawęcki: upór Donalda Tuska jest nieracjonalny

- Pamiętamy wypowiedzi polityków PO, że z chwilą powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki oczekują notowań sięgających 30 proc. Mamy notowania poniżej tych oczekiwań, trudno liczyć partii na możliwość poprawy tego wyniku, na pewno jest to duży zawód - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Krzysztof Kawęcki, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Platforma Obywatelska Polskie Stronnictwo Ludowe Donald Tusk

"Mamy bardzo dużo zadań do wykonania". Kidawa-Błońska o wyborach parlamentarnych 2023

Donald Tusk apeluje do opozycji o utworzenie wspólnej listy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. - Obszarów, w których opozycja mówi jednym głosem, jest bardzo dużo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia społeczeństwo Piotr Gociek Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska Donald Tusk wybory parlamentarne

Plany sprzedaży Lotosu Rosjanom. Obajtek nie szczędzi mocnych słów pod adresem Tuska. "Skandal"

Szef PKN Orlen opublikował - do tej pory zastrzeżone - dokumenty z 2011 roku, potwierdzające plany sprzedaży Lotosu. Wówczas Ministerstwo Skarbu Państwa pod kierownictwem koalicji PO-PSL chciało pozbyć się na rzecz spółek powiązanych z Rosją ponad 53 proc. akcji. - Jak ci ludzie mają czelność mówić, że my wyprzedajmy polski majątek w świetle wiedzy, którą dziś mamy? - pytał Daniel Obajtek w programie "Gość Wiadomości".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Daniel Obajtek PKN Orlen lotos Aleksander Grad Rosja energetyka polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska

Tusk chciał sprzedać Lotos Rosjanom. Pereira: nie bez znaczenia jest tu bieg wydarzeń

- Kiedy mówimy o kluczowej inwestycji, w którą chcieli zaangażować się Rosjanie i na którą dostali zgodę, to warto zauważyć, że ten dokument datowany na 18 października 2011 roku to jest dokument dokładnie miesiąc przed uruchomieniem pierwszej nitki Gazociągu Północnego - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira (szef portalu tvp.info).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja POLSKA Daniel Obajtek Orlen Donald Tusk lotos PKN Orlen GOSPODARKA

Bogdan Pęk o prywatyzacji Lotosu: to rząd Tuska chciał sprzedać większościowy pakiet Rosjanom

- Strategia Tuska podczas jego rządów była niebezpieczna dla suwerenności Polski, polegała na wyprzedaży wszystkiego, co tylko możliwe, w taki sposób, by przyszłe państwo polskie stało się państwem kadłubowym, niezdolnym do prowadzenia samodzielnej polityki - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA wojna na Ukrainie Michał Rachoń lotos Orlen Donald Tusk

Rząd PO-PSL chciał sprzedać Lotos Rosjanom? Kuźmiuk: odtajniona notatka wskazuje na próbę finalizacji

- Donald Tusk mówił na tle rafinerii w Gdańsku, że trudno ograniczać jakikolwiek kapitał międzynarodowy w dostępie do prywatyzacji naszych aktywów w sektorze energetycznym - powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk w programie TVP Info, komentując ujawnioną notatkę z 2011 r., z której wynikało, że firmy powiązane z Federacją Rosyjską były procesie negocjacji zakupu koncernu paliwowego Lotos.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Rosja GOSPODARKA PO PiS Donald Tusk Zbigniew Kuźmiuk

PO chciała oddać Lotos w ręce Rosjan? Obajtek: dziś bylibyśmy całkowicie uzależnieni od Moskwy

- Rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku - stwierdził prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Świadczy o tym odtajniona notatka ministra skarbu Aleksandra Grada z 2011 r.  - Jeśli zrealizowałby się czarny scenariusz pisany w 2011 r. (...) polski rynek byłby całkowicie uzależniony od dostaw paliw z Rosji - podkreślił prezes Orlenu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lotos PKN Orlen Daniel Obajtek polityka GOSPODARKA Donald Tusk

PO planowała sprzedać akcje Lotosu. Miały trafić do spółek z Węgier i Rosji

Szef Orlenu opublikował, do tej pory zastrzeżone, dokumenty dotyczące planów sprzedaży Lotosu w 2011 roku. Wówczas Ministerstwo Skarbu Państwa chciało odsprzedać 53,19 proc. akcji Lotosu. Były to: rosyjsko-brytyjskie TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria. "Super Express" przypomniał słowa ówczesnego premiera, że "nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategoryczne »nie« dla inwestorów z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PKN Orlen Daniel Obajtek Donald Tusk lotos GOSPODARKA