Radio Parlament
Section01

Apel SLD do premiera

migracja
migrator migrator 13.06.2011

SLD apeluje do premiera, by jeszcze w tym miesiącu przedstawił swoje stanowisko w sprawie unijnej Karty Praw Podstawowych.

SLD apeluje do premiera, by jeszcze w tym miesiącu przedstawił swoje stanowisko w sprawie unijnej Karty Praw Podstawowych. Lider Sojuszu Grzegorz Napieralski powiedział na konferencji programowej swojej partii w Warszawie, że podczas naszego przewodnictwa w Unii powinno się rozmawiać także o wartościach i prawach człowieka.
Zdaniem lidera SLD, elementem takiej dyskusji powinien być nasz stosunek do Karty Praw Podstawowych. Według Napieralskiego, jeszcze przed rozpoczęciem polskiej prezydencji w Unii premier powiedzieć czy popiera podpisanie tego dokumentu. W opinii lidera Sojuszu, w ten sposób szef rządu określi czy - jak to ujął - jest z siłami postępu, czy z siłami reprezentującymi zaścianek, tak jak Prawo i Sprawiedliwość. Grzegorz Napieralski apelował, by premier w tej sprawie "nie kłaniał się już biskupom i prezesowi Kaczyńskiemu".
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej to dokument uchwalony w 2000 roku podczas szczytu Wspólnoty w Nicei. Moc wiążącą nadał mu traktat lizboński. W 2007 roku rząd Jarosława Kaczyńskiego podpisał tak zwany protokół brytyjski, który zakłada, że Polska nie będzie mogła w pełni korzystać z praw zapisanych w tym dokumencie. Rząd tłumaczył wówczas, że chodziło o zablokowanie wykorzystywania Karty do ewentualnej zmiany definicji rodziny i ustanowienia w Polsce małżeństw homoseksualnych.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/kry
Section02
Section03
Section04