Radio Parlament
Section01

Decyzja prezydenta w sprawie terminu wyborów ma charakter kompromisu.

migracja
migrator migrator 05.07.2011

Decyzja prezydenta w sprawie terminu wyborów ma charakter kompromisu.

Andrzej Halicki powiedział na antenie "Sygnałów Dnia", że decyzja prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie terminu wyborów ma charakter kompromisu. Wyraził jednocześnie żal, że głosowanie do Sejmu i Senatu nie będzie 2-dniowe, ponieważ wpłynęłoby to pozytywnie na frekwencję wyborczą.

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych uważa, że decyzja prezydenta co do terminu wyborów uwzględniała opinie wielu środowisk. Halicki przyznał, że dla niego decyzja Bronisława Komorowskiego jest zaskakująca, mimo to uważa, że należy się z nią zgodzić, ponieważ stanowi pewien kompromis. Przypomniał również, że jego ugrupowanie opowiadało się za wyborami 2-dniowymi, ponieważ wtedy byłaby większa frekwencja. Dodał, że wierzy, że w przyszłości będziemy uczestniczyć w takim głosowaniu. Andrzej Halicki podkreślił, że decyzja Bronisława Komorowskiego pozwoli szybciej zaplanować kampanię wyborczą.

Andrzej Halicki powiedział, że jego ugrupowanie opowiada się za otwartością w Unii Europejskiej. W jego ocenie potrzebna nam solidarność, którą będzie można przedstawić na forum unijnym. Halicki powiedział również, że nie można pozwolić, aby górę brały negatywne emocje i fobie, które doprowadzą do naszego zamknięcia się na Brukselę. Podkreślił jednocześnie, że PO będzie sprzeciwiać się wszelkim próbom epatowania strachem przed Brukselą.

Według prezydenta, wybory parlamentarne powinny się odbyć 9 października. Bronisław Komorowski zaznaczył, że oficjalną decyzję poda, zgodnie z uwarunkowaniami ustawowymi i konstytucyjnymi, na początku sierpnia. Dodał, że w jego ocenie wybory parlamentarne powinny być jednodniowe. Prezydent podkreślił, że nie udało się dotąd jednoznacznie ustalić, czy dwudniowe wybory są zgodne czy sprzeczne z konstytucją.

IAR/PR1/SD/lm/magos

Section02
Section03
Section04