X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Rey Ramona

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2009 11:40
Ramona Rey narodziła się pięć lat temu, kiedy to dwudziestoletnia wówczas wokalistka z Gryfic, Katarzyna Alina Okońska, poznała mającego już za sobą długą karierę muzyczną w Polsce rosyjskiego muzyka Igora Czerniawskiego.
Ramona Rey narodziła się pięć lat temu, kiedy to dwudziestoletnia wówczas wokalistka z Gryfic, Katarzyna Alina Okońska, poznała mającego już za sobą długą karierę muzyczną w Polsce rosyjskiego muzyka Igora Czerniawskiego.

Igor, znany również pod pseudonimami Giro Arana i Tel Arana, w 1983 r. wraz z Pawłem Kukizem i Jarosławem Lechem założył grupę Aya RL - jeden z najbardziej oryginalnych zespołów lat 80. - w którym grał na instrumentach klawiszowych i perkusji oraz śpiewał. Już w tamtym projekcie Czerniawski sporo eksperymentował z muzyką elektroniczną.

Kasia debiutowała na festiwalu CZKAWA w Gryficach, następnie pod opieką Mariusza Sokołowskiego pobierała naukę śpiewu w Gryfickim Domu Kultury oraz występowała z grupą szantową o ciekawej nazwie: Laski Bosmana. Dziś już mało kto pamięta, że w 2002 r.  ta drobna brunetka z burzą loków startowała w konkursie talentów TVN "Droga do gwiazd". Co prawda nie zdobyła głównej wygranej, otrzymała jednak zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu o wielkim medialnym rozmachu – realizowanym przez TVN musicalu "Kwiaty we włosach", gdzie miała okazję współpracować z najbardziej znanymi specami od śpiewu jak Elżbieta Zapendowska.

Kariera Okońskiej nabrała prawdziwego rozpędu dopiero, gdy na jej drodze pojawił się producent Tel Arana. Oboje szybko znaleźli wspólną płaszczyznę zainteresowań. Za cel postawili sobie tworzenie nowocześnie brzmiącej muzyki tanecznej, z tekstami wyłącznie w języku polskim, lecz zaśpiewanymi w nowatorski sposób. Postanowili działać zupełnie na własną rękę, bez wytwórni i menedżera, gdyż chcieli zapewnić sobie całkowitą wolność artystyczną. Efektem tej współpracy w 2006 r. ukazał się debiutancki album wokalistki zatytułowany jej scenicznym pseudonimem "Ramona Rey". Pierwszy singiel "Zanim słońce wstanie" z gościnnym udziałem niejakiego Sztyka spotkał się z dobrym przyjęciem i sporym zainteresowaniem odbiorców, co nie przełożyło się jednak na sprzedaż krążka. Utwór po jakimś czasie powrócił w reklamie wody mineralnej Żywiec Zdrój. Kolejne single z tej płyty to "Pięknie jest" i "Jak to widzisz".  


"Zanim słońce wstanie"

[----- Podzial strony -----]Wielkie poruszenie wywołał po niespełna dwurocznej przerwie singiel "Skarb", zwiastujący kolejną płytę Ramony. Niezbyt dotąd znana wokalistka nagle dla wielu stała się nadzieją rodzimej muzyki popowej. Kawałek doczekał się nawet remiksu Tima Simenona z Bomb The Bass, z którym Rey i Arana zapoznali się za pośrednictwem serwisu MySpace, a następnie towarzyszyli mu podczas jego kilkudniowej prywatnej wizyty w Polsce. Zapowiadano jeszcze przeróbkę tej piosenki prze formację Plaid. W międzyczasie pojawił się remiks autorstwa kolejnej sławy sceny elektronicznej – tym razem za utwór "Lubię cię" zabrał się sam Ricardo Villalobos!

Przed końcem 2008 roku premierę miał najnowszy singiel "Znajdź i weź", do którego klip nakręcony został w Los Angeles przez Michaela Maxxisa. Co należy zaznaczyć, Ramona oprócz profesjonalnej oprawy muzycznej za każdym razem prezentuje również fachowo zrealizowane teledyski, które nie ustępują zachodnim standardom i tym również wyróżnia się ta artystka na rodzimym rynku. Jest to kolejny znak, że Ramona Rey to bardzo przemyślany koncept sceniczny z ambicjami na zdobycie popularności także poza granicami kraju.


"Znajdź i weź"

Igor twierdzi, że on i Ramona są tylko przekaźnikami jakiejś wyższej inteligencji. Na tle wątłej kondycji polskiej muzyki rozrywkowej, kreatywność i śmiałe eksperymenty producencko-wokalne tego duetu to rzeczywiście zjawisko równie rzadkie i oczekiwane jak inwazja UFO.

                                                                (nk)