X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Springsteen Bruce

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2008 15:25
Bruce Springsteen, najpopularniejszy ostatnio artysta amerykański będący w trasie koncertowej, kompletne przeciwieństwo Toma Waits'a.

Bruce Frederick Joseph Springsteen urodził się 23 września 1949 roku w Long Branch w stanie New Jersey. Jest synem kierowcy Douglasa Fredericka Springsteena i sekretarki Adele Ann Zirilli. Chęć tworzenia wzbudził w nim występ Elvisa Presleya w "The Ed Sullivan Show", który zobaczył jako siedmioletni chłopiec. 9 lat później jego matka wzięła pożyczkę i kupiła mu gitarę, o której śpiewał później w "The Wish".

W 1965 roku rozpoczął swoją karierę muzyczną, przewijając się przez zespoły takie jak: The Castiles, Dr. Zoom & The Sonic Boom, Sundance Blues Band oraz The Bruce Springsteen Band. Kiedy do grupy doszedłklawiszowiec David Sancious, uformował się skład później nazwany The E Street Band, z którym Bruce współpracuje do dzisiaj. W maju 1972 roku grupa trafiła na przesłuchanie do legendarnego Johna Hammonda, znanego choćby z podpisania kontraktu z Bobem Dylanem. Zaowocowało to umową między Columbia Records a The E Street Band.

Pierwszy album Springsteena, "Greetings From Asbury Park, N.J." był dobrze przyjęty przez krytyków, którzy porównywali go do Boba Dylana, jednak sprzedał się w skromnej liczbie 2 milionów egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Kolejna płyta - "The Wild, The Innocent & The E Street Shuffle" także została ciepło przyjęta przez recenzentów, jednak nie odniosła komercyjnego sukcesu. Ten miał nadejść trochę później. Zespół nie zraził się niską sprzedażą ich pierwszych płyt i tworzył dalej – tak powstał krążek "Born To Run".
Przez wielu uważany za najlepszą płytę rock’n’rollową wszech czasów, znalazł się na trzecim miejscu amerykańskiej listy najlepszych albumów. W tym czasie Springsteen stał się ikoną rocka, znalazł się na okładkach najbardziej poczytnych czasopism ("Time" i "Newsweek") i niestety pokłócił się z menedżerem Mikiem Appelem. Wstrzymało to prace nad kolejnym albumem aż do 1977 roku. Wtedy to Bruce znowu pojawił się w studiu, żeby nagrać "Darkness On The Edge Of Town" – krążek, który różnił się od poprzednich wydawnictw. Teksty, które niosły ze sobą głębokie przesłania, wskazywały na intelektualny rozwój twórcy.

Jednak najważniejszym albumem, który ujrzał światło dzienne w 1984 roku, był "Born In The U.S.A.". Absolutny megahit, znalazł się na pierwszych miejscach wszystkich ważniejszych zestawień najlepszych albumów i do 1995 roku sprzedał się w samych tylko Stanach w oszałamiającej liczbie 15 milionów kopii. Żadna z późniejszych płyt nie osiągnęła takiego sukcesu.

Ostatnio wydał swój nowy krążek pt. "Magic", którym udowadnia, że dla prawdziwego twórcy wiek nie ma większego znaczenia, chociażby dlatego, że znalazł się on na pierwszym miejscu listy Billboardu.

"Girls in their summer clothes"

Bruce Springsteen – ikona rocka, żywa legenda, wciąż tworzy, wydaje płyty i koncertuje.

http://www.polskieradio.pl/muzyka/plyty/rock/artykul38643.html/
http://www.lastfm.pl/music/Bruce+Springsteen/
http://www.myspace.com/brucespringsteen
http://www.brucespringsteen.net/news/index.html/