Polskie Radio
Section05
blues

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Ewa Bem Jazz blues śpiew muzyka współczesna piosenka wywiad

Patryk Zakrocki: blues jest muzyką wartą odkrywania

- W pewnym momencie źle traktowałem bluesa, odłożyłem go na półkę i zapomniałem, co jest jego esencją, co w nim pulsuje. A blues jest muzyką osobistą, daje możliwość opowiedzenia historii i krajobrazu ludzkiej duszy - mówił w Dwójce Patryk Zakrocki, który wraz z grupą Polski Piach zagra w sobotę 23 lipca podczas "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką koncert muzyka współczesna blues Dwójka KULTURA Paweł Siwek Patryk Zakrocki

Nieustające entuzjazm i werwa. The Rolling Stones oczami naukowca

"Oni wciąż są pełni entuzjazmu i werwy, wciąż promieniują i pokazują, co potrafią" – tak o grupie The Rolling Stones mówił prof. Paweł Tański z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Gościł on w Trójce z okazji 60. rocznicy pierwszego koncertu legendarnego zespołu, hucznie obchodzonej na antenie stacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler The Rolling Stones Mick Jagger Keith Richards MUZYKA muzyka hp rock and roll blues

XV edycja Suwałki Blues Festiwal. "Znani artyści zaśpiewają ulubione utwory bluesowe"

Wielkimi krokami zbliża się prawdziwe święto Bluesa w Suwałkach. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Suwałki Blues Festiwal będzie miała wyjątkowy charakter - poświęcona będzie artystycznej współpracy polsko-norweskiej. Nie zabraknie znanych wykonawców polskiej sceny muzycznej, a do udziału w wydarzeniu zaproszono m.in. bluesowe zespoły litewskie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Marcin Kusy blues Suwałki piosenka

Maja Kleszcz: "B.L.UES" to pretekst do celebrowania upływającego czasu

- Wraz z Wojciechem Krzakiem wpadliśmy na pomysł, aby 90. urodziny Bogdana Loebla, którego teksty są treścią i rdzeniem tej płyty, uhonorować takim, mam nadzieję, miłym upominkiem; taką klamrą spinającą też naszą współpracę z panem Bogdanem tworzenia piosenek w estetyce retro, która trwa już ponad dekadę - mówiła w "Poranku Dwójki" Maja Kleszcz o albumie "B.L.UES".
Zobacz więcej na temat:  blues Dwójka płyta MUZYKA muzyka współczesna

RiTa Pax: "Tribute to Breakout" to nowa płyta ze starą duszą

- W latach 60. w Polsce zespół Breakout był oknem na Zachód. Muzycznym i wizualnym. Muzycy grali na światowej klasy instrumentach i to było słychać w ich brzmieniu. Co więcej, byli doceniani za granicą, nie tylko w bloku państw wschodnich - mówią członkowie grupy Rita Pax, która właśnie wydała płytę "Piękno. Tribute to Breakout". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka blues Rock Alternatywa MUZYKA paulina przybysz Ula Kaczyńska