Polskie Radio
Section05
pożyczka

"Skarbiec Palikota" na celowniku UOKiK. Firmie i jej szefowi grożą ogromne kary

Prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciw firmie Polskie Destylarnie z Lublina, która organizowała kampanię pożyczkową "Skarbiec Palikota". Zgodnie z przepisami, Polskim Destylarniom grozi kara do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary za każdą z sześciu praktyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK konsument pożyczka inwestycje firma POLSKA

BIK prognozuje dalszy wzrost akcji kredytowej. W czołówce hipoteka i kredyty ratalne

Kredytobiorcy w Polsce zaciągają coraz więcej kredytów i pożyczek. Na koniec 2023 r. suma wszystkich kredytów i pożyczek do spłaty wyniosła 727 mld zł. To o 5 mld zł więcej niż rok wcześniej. Banki, SKOK-i i instytucje pożyczkowe udzieliły nowych zobowiązań na kwotę 182,5 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 25 proc. w porównaniu z 2022 r. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt hipoteczny pożyczka BIK

Śląsk: gang mógł wyłudzić kilkadziesiąt milionów złotych. Szefowa grupy aresztowana

Na wniosek sosnowieckiej prokuratury sąd aresztował 46-latkę, podejrzaną o kierowanie grupą przestępczą, która pod pozorem inwestycji w przedsięwzięcia biznesowe od firm i osób, mogła wyłudzić łącznie nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Prokuratura prosi pokrzywdzonych o kontakt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sosnowiec Śląsk śląskie prokuratura przestępczość wyłudzenia pożyczka pranie pieniędzy regiony sąd sądownictwo

Wakacje kredytowe w 2024 r. Nowe kryteria i większa dostępność pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Z wakacji kredytowych może skorzystać w 2024 roku około 550 tysięcy posiadaczy złotowych "hipotek". Tylu bowiem kredytobiorców może spełnić, zapisane w projekcie ustawy, kryteria skorzystania z tego rozwiązania. Więcej osób będzie mogło także liczyć na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy stopy procentowe bank pożyczka legislacja rząd Ministerstwo Finansów społeczeństwo POLSKA

"Żądza pieniądza". Jak działają sprawcy lichwy mieszkaniowej? [POSŁUCHAJ]

Reportaż o procederze lichwy mieszkaniowej, utraconych nieruchomościach i zaangażowanych w te oszustwa urzędnikach państwowych - notariuszach. – To opowieść o ludzkich kłopotach i naiwności i tych, którzy z niej żyją. Opowieść o łatwowierności i żądzy pieniądza – mówił, zapraszając na audycję, jej autor Adam Bogoryja-Zakrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca pożyczka nieruchomości oszustwa oszustwo

Kolejne zatrzymania w sprawie klubów nocnych wyłudzających pieniądze. Prawie 130 podejrzanych

Kolejnych 20 osób zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w sprawie klubów nocnych, w których miało dochodzić do wyłudzania pieniędzy od klientów. W śledztwie jest już łącznie 129 podejrzanych, 54 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA CBŚ prokuratura wyłudzenia zatrzymanie pieniądze pożyczka rachunek bankowy

Pożyczył 800 zł, do spłaty ma... 102 tys. zł. Interwencja prokuratora generalnego

Niemal dwadzieścia lat temu mężczyzna pożyczył 800 zł, żeby utrzymać rodzinę. Nie spłacał rat w terminie. Dług rósł w błyskawicznym tempie. Po wyroku sądu dłużnik oddał już 41 tys. zł, a do spłaty pozostało jeszcze 102 tys. zł. Uchylenia nakazu zapłaty w tej sprawie chce prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sąd pożyczka Prokuratura Generalna sądownictwo POLSKA