X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Tato kupi mi dżinsy, proszę!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 15:00
Apel ten wyśpiewany w 1966 roku przez Karin Stanek wyrażał marzenia tysięcy polskich nastolatków o spodniach - symbolu zachodniego stylu życia.
Audio
  • Kultowe przedmioty lat 60. (Trójkowy Wehikuł Czasu)

Bohaterami kolejnego odcinka audycji "Trójkowy Wehikuł Czasu", zabierającej nas co piątek w epokę big beatu, były kultowe przedmioty tego okresu. W trójkowym studio Jerzy Sosnowski, wspólnie ze swoim gościem, historykiem kultury prof. Małgorzatą Szpakowską, współautorką książki "Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach", analizowali kulturowe znaczenie rzeczy takich jak dżinsowe spodnie, pralka Frania i gramofon Bambino.

 - Dżinsy były u nas przedmiotem marzeń z tego powodu, że ich nie było. Można je było zdobyć jeżeli ktoś miał kontakty z zagranicą, można je było kupować w Pewexie za dolary, no i można było je kupić na ciuchach za dość duże pieniądze, ale dobranie rozmiaru fasonu etc. było dość skomplikowane. Stąd też dżinsy były wyznacznikiem statusu – mówiła w audycji prof. Szpakowska.

Ciekawym wątkiem w rozmowie był wpływ jaki wywarła pralka Frania na strukturę współczesnych rodzin. W pewnym sensie urządzenie to przyczyniło się do rozwoju singlowego stylu życia.

- Frania odegrała ważną rolę w procesie indywidualizacji. Pranie przed pojawieniem się pralek było przedsięwzięciem skomplikowanym. Jedna osoba nie była w stanie sobie z tym poradzić. To była kwestia przynoszenia wody, często węgla, żeby tę wodę zagrzać itd. Dzięki pojawieniu się pralki, pranie, przedsięwzięcie, które do tej pory organizowało życie całej rodzinie stało się zajęciem jednoosobowym – podkreślała prof. Szpakowska.

Oprócz rozmowy w audycji jak zwykle mogliśmy posłuchać archiwalnych materiałów radiowych. "Trójkowy Wehikuł Czasu" zabrał nas m.in. do zakładów tekstylnych produkujących bistor, czyli polski odpowiednik zagranicznej krępliny (reportaż z 1972 roku), oraz na Pustynię Błędowską gdzie w 1961 roku odbyły się polskie próby rakietowych lotów w kosmos (fragment audycji z 16 kwietnia 1961 roku).

bch

Czytaj także

Wehikułem w big beatowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 12:45
W programie wycieczki wspomnienie o Kasi Sobczyk, wyprawa do "grającej spółdzielni" oraz fragmenty audycji młodzieżowych z lat 60.
rozwiń zwiń