X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Cztery kule, które skończyły pewną epokę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 00:01
W 1980 roku został zamordowany John Lennon. 8 grudnia fani na całym świecie w szczególny sposób wspominają jego muzykę.
Audio
  • 35 lat temu zginął tragicznie John Lennon. Korespondencja Adama Dąbrowskiego (IAR)
W 2015 roku przypada 75. rocznica urodzin i zarazem 35. rocznica śmierci Johna Lennona
W 2015 roku przypada 75. rocznica urodzin i zarazem 35. rocznica śmierci Johna LennonaFoto: PAP/DPA

8 grudnia, 1980 rok, godzina 22:50. John Lennon i Yoko Ono wracają ze studia nagraniowego do swojego nowojorskiego apartamentu. Są już pod domem. Lennon słyszy głos mężczyzny: "Mr Lennon!", odwraca się. W jego kierunku padają strzały. Ranny dociera do stróżówki, skąd udaje się wezwać pomoc.

"Postrzelony mężczyzna, 72 Zachodnia 1" - taką dyspozycję zgłosił dyżurny policjant w biurze nowojorskiej policji. Lennon dostał dwa pociski w plecy, dwa kolejne w ramię - jeden z nich przebił aortę szyjną. Strzelając piąty raz, zamachowiec spudłował. 40 minut później lekarze stwierdzają zgon Johna Lennona z powodu utraty krwi.

John Lennon - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Zabójcą okazał się 25-letni Mark David Chapman, chory psychicznie fan artysty. Kilka godzin przed morderstwem zdobył od eks-Beatlesa autograf na egzemplarzu solowego albumu muzyka, "Double Fantasy". Mężczyzna bez słowa podszedł do Lennona i wręczył mu okładkę płyty. Po złożeniu autografu Lennon uprzejmie zapytał: "Czy to wszystko, czego pan chce?".

Chapman nie tylko nie stawiał oporu, ale usiadł na chodniku i spokojnie czekał na przyjazd policji. Po trwającym kilka miesięcy procesie dostał karę dożywocia. Już 6 razy bezskutecznie starał się o przedterminowe zwolnienie.

Kartka
Kartka pocztowa napisana przez Johna Lennona do Piotra Metza

Świat tymczasem pogrążył się w żałobie. Niewątpliwie śmierć Lennona była kolejnym znakiem końca pewnej epoki. Tak jeszcze nieodległe lata 60. przechodziły w sferę mitu. "Naprawdę go kochałem" - powiedział mediom tuż po fatalnych wiadomościach Paul McCartney. Razem z Lennonem tworzyli najbardziej utytułowany duet kompozytorski w historii muzyki pop. W latach 70. nie utrzymywali jednak ze sobą kontaktów. Lennon wracał właśnie do formy z doskonałym, wydanym ledwie 21 dni przed śmiercią, albumem "Double Fantasy". W chwili śmierci miał 40 lat.

Nie tylko McCartney był w szoku. Tuż po opublikowaniu informacji o tragedii nawet komentatorzy sportowi przerywali swoje relacje.

CNN Newsource/x-news

- Przepraszam państwa, ale w tej chwili kompletnie nie obchodzi mnie, co dzieje się na boisku, to tylko sport, są rzeczy ważniejsze - stwierdził poruszony Howard Cossell, dziennikarz relacjonujący w momencie śmierci Lennona zawody futbolu amerykańskiego.

Stacje radiowe i telewizyjne emitowały specjalne wydania poświęcone Beatlesom. Hołdom i nawiązaniom nie było końca. 14 grudnia 1980 roku na prośbę Yoko Ono miliony ludzi na całym świecie uczciło śmierć Lennona 10 minutami ciszy. Wielu fanów The Beatles po śmierci Lennona próbowało targnąć się na własne życie. Dwóch z nich - skutecznie.

(pk)