"Bel Canto Stefana Witasa", 4ever MUSIC
Ostatnia aktualizacja:
20.03.2009 11:01
23 marca premiera podwójnego wydawnictwa, które stanowi cząstkę prywatnej kolekcji Jana Zagozdy prezentowanej od lat w Programie Pierwszym Polskiego Radia w audycjach "Słodkie Radio Retro".
STEFAN WITAS - jeden z najpopularniejszych polskich artystów estrady, Polskiego Radia, fonografii, kabaretu, filmu i operetki. Oklaskiwany przez pokolenia polski tenor. Głos o zachwycający brzmieniu. Cudowne wrodzone bel canto kształcone (do 1939 roku) przez tenora La Scali Umberto Macneza.
Dwudziestoletni Witas debiutował w Polskim Radiu już w 1928 roku. Rok 1932 to rok sukcesów. W "Konkursie Młodego Śpiewaka" pod patronatem Jana Kiepury brało udział udział dwustu pięćdziesięciu śpiewaków. Wśród dwudziestu tenorów Stefan Witas otrzymał pierwsze miejsce. W tym samym roku nagrał w wytwórni "Columbia" swoją pierwszą płytę z utworami: "Miguela" (Princesita) i "La Paloma" (Chłopcy na nas już czas) i kilka arii operowych. Od 1936 roku śpiewa w Polskim Radiu m.in. w popularnych audycjach "Podwieczorek przy mikrofonie", do których wrócił po wojnie, w 1958 roku, jako gwiazdor, aktor i komik.
W ogłoszonym w 1937 roku konkursie Polskiego Radia na najpopularniejszych wykonawców zajmuje wysokie miejsce. Do 1 września 1939 roku artysta nagrał ponad 200 utworów. Od 1935 do 1938 roku nagrywał w wytwórni "Odeon" pod pseudonimami Stefan Nowita, Stefan Witas-Nowita. Ostatnie płyty przed wybuchem wojny nagrał w kwietniu 1939 roku w wytwórni Syrena Electro. 27 sierpnia 1939 roku Stefan Witas śpiewał, (ostatni występ) na koncercie z okazji "Dorocznej Wystawy Radiowej". W czasie wojny do połowy 1940 roku przebywał we Lwowie. W Warszawie występował w teatrach "Kometa", Figaro" i "Bohema" i na tajnych koncertach muzyki polskiej.
Wspaniały talent aktorski (od 1939 roku członek ZASP-u) ujawniony po wojnie podziwiała publiczność przez 10 lat w warszawskiej "Syrenie". Dialogi Dymsza - Witas rozbudzały huragany śmiechu. Wspaniałym rozdziałem artystycznej biografii Witasa stała się ulubiona przez artystę praca w warszawskiej operetce. Trzydzieści lat sukcesów (opt. "Życie paryskie" Offenbacha grano 500 razy!). Zachwycona publiczność nagradzała artystę niezapomnianymi owacjami, praca sceniczna była koronowaniem wielkiej kariery.
Stefan Witas żył 98 lat (1908-2006). Obie płyty stanowią cząstkę prywatnej kolekcji Jana Zagozdy prezentowanej od lat w Programie Pierwszym Polskiego Radia w audycjach "Słodkie Radio Retro". Ten głos jest znany pokoleniom słuchaczy od ponad osiemdziesięciu lat.