X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

NT: Muzyka źródeł Podhale

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 12:00
22 kwietnia (czwartek) 19:00

MUZYKA ŹRÓDEŁ MUZYKA SKALNEGO PODHALA, 22. kwietnia, godz. 19.00

Studio Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Scenariusz i prowadzenie koncertu: Krzysztof Trebunia-Tutka

Koncert zorganizowany we współpracy z Tatrzańską Agencją Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem.


Występują:

Stanisława Galica-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej - prymistka, uczennica Bronisławy Koniecznej-Dziadońki z Bukowiny Tatrzańskiej, laureatka wielu nagród w konkursach muzyki ludowej m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i Międzynarodowym Konkursie Kapel i Instrumentalistów w Zakopanem. Od lat z wielką pasją zbiera i gromadzi materiały dotyczące historii regionu: publikacje, dokumenty, stare fotografie. Jest autorką artykułów, audycji radiowych o tematyce regionalnej oraz książek o Bukowinie Tatrzańskiej: „Na Bieńkowskim Wierchu w Bukowinie...” (2004), „Kuruce - Rody bukowiańskie” (2005), „Bukowina Tatrzańska. Czasy - Ludzie - Wydarzenia” (2007), „Bukowina Tatrzańska - Góralskie życie” i „ Bukowina Tatrzańska - Powrót do źródeł” wydane zostały w 2008 roku. Najnowsza książka „Krajem nieba, krajem ziemi” ukaże się w kwietniu tego roku.
Stanisława Górkiewicz jest rodowitą bukowianką. Pochodzi ze starej góralskiej rodziny Galiców. Od przeszło 30 lat aktywnie uczestniczy w działalności kulturalno-regionalnej, promując i upowszechniając podhalańską kulturę. Z bukowińskim Domem Ludowym, a obecnie z Bukowińskim Centrum Kultury współpracuje od 1973 roku.

Janina Czernik z Białego Dunajca - wybitna śpiewaczka i tancerka podhalańska, znawczyni folkloru i obyczajów góralskich, nagrywała tradycyjne pieśni m.in. z Kapelą Rodzinną Trebuniów-Tutków.


Józef Gąsienica-Brzega z Zakopanego - prymista, spadkobierca stylu wnuka Bartusia Obrochty - Władysława z Zakopanego. Członek zespołu im. Bartusia Obrochty, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu Kapel i Instrumentalistów w Zakopanem oraz Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Nagrywał płyty, m.in. z własną kapelą.
Jest prawnukiem siostry Bartusia Obrochty, Agnieszki Gąsienicy-Brzega. Jego dziadkiem ze strony mamy był Andrzej Słodyczka-Kliniok, który grywał jako prymista z muzyką Obrochtów.

Andrzej Obrochta-Bartuś z Zakopanego - prymista, potomek słynnego Bartusia Obrochty, z własną kapelą wydał kilka płyt, laureat konkursów muzyki ludowej. Na ubiegłorocznym festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą wystąpił z synem, utalentowanym skrzypkiem Bartkiem, zdobyli nagrodę w konkursie „Duży - Mały”.


Józef Pitoń z Kościeliska - wybitny tancerz, gawędziarz wielokrotnie nagradzany w konkursach m.in. „Sabałowe Bajania” i „Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej. Autor książek o tematyce regionalnej, śpiewak, basista, przewodnik i ratownik tatrzański, kierownik artystyczny Zespołu im. Klimka Bachledy, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Znawca i popularyzator kultury podhalańskiej. W sposób pełen humoru i swady opowiada gawędy Sabałowe, opowiastki innych autorów i własne. Pisuje opowiadania i wiersze. Złożyły się one na cztery tomy: „Moje bajdy", „Naski świat", „Holni ludzie" i „Roki lecom". Zagrał w filmach: „Ród Gąsieniców", „Trzecia granica", „Legenda Tatr", „Janosik. Prawdziwa Historia".

Tadeusz Styrczula-Maśniak z Kościeliska – basista ze słynnej muzykującej rodziny Styrczulów-Maśniaków, świetny tancerz i śpiewak; występował i nagrywał płyty m.in. z zespołem „Maśniaki” oraz Zespołem im. Klimka Bachledy.


Henryk Trebunia-Tutka (ur. 1932 w Poroninie) - podhalański skrzypek i twórca ludowy. Opracował oryginalną technikę rzeźby w szkle. Jako prymista występował w wielu zespołach góralskich: „Harnasie” i „Regle” z Poronina, Zespół „Hyrni” z Krakowa, zespół Zofii Solarzowej z Białego Dunajca; laureat I miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel w Kazimierzu nad Wisłą. Członek rodzinnej kapeli Trebuniów-Tutków z Poronina. Uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Kultury Podhalańskiej” w 2002 roku przez Zarząd Główny Związku Podhalan.

 http://www.polskieradio.pl/nowatradycja/

Bilety: (karnety – 60 zł, bilety na poszczególne dni – 20 zł) godzinę przed koncertami w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Z. Modzelewskiego 59

Informacje, możliwość rezerwacji biletów
(od poniedziałku do piątku w godz. 12-15): tel. 022 645 52 52