X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Gaba Kulka - "Hat, Rabbit"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2009 10:00
Wszystko wskazuje na to, że Gaba Kulka na dobre wyszła z undergroundu. "Wreszcie!" – chce się wykrzyknąć. Dzięki kontraktowi z wytwórnią Mystic Production Kulka ma szansę znaleźć się tam, gdzie za sprawą talentu powinna być już dawno.

Wszystko wskazuje na to, że Gaba Kulka na dobre wyszła z undergroundu. "Wreszcie!" – chce się wykrzyknąć. Dzięki kontraktowi z wytwórnią Mystic Production Kulka ma szansę znaleźć się tam, gdzie za sprawą talentu powinna być już dawno.

Początki muzycznej drogi pianistki, wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów kręciły się wokół heavy metalu. Brzmi kosmicznie? Jest znacznie prostsze, niż się wydaje. Gabriela całkiem zwyczajnie... grała covery. Utwory Iron Maiden opracowane na fortepian i żeński głos? Nie do końca, bowiem artystka występowała w towarzystwie gitarzysty i sekcji rytmicznej, a projekt nosił nazwę Baaba Kulka.

Trudno jasno stwierdzić, czy solowa twórczość Gaby to pop z jazzowym zacięciem, czy bardziej jazz w popowym wydaniu. A wszystko podlane jeszcze aktorskim, odrobinę kabaretowym sosem. W pierwszym na płycie, cudownie bałaganiarskim "Hat, Meet Rabbit" na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się jazz. Odrobinę popu słychać w warstwie wokalnej. Kulka śpiewa w sposób charakterystyczny dla Tori Amos, stosuje podobne chórki. I kiedy trzeba, wspina się na podobne, wysokie rejestry. Generalnie w twórczości Gabrieli słychać masę nawiązań do tego, co robi na swoich płytach Amerykanka.

Odrobinę intymnie robi się w piosence "Aaa". Pierwszym "A" jest tutaj Gabriela, drugim Czesław Mozil, którego głos dodaje piosence przestrzeni. Trzecie "A" należy się fortepianowi Kulki. To jedyny instrument, jaki słychać w "Aaa". W charakterze gościa na "Hat, Rabbit" pojawił się także Konstanty Andrzej Kulka – profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, a prywatnie ojciec Gaby. Skrzypce Konstantego Kulki słychać w "Lady Celeste".

"Niejasności" przez wzgląd na rytmikę i nastrój mogą kojarzyć się z płytami Republiki, podobnie "Challenger". Gabriela stara się uzyskać podobną manierę wokalną do tej, którą posługiwał się  Grzegorz Ciechowski. "Propaganda" z kolei delikatnie trąci dokonaniami Queen. Gitarzysta Piotr Aleksandrowicz generuje dźwięki podobne do tych, którymi czaruje Brian May. Zupełnie inne, akustyczne oblicze, Aleksandrowicz pokazuje w bossa novie "Bosso".

Trudno mówić tutaj o zrzynaniu, bowiem Kulkę cechuje świeże, indywidualne podejście do muzyki. Słychać, że artystka robi coś swojego. I należy jej się za to szacunek. Dobrze, że w końcu udało się Gabie wypłynąć, bowiem artystka ma sporo do powiedzenia, zarówno w kwestii muzyki, jak i poetyckich tekstów.

Maciek Kancerek
Czytaj także

Gaba Kulka - „Hat, rabbit”

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2009 13:29
Gabrieli talent wokalny, muzykalność i osobowość, po prostu nie mogą być nikomu obojętne… Jeśli ktoś narzeka na poziom polskiej sceny muzycznej, to najwyraźniej nie słyszał Gaby Kulki - tak o artystce mówi Czesław Mozil.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kucz - Kulka

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 13:54
24.01.2010 (niedziela) 20:05
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazda za abonament

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 10:30
Gaba Kulka w duecie z Konradem Kuczem oraz Golden Life to gwiazdy, które wezmą udział w wyjątkowych koncertach z cyklu „Gwiazda za abonament” w Trójce.
rozwiń zwiń