Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.12.2018

Sól - smaczny dodatek czy biała trucizna?

Zbyt obfite jedzenie soli powoduje wzrost poziomu sodu w organizmie, a to jest dla człowieka niekorzystne. Sprzyja wielu chorobom m.in. nowotworowi żołądka i zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, a przede wszystkim otyłości.

Dziennie powinniśmy spożywać nie więcej niż 5 g soli. To płaska łyżeczka do herbaty. - A my spożywamy 10 a nawet 12 gramów, czyli dwa razy więcej - mówi dietetyczka Paulina Gąsiewska. I apeluje, żeby jeść żywność jak najmniej przetworzoną. - Im bardziej przetworzona żywność, tym więcej w niej soli - wyjaśnia. Podkreśla, że niemal we wszystkich produktach jest sól - w chlebie, wędlinach, serach, mleku, więc jemy ją nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego powinniśmy zrezygnować z dosalania potraw

Dietetyczka zauważa, że sól to sól i nieistotne, czy to sól morska, himalajska, kamienna, naturalna, bambusowa, wędzona, czy jakakolwiek inna. Skład mają niemal identyczny, a różnią się może smakiem, ale to rzecz gustu. Ważne, żeby nie przesadzać z jedzeniem soli. - Więc używajmy zwykłej soli jodowanej, tylko z umiarem - mówi.

Czy każda sól, jaką można kupić jest jodowana? Czy sól jodowana nadaje się do przetworów m.in. kiszonek? Czy spożywanie soli, w której są różne mikroelement może służyć do wyrównywania ich braków? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Paulina Gąsiewska (Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 9.18

ag