Polskie Radio
Section05
zdrowie i dieta

Witarianizm - na czym polega?

Witarianizm to spolszczona nazwa stylu odżywiania o nazwie raw vegan, czyli surowego weganizmu, który polega na rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego i spożywanie takich, które nie zostały poddane obróbce termicznej przekraczającej 45 stopni Celsjusza. Przygotowane w ten sposób warzywa i owoce zachowują w sobie witaminy i enzymy w dobrze przyswajalnej formie organicznej.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta zdrowe odżywianie Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+

Polskie dzieci najszybciej tyją według WHO. Rodzicu – zwróć uwagę na nadwagę

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że polskie dzieci najszybciej wśród wszystkich krajów europejskich przybierają na wadze, a co za tym idzie – w jak najszybszym tempie stają się otyłe. Problem jest poważny, ale nie jest nie do rozwiązania. Na tę sytuację mają wpływ przede wszystkim rodzice, którzy są w dużej mierze odpowiedzialni za to, co ląduje na talerzu dzieci. Nie mniej istotna jest edukacja dzieci, która będzie odpowiednio dobrana do ich wieku, a także działania globalne, stawiające na promocję zdrowego stylu życia i działania profilaktyczne.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta zdrowe odżywianie diety Strefa Rodzica

Leśna apteka. Poznaj korzyści kryjące się w roślinach

W ostatnim czasie obserwowany jest zwrot w kierunku natury i medycyny ludowej. Bardzo ciekawe jest to, w jaki sposób nasi przodkowie wykorzystywali zioła i dzikie rośliny w swoim codziennym życiu. Karina Rudzka, gościni audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom skupia się przede wszystkim na naszych słowiańskich przodkach.
Zobacz więcej na temat:  rośliny zdrowie i dieta zdrowe odżywianie naturalne metody leczenia Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

Topinambur to roślina niepopularna, choć jej właściwości zdrowotne były znane już setki lat temu. To jadalne warzywo stopniowo zaczyna powracać na nasze talerze, co dzieje się za sprawą nie tylko jego smaku, ale przede wszystkim niesamowitych właściwości. Pierwotnie topinambur obrastał jedynie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, jednak w połowie siedemnastego wieku trafił do Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. U nas traktowano topinambur jako warzywo, zaś w Azji skupiono się na jego działaniu prozdrowotnym.
Zobacz więcej na temat:  rośliny zdrowie Strefa Rodzica zdrowie i dieta radio dla rodziców choroba

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia, dzieci w Polsce tyją szybciej od swoich kolegów ze Starego Kontynentu. Problem z nadmierną masą ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci do trzech lat, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.  
Zobacz więcej na temat:  otyłość zdrowie dziecka zdrowie zdrowie i dieta kuchnia polska nowotwory nowotworowy cukrzyca narodowy fundusz zdrowia medycyna młodzież cukier cukierki słodycze słodkości nadwaga badania Światowa Organizacja Zdrowia WHO choroba

Rozszerzanie diety dziecka. Jak powinno wyglądać?

Rozszerzanie diety dziecka to temat, który szczególnie nurtuje wielu młodych rodziców. Informacje na temat rozszerzania diety można znaleźć zarówno w licznych książkach, jak i w internecie. Książka „Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety” autorstwa Małgorzaty Jackowskiej nie tylko zbiera i porządkuje te informacje, ale też stara się je zweryfikować. Autorka przekłada język naukowy na taki, który będzie zrozumiały dla odbiorcy. Gościni "Strefy Rodzica" zajmuje się żywieniem dzieci od lat i spotkała się z przypadkami powielanych mitów, które mimo dostępnej wiedzy, wciąż są powielane.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowe odżywianie zdrowie i dieta zdrowie dziecka radio dla rodziców

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie dziecka zdrowie i dieta sen

Jak rozpoznać otyłość u malucha, jak jej zapobiegać? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ruch i dieta jest czymś niezwykle ważnym dla każdego z nas, a szczególnie dla dzieci. Kiedy nasz maluszek staje się otyły? Jak mądrze rozszerzać jego dietę, aby nie dopuścić do otyłości oraz wdrożyć u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe? Opowiada doktor Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk - nasza radiowa Doktor Witaminka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców zdrowie i dieta

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowe odżywianie zdrowie zdrowie i dieta

Uzależnienie od cukru. Jak zapanować nad zachciankami i uwolnić się od słodyczy?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu liczby osób, które utraciły kontrolę nad tym, co jedzą. Cukier w postaci glukozy jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trudno go ograniczyć. Po zjedzeniu czegoś słodkiego pojawia się pobudzenie i chwilowa euforia, ale niedługo później następuje spadek. Po czym poznać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od cukru? Jak sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiedział w Strefie Rodzica dietetyk, psychodietetyk i autor książek dotyczących odżywiania, Mikołaj Choroszyński.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka zdrowie i dieta Strefa Rodzica radio dla rodziców

Ranking diet na rok 2022 [POSŁUCHAJ]

Na stronie U.S.News.com w zakładce Health co roku pojawia się ranking diet. Wśród kategorii możemy znaleźć między innymi diety odchudzające, roślinne, dla osób z cukrzycą, dla zdrowego życia czy łatwe do stosowania. Niedawno ukazało się zestawienie na rok 2022. Wyniki rankingu zinterpretował w audycji "Strefa Rodzica" prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
Zobacz więcej na temat:  dieta zdrowie i dieta zdrowe odżywianie radio dla rodziców Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica

Zespół nieszczelnego jelita – objawy, leczenie i zapobieganie

W okresie noworodkowym organizm dziecka przystosowuje się do nowych warunków życia. Właśnie wtedy wykształca się u dziecka bariera jelitowa. Prawidłowe zasiedlenie jelita bakteriami stymuluje błonę śluzową jelita do właściwego funkcjonowania. Szczególnie istotne znaczenie mają tu bifidobakterie, które przez długi czas dominują u dzieci urodzonych drogą naturalną i karmionych piersią.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dziecka zdrowie i dieta radio dla rodziców

Kawa rano czy po południu? Czego nie wiemy o tym aromatycznym napoju?

Kiedy jest idealny czas na kawę? Przed czy po posiłku? Od razu po przebudzeniu czy nieco później? Każdy Polak wypija średnio 1–2 filiżanki kawy dziennie. Wciąż jednak zastanawiamy się, kiedy sięgnąć po napój, by odpowiednio nas pobudził. Jakie są największe mity dotyczące picia kawy i o czym należy pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo kawa porady zdrowie zdrowie dziecka zdrowie i dieta dieta Tomasz Miara

Otyłość międzypokoleniowa. Czy można się od niej uwolnić?

Ponad sześćdziesiąt procent Polaków ma problem z wagą powyżej normy. Co czwarte dziecko ma nadwagę lub otyłość. Czy otyli dziadkowie i rodzice to także otyłe dzieci? Bohaterka ostatniej Strefy Rodzica udowodniła, że zbyt duża waga przedstawicieli poprzednich pokoleń nie przesądza o losie najmłodszych członków rodziny. Swoją receptą na pokonanie otyłości podzielił się gość "Strefy Rodzica" w PR Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowe odżywianie zdrowie i dieta radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia otyłość