Polskie Radio
Section05
sól

W kształcie kopuły lub stodoły - w Polsce są 292 magazyny na sól drogową

- W kształcie kopuły lub stodoły, wewnątrz wykończone drewnem – to magazyny na sól drogową, stojące przy drogach. Pod kątem użytkowania obie konstrukcje magazynu służą tak samo, a drewniane wnętrze powoduje, że zgromadzona sól zachowuje odpowiednią wilgotność - powiedział kierownik rejonu Ożarów Mazowiecki Karol Kantor z GDDKiA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura sól drogi zima śnieg bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

"Miała naturę duchowości, która była oparta na zachwycie nad żywotem świętych". Dr Maciej Korkuć o św. Kindze

- To nie było żadnym dziwactwem, to było wpisane w ówczesną duchowość, kiedy starano się na bazie pracy nad sobą - również u elit dworskich - dążyć do odnowy Kościoła, który przez całe wieki przechodził przez fale wznoszące i przez upadki, z których się podnosił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć o św. Kindze, księżnej krakowskiej i sandomierskiej, która według legendy przywiozła do Polski sól.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta HISTORIA historia Polski społeczeństwo Sandomierz sól

"Weekend Kulturalny". Jubileuszowa wystawa "70/70" w Muzeum Żup Krakowskich

Na wystawie można oglądać 70 najciekawszych i najcenniejszych obiektów ze zbiorów wielickiego muzeum. Starannie wyselekcjonowane eksponaty pookazują kierunki zainteresowań i badań Muzeum, różnorodność zbiorów i kolekcji.  O wystawie mówili w PR24 dr Barbara Konwerska – współautorka projektu wystawy i Marek Skubisz – kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Wieliczka sól

Nie sypią - źle, sypią - też źle. Solić czy nie solić podczas takiej zimy jak teraz?

Zima ma w nosie kalendarz i choć przysłowie głosi, że "idzie luty, podkuj buty" (żeby się nie ślizgać na lodzie), to za oknem wiosna w pełni, rośliny puszczają młode pędy, a coraz więcej ptaszków czule do siebie ćwierka. Co młodszym dzieciom zaś trudno wytłumaczyć, co to jest kulig. Tej zimy w Warszawie śnieg padał jeden dzień. Mimo to pługosolarki na stołecznych ulicach nie są rzadkim widokiem, zwłaszcza nocą.
Zobacz więcej na temat:  zima śnieg sól Maciej Oswald