Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 12.07.2019

Polscy archeolodzy w starożytnej Nubii

Do XIV wieku królestwo Makurii, leżące na terenie dzisiejszego Sudanu, było dobrze prosperującą chrześcijańską enklawą, sąsiadującą od północy z arabsko-muzułmańskim żywiołem. Kiedy jednak w 1364-66 roku król Makurii podjął decyzję o opuszczeniu Dongoli - stolicy królestwa, mieszkańcy tego miasta zaczęli szybko przechodzić na islam.

Fenomen tej bezkrwawej konwersji religijnej i transformacji społecznej bada ekipa polskich specjalistów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, która zdobyła na ten cel grant ERC (European Research Council) w wys. 1,5 mln euro. Nasi archeolodzy są po pierwszym z czterech sezonów wykopaliskowych i podzielą się wstępnymi wynikami.

Dr Dorota Dzierzbicka zwraca uwagę, że stanowisko archeologiczne jest bardzo rozległe. Ma 200 hektarów. - Projekt obejmuje tylko teren cytadeli nad Nilem - wyjaśnia. Naukowcy zaczęli od badań wierzchniej, a więc najmłodszej warstwy. Badają tkankę miejską, ulice i place, które łączyły domy.

Maciej Wyżgoł, członek ekipy, zwraca uwagę, że naukowcy nawet nie wiedzą, czy po opuszczeniu miasta przez króla, zostało ono opuszczone również przez mieszkańców, czy też stopniowo było zasiedlane przez społeczność muzułmańską, która wypierała chrześcijan. - Zresztą byli również królowie muzułmańscy - podkreśla. Zwraca przy tym uwagę, że muzułmańscy Arabowie nie atakowali Nubii.

W czym islam nubijski różnił sie od islamu w innych regionach? Jak wyglądają prace archeologiczne w Dongoli? Jak odnoszą się do nich Sudańczycy?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Dr Dorota Dzierzbicka (terenowy szef misji), Maciej Wyżgoł (członek ekipy)

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 19.08

ag