Polskie Radio
Section05
Sudan

Czy średniowieczne stroje władców Makurii były wygodne?

Stroje noszone przez ludzi mówią nam, kim oni są albo za kogo chcieliby uchodzić. Kolor, rodzaj tkaniny czy specyficzne elementy garderoby to rodzaj kodu, który zdradza miejsce danej osoby w hierarchii władzy. Takie przesłanki legły u podstaw projektu realizowanego przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. Badacze analizują różne aspekty związane z ubiorem władców Makurii - chrześcijańskiego państwa, które istniało między VI a XIV stuleciem na terenie dzisiejszego Sudanu, czyli dawnej Nubii. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia średniowiecze Sudan Afryka Nubia

Sudańczycy masowo umierają z głodu. Porażające dane

W Sudanie zanotowano przypadki śmierci z głodu. O dramacie mieszkańców poinformował ONZ-owski Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme - WFP). Organizacja zaapelowała do walczących stron w tym kraju o natychmiastowe zagwarantowanie organizacjom humanitarnym możliwości niezakłóconych dostaw żywności na terenach, na których uchodźcy pozbawieni są jakiejkolwiek pomocy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Sudan ONZ śmierć żywność

Czasopismo "Archaeology": odkrycie polskich badaczy wśród 10 najważniejszych dokonań archeologicznych 2023 roku

Prestiżowy amerykański magazyn "Archaeology" każdego roku tworzy ranking najważniejszych znalezisk poprzednich 12 miesięcy. W tym roku wśród 10 pozycji zestawienia znalazło się odkrycie malowideł w Starej Dongoli w Sudanie przez ekspedycję archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  archeologia HISTORIA NAUKA Sudan Afryka Jezus Chrystus chrześcijaństwo ranking

Naukowcy opisali dietę mnichów ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie

Badacze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że mnisi ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie cieszyli się wysokim statusem społecznym. Przybywali tam z nawet odległych rejonów Afryki. Nie dotykały ich choroby metaboliczne, związane z niedożywieniem. Mieli bowiem dostęp do świeżych owoców i warzyw, mięso spożywali w dość dużych ilościach i regularnie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia badania średniowiecze Afryka Sudan Uniwersytet Warszawski

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli na ciele sprzed 1300 lat tatuaż nawiązujący do Chrystusa

Na średniowiecznym cmentarzu przy klasztorze w Ghazali w Sudanie pochowano osobę, która miała na stopie wytatuowany religijny symbol.  To dopiero drugi przypadek, kiedy praktyka tatuowania została potwierdzona w średniowiecznej Nubii. Odkrycia dokonano w Pracowni Bioarchaeologii Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Sudan archeologia odkrycia i ciekawostki tatuaż Uniwersytet Warszawski NAUKA

Ponad tysiąc cywilów zamordowano w jeden dzień. Dramat mieszkańców Sudanu

Jednego dnia, 15 czerwca bieżącego roku, w regionie Darfuru Zachodniego w Sudanie dokonano masakry ponad tysiąca cywilów, którzy uciekali przed trwającym od kwietnia konfliktem między paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) a sudańskim wojskiem - wynika ze śledztwa amerykańskiej stacji CNN. Według dziennikarzy mordy miały podłoże etniczne i zostały dokonane przez arabskie RSF i sprzymierzone z nimi bojówki na czarnej ludności. Masakra trwała do 17 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  USA Afryka ŚWIAT Sudan społeczeństwo polityka

Walczące w Sudanie strony uzgodniły 72-godzinne zawieszenie broni. "Wszystkie poprzednie były zrywane"

Według mediatorów saudyjskich i amerykańskich, sudańska armia rządowa i organizacje paramilitarne skupione w Siłach Szybkiego Wsparcia (RSF) uzgodniły 72-godzinne zawieszenie broni w trwającej od połowy kwietnia wojnie domowej. Ma ono obowiązywać od niedzieli. Tymczasem w sobotę walki w rejonie Chartumu trwały ze zdwojoną zaciętością.
Zobacz więcej na temat:  USA Afryka ŚWIAT Sudan społeczeństwo polityka

Grupa Wagnera rozszerza wpływy w Afryce. Szuka uzbrojenia na wojnę z Ukrainą

Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera jest siłą destabilizującą państwa Afryki - poszukuje uzbrojenia, by nielegalnie wysłać je z tego kontynentu na wojnę przeciwko Ukrainę, dostarczyła też pociski ziemia-powietrze sudańskim Siłom Szybkiego Wsparcia (RSF), jednej ze stron toczącego się w tym kraju konfliktu - informuje amerykański rząd.
Zobacz więcej na temat:  Sudan Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Afryka broń