Polskie Radio
Section05
Sudan

Sudańczycy masowo umierają z głodu. Porażające dane

W Sudanie zanotowano przypadki śmierci z głodu. O dramacie mieszkańców poinformował ONZ-owski Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme - WFP). Organizacja zaapelowała do walczących stron w tym kraju o natychmiastowe zagwarantowanie organizacjom humanitarnym możliwości niezakłóconych dostaw żywności na terenach, na których uchodźcy pozbawieni są jakiejkolwiek pomocy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Sudan ONZ śmierć żywność

Czasopismo "Archaeology": odkrycie polskich badaczy wśród 10 najważniejszych dokonań archeologicznych 2023 roku

Prestiżowy amerykański magazyn "Archaeology" każdego roku tworzy ranking najważniejszych znalezisk poprzednich 12 miesięcy. W tym roku wśród 10 pozycji zestawienia znalazło się odkrycie malowideł w Starej Dongoli w Sudanie przez ekspedycję archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  archeologia HISTORIA NAUKA Sudan Afryka Jezus Chrystus chrześcijaństwo ranking

Naukowcy opisali dietę mnichów ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie

Badacze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że mnisi ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie cieszyli się wysokim statusem społecznym. Przybywali tam z nawet odległych rejonów Afryki. Nie dotykały ich choroby metaboliczne, związane z niedożywieniem. Mieli bowiem dostęp do świeżych owoców i warzyw, mięso spożywali w dość dużych ilościach i regularnie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia badania średniowiecze Afryka Sudan Uniwersytet Warszawski

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli na ciele sprzed 1300 lat tatuaż nawiązujący do Chrystusa

Na średniowiecznym cmentarzu przy klasztorze w Ghazali w Sudanie pochowano osobę, która miała na stopie wytatuowany religijny symbol.  To dopiero drugi przypadek, kiedy praktyka tatuowania została potwierdzona w średniowiecznej Nubii. Odkrycia dokonano w Pracowni Bioarchaeologii Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Sudan archeologia odkrycia i ciekawostki tatuaż Uniwersytet Warszawski NAUKA

Ponad tysiąc cywilów zamordowano w jeden dzień. Dramat mieszkańców Sudanu

Jednego dnia, 15 czerwca bieżącego roku, w regionie Darfuru Zachodniego w Sudanie dokonano masakry ponad tysiąca cywilów, którzy uciekali przed trwającym od kwietnia konfliktem między paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) a sudańskim wojskiem - wynika ze śledztwa amerykańskiej stacji CNN. Według dziennikarzy mordy miały podłoże etniczne i zostały dokonane przez arabskie RSF i sprzymierzone z nimi bojówki na czarnej ludności. Masakra trwała do 17 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  USA Afryka ŚWIAT Sudan społeczeństwo polityka

Walczące w Sudanie strony uzgodniły 72-godzinne zawieszenie broni. "Wszystkie poprzednie były zrywane"

Według mediatorów saudyjskich i amerykańskich, sudańska armia rządowa i organizacje paramilitarne skupione w Siłach Szybkiego Wsparcia (RSF) uzgodniły 72-godzinne zawieszenie broni w trwającej od połowy kwietnia wojnie domowej. Ma ono obowiązywać od niedzieli. Tymczasem w sobotę walki w rejonie Chartumu trwały ze zdwojoną zaciętością.
Zobacz więcej na temat:  USA Afryka ŚWIAT Sudan społeczeństwo polityka

Grupa Wagnera rozszerza wpływy w Afryce. Szuka uzbrojenia na wojnę z Ukrainą

Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera jest siłą destabilizującą państwa Afryki - poszukuje uzbrojenia, by nielegalnie wysłać je z tego kontynentu na wojnę przeciwko Ukrainę, dostarczyła też pociski ziemia-powietrze sudańskim Siłom Szybkiego Wsparcia (RSF), jednej ze stron toczącego się w tym kraju konfliktu - informuje amerykański rząd.
Zobacz więcej na temat:  Sudan Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Afryka broń

Papież zwrócił się do społeczności międzynarodowej: nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie z okazji obchodzonej w niedzielę uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego apelował: nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy, nie przyzwyczajajmy się do wojny. Mówił o wojnie w Sudanie i ponowił prośbę o bliskość z narodem ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek konflikty międzynarodowe Sudan wojna na Ukrainie Kościół katolicki ŚWIAT Europa