Polskie Radio
Section05
Sudan

Polscy archeolodzy angażują społeczność spoza świata nauki

Spotkania poświęcone historii prowadzone w sudańskich szkołach przez polskich badaczy, dni otwarte dla miejscowej ludności na stanowisku archeologicznym, wzajemne konsultacje na temat odkrywanych zabytków, bo często lokalna społeczność wie lepiej, czym był i do czego służył dany przedmiot… To kilka przykładów tzw. archeologii zaangażowanej, która ma na celu wciąganie miejscowych społeczności w działania na rzecz ochrony ich własnego dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Afryka Sudan

Złoto Afryki uratuje rosyjski budżet? Tak działa Grupa Wagnera w Sudanie

Grupa Wagnera - znana przede wszystkim jako wojskowa formacja najemników - przekształciła się ostatnio w bardziej "wyrafinowane" narzędzie Kremla, które reprezentuje interesy Putina w Afryce - kontynencie, gdzie poparcie dla Rosji jest stosunkowo wysokie. Jak podaje "New York Times", organizacja ta zapewnia Moskwie wielomilionowe zyski, angażując się w wydobycie złota w Sudanie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Sudan Afryka Rosja sankcje wojna 2022

"Próba wyjścia z okresu dyktatury była bardzo ryzykowna". Ekspert o zamachu stanu w Sudanie

- Spór dotyczy możliwości kontrolowania przez wojsko bardzo ważnych gałęzi gospodarki, które są wyłączone spod nadzoru państwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Sudan ONZ Polskie Radio 24 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Antoni Opaliński konflikty międzynarodowe kryzys reżim

"Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę". Spotkanie z dr Pawłem L. Polkowskim

Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi badania nad sztuką naskalną w oazie Dachla w Egipcie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Egipt Sudan Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Poznań

Ambasada RP w Kairze z sukcesem wspiera prace badawcze polskich archeologów w Egipcie

Obecność polskich archeologów w Egipcie ma długą historię i tradycję. Polscy badacze są obecni w Egipcie od ponad osiemdziesięciu lat. To tam stawiała pierwsze kroki polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej, pracując na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych. Od kilku dekad każdego roku w Egipcie działa około dziesięciu misji pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Z sukcesem wspiera je polska placówka dyplomatyczna, którą kieruje dr Michał Łabenda. - Pomoc naszym badaczom to jeden z priorytetów Ambasady RP w Kairze - mówi dyplomata, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja archeologia Uniwersytet Warszawski Sudan