Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 10.10.2018

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.

laboratorium mikroskop 1200 free
100 wynalazków na stulecie. Kto zażegnał konflikt serologiczny?

Jeszcze w XX wieku na tyfus plamisty umierało ok. 10 proc. zarażonych. - Epidemie wybuchały z reguły jesienią i ustawały latem - mówi prof. Hanna Stypułkowska-Misiurewicz, mikrobiolog z Narodowego Zakładu Zdrowia Publicznego. - Wywoływane były przez rickettsia prowazekii, drobnoustroje przenoszone przez wszy ubraniowe. To one przenosiły zakażenie z człowieka na człowieka.

W walce z tym wirusem najbardziej skuteczni okazali się naukowcy z lwowskiego instytutu kierowanego przez Rudolfa Weigla, który wpadł na pomysł, by bakterie tyfusa namnożyć na wszach, robiąc im lewatywę. Szczepionki użyto po raz pierwszy w 1934 roku na personelu instytutu Weigla. Czy się sprawdziła? Jak produkowano szczepionki podczas II wojny światowej? Dlaczego dla Weigla pracowali m.in. młody Zbigniew Herbert i matematyk Stefan Banach? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Majchrzak

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/ac