Polskie Radio
Section05
wynalazek

Kolor zmienił fotografię. Pierwsza barwna odbitka została pokazana w 1861 roku

Obecnie fotografia barwna jest standardem, zaś czarno-biała to raczej domena fotografii artystycznej. Ale jeszcze 30-40 lat temu odbitki barwne były wręcz luksusem. Znawcy tematu spierają się co do faktu kto pierwszy wykonał barwną fotografię. Uważa się, że był to Thomas Sutton, pracujący na zlecenie i pod kierunkiem Jamesa Clerka Maxwella. 17 maja 1861 roku w Royal Institution w Londynie Thomas Sutton zaprezentował pierwsze w historii kolorowe zdjęcie swego autorstwa.
Zobacz więcej na temat:  fotografia kodak kolor HISTORIA wynalazek wynalazcy fotograf barwy

Elektroniczny "Ratownik wodny" wynalazkiem licealistów ze Słupska

Uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych i Mechanicznych w Słupsku stworzyli elektroniczny system "Ratownik wodny", który ma pomóc w ratowaniu życia na kąpieliskach. Technologia za pomocą kamer rozpozna ruchy topiącej się osoby i automatycznie wyśle na pomoc boję. Prototyp
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo aplikacja szkoła Ukraina Trójka Ukraina pomoc Trójka technologie ratownik wodny liceum wynalazek konkurs NAUKA Słupsk

DCz #605. Telefunken - od telefonu, przez radio, do wytwórni płyt

- Kiedyś nagrywało się przez tubę, wszystko przechodziło przez igłę, która nacinała na bardzo miękki materiał, na samym początku była to sadza wymieszana z masłem. Następnie się to galwanizowało, robiło się negatyw, później pozytyw, a z niego tłoczyło się płyty z szelaku - mówił w Dwójce Mieczysław Stoch. W audycji powróciliśmy do opowieści o legendarnych wytwórniach płytowych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Przemysław Psikuta płyta album fonografia wytwórnia muzyczna wynalazek

Olejarz: Konstrukcja Łukasiewicza była strzałem w dziesiątkę

- To według pomysłu Ignacego Łukasiewicza skonstruowano pierwszą lampę naftową, jako że próby spalania nowego paliwa we wcześniejszych lampach olejnych nie odniosły sukcesu - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bobrówce Barbara Olejarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wynalazek wynalazcy ropa naftowa Ignacy Łukasiewicz oświetlenie

Przyklejany mini termometr pomoże w monitorowaniu choroby

Zmierzenie temperatury u dziecka, tego małego i tego już większego, nie jest łatwą prawą. Szklane (jeśli ktoś je jeszcze ma) mogą się stłuc, elektroniczne zaniżają pomiary – krótko mówiąc same problemy. Może więc, zamiast mierzyć temperaturę doraźnie, lepiej monitorować bez przerwy przez np. 2-3 dni, aby w razie pierwszych objawów, szybko zareagować? Pomoże w tym wynalazek pewnego studenta.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie pomoc wynalazek Mateusz Drozda Trójka

Wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''. Projekty i konstrukcje

– Nazwisko Leonardo da Vinci kojarzy się z wybitnym malarstwem, ale to nie wszystko, co można powiedzieć o tym wielkim artyście. Był także inżynierem, geologiem, projektantem różnego rodzaju urządzeń – mówi w Trójce Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w którym prezentowana jest wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo Katarzyna Cygler wystawa wynalazek Leonardo da Vinci Wrocław