X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

IPN zaprezentował grę "Across the Iron Curtain"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:29
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował grę "Across the Iron Curtain" - "Przez żelazną kurtynę". To edukacyjna gra planszowa opowiadająca o ludziach, którzy zdołali uciec przez żelazną kurtynę. Została opracowana przez międzynarodowy zespół ekspertów z Czech, Słowacji i Polski. Wśród nich był Karol Madaj z Instytutu Pamięci Narodowej. Gra została wydana przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia. 
IPN zaprezentował grę Across the Iron Curtain - Przez żelazną kurtynę.
IPN zaprezentował grę "Across the Iron Curtain" - "Przez żelazną kurtynę". Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Dyrektor zarządzająca Platformy Neela Winkelmann, jedna z autorek "planszówki" wyjaśnia, że gra powstała, by uświadomić młodym ludziom koszmar komunistycznego systemu. Neela Winkelmann tłumaczy, że pracownicy Platformy od dawna myśleli o wydaniu gry przeznaczonej dla uczniów i studentów, na przykładzie której mogliby uświadomić sobie warunki życia w ustroju komunistycznym. Dyrektor Winkelmann dodaje, że właśnie żelazna kurtyna najlepiej uosabia koszmar tego ustroju. Przedarcie się przez żelazną kurtynę jest mocnym symbolem dążenia każdego człowieka do zachowania swojej godności, a godność może nam zapewnić tylko wolność - powiedziała Neela Winkelmann.

Gra inspirowana jest historiami uciekinierów, które zostały zebrane przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia. Pozwala to uczestnikom gry uświadomić sobie, jak wyglądało życie "za żelazną kurtyną" oraz poczuć emocje osób, które zdecydowały się uciec.

Łukasz Pogoda z Biura Edukacji Narodowej IPN wyjaśnia, że gra ma bawiąc edukować. To łamie konwencję typowej lekcji historii, na której uczniowie muszą poznać fakty i daty - powiedział Łukasz Pogoda. Biorąc udział w grze mogą dowiedzieć się, dlaczego ludzie chcieli uciekać z krajów komunistycznych, zrozumieć jak trudne i niebezpieczne to było wyzwanie oraz ile kosztowało wysiłku.

Doktor Tomasz Ginter podkreśla, że gra ma też zwrócić uwagę na to, jak były łamane prawa człowieka w krajach komunistycznych. Ograniczenie możliwości swobodnego przemieszczania się było jednym z elementów opresyjności systemu komunistycznego, choć - podkreśla doktor Ginter - ówczesne władze podpisały Deklarację Praw Człowieka, w której jest zapisane, że "każdy człowiek ma prawo opuścić kraj, w którym przebywa".

Gracze mają za zadanie przedostać się z krajów bloku komunistycznego do krajów Europy Zachodniej. Podczas rozgrywki muszą zgromadzić odpowiednie "środki", by skutecznie przekroczyć "żelazną kurtynę". Jeśli nie będą odpowiednio przygotowani lub zabraknie im szczęścia, trafią do więzienia i nie wydostaną się do wolnego świata.


IAR       

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.