Nie żyje "ostatni z aktorskiego rodu". Odszedł Andrzej Mrożewski

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2025 22:04
Nie żyje Andrzej Mrożewski. "R.I.P. Ostatni z aktorskiego rodu Mrożewskich, Andrzej, Jędrek, wuj mój, odszedł po ciężkiej chorobie w wieku 85 lat (...). Cześć Jego Pamięci!" - napisał na swoim profilu społecznościowym Michał Popłoński, siostrzeniec zmarłego aktora.
Andrzej Mrożewski w cyklu Dzieje kultury polskiej - Jagiellonowie. Część IV. 1548-1572.
Andrzej Mrożewski w cyklu "Dzieje kultury polskiej - Jagiellonowie. Część IV. 1548-1572". Foto: kadr z filmu

Andrzej Mrożewski należał do pokolenia aktorów, rozwijających polski teatr i film. Na świat przyszedł w 1940 roku w Krakowie. Pochodził z aktorskiej rodziny - jego ojcem był ceniony aktor Zdzisław Mrożewski.

Andrzej Mrożewski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (1961 rok). Karierę teatralną rozpoczął w Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a następnie w innych znaczących scenach: w Krakowie, Szczecinie. 

W latach 1990–1995 pełnił także funkcję dyrektora Teatru Satyry "Maszkaron" w Krakowie. 

W świecie filmu zadebiutował w 1963 roku. Na przełomie lat podjął się ról w wielu kultowych produkcjach. Wystąpił m.in. w filmach: "Sól ziemi czarnej", "Noce i dnie" - gdzie wcielił się w postać Tadeusza Krępskiego, "Trędowata", a także w serialach takich jak "Życie na gorąco", "Tajemnica Enigmy", "Blisko, coraz bliżej", "Pogranicze w ogniu", "Klan", "Samo życie" oraz "Vinci".

Ostatnią produkcją, w której wziął udział, był serial "Belle époque" z 2017 roku.

***

Film Polski/zch

Zobacz więcej na temat: odeszli 2025
Czytaj także

Diane Keaton nie żyje. Miała 79 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2025 21:40
Zmarła amerykańska aktorka i laureatka Oscara Diane Keaton - poinformowały media w USA. Miała 79 lat.
rozwiń zwiń