W bitwach morskich w rejonie Narwiku, które toczyły się od 9 kwietnia 1940 roku, wzięły udział polskie niszczyciele Grom, Burza oraz Błyskawica. W miasteczku znajduje się pomnik polskich marynarzy z ORP Grom poległych w bitwie oraz ich kwatera na pobliskim cmentarzu.
Zwycięska bitwa o Narwik, była pierwszym triumfem sprzymierzonych w wojnie z Trzecią Rzeszą, jednak zdobycie portu nie zostało przez aliantów w pełni wykorzystane.
Zajęcie Belgii i postępy Niemców na froncie francuskim, zmusiły aliantów do wycofania sił i odstąpienia od pościgu za generałem Eduardem Dietlem, głównodowodzącym niemieckim zgrupowaniem. Wcześniej w Narwiku zniszczono infrastrukturę kolejową i portową.
Bitwa między wojskami niemieckimi a alianckim Korpusem Ekspedycyjnym trwała od 9 kwietnia do 8 czerwca 1940 roku. Po raz pierwszy po klęsce wrześniowej, polskie regularne jednostki lądowe walczyły tam z Niemcami.
Decydujące natarcie rozpoczęły jednocześnie, w nocy z 27 na 28 maja, 13. półbrygada Legii Cudzoziemskiej i Brygada Strzelców Podhalańskich. Polska jednostka, licząca niespełna 5 tysięcy żołnierzy, stanowiła jedną trzecią wszystkich sił lądowych aliantów.
Po bitwie osłaniała załadowanie wojsk Korpusu Ekspedycyjnego na okręty. Jako jedna z ostatnich wyruszyła 8 czerwca w drogę powrotną do Francji i Wielkiej Brytanii.
W walkach uczestniczyły też polskie niszczyciele Błyskawica, Burza i Grom, wchodzące w skład floty brytyjskiej. Patrolowały one fiordy i ostrzeliwały pozycje niemieckie. Ponadto jako transportowce były wykorzystywane polskie statki: Chrobry, Batory i Sobieski".
Pod Narwikiem Brygada Podhalańska straciła 97. żołnierzy, 28. zaginęło a 189. zostało rannych.
IAR
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.