32 instytucje kultury z Krakowa łączą siły, by ułatwić dostęp osobom ze szczególnymi potrzebami

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2025 13:48
Ponad trzydzieści krakowskich instytucji sztuki i nauki podpisało porozumienie o współpracy. Chcą wspólnie tworzyć Sieć Dostępności Kultury i działać na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami.
32 instytucje kultury z Krakowa łączą siły, by ułatwić dostęp osobom ze szczególnymi potrzebami.
32 instytucje kultury z Krakowa łączą siły, by ułatwić dostęp osobom ze szczególnymi potrzebami.Foto: Shutterstock

W inicjatywę włączyły się krakowskie muzea, galerie, teatry, uczelnie artystyczne, biblioteki i ośrodki kultury podlegające pod Ministerstwo Kultury, małopolski urząd marszałkowski i krakowski magistrat. Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy i powołanie Krakowskiej Sieci Dostępności Kultury miało miejsce w siedzibie Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory.

Krakowska Sieć Dostępności Kultury

Autorami inicjatywy są koordynatorzy dostępności zatrudnieni w krakowskich instytucjach. Będą razem organizować wydarzenia i promować zmiany, które ułatwią dostęp do kultury wszystkim mieszkańcom - w tym osobom z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Sieć ma pomóc im dzielić się doświadczeniami i ujednolicać zasady tak, by każda jednostka była bardziej otwarta i dostępna.

Czytaj także:

Organizacje kultury wychodzą naprzeciw osobom ze szczególnymi potrzebami

- Chodziło nam o to, żebyśmy my, koordynatorzy, mogli się połączyć i wspierać się w organizacji przedsięwzięć. Chcielibyśmy móc wymieniać się pomysłami, szkolić i dzielić doświadczeniem. Chcielibyśmy także sformalizować nasz cel: by kultura była dostępna ponad podziałami - podkreśliła Dominika Feiglewicz-Penarska, aktorka i koordynatorka ds. dostępności w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Tłumaczenia na język migowy i instalacje pętli indukcyjnych

Wśród działań na rzecz dostępności inicjatorzy projektu wymieniają m.in.: tłumaczenia na język migowy, instalacje pętli indukcyjnych dla osób niedosłyszących, wdrażanie audiodeskrypcji czy eliminowanie barier architektonicznych. Jak zaznaczają, ich celem jest tworzenie przestrzeni dostępnych nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także dla starszych i rodziców z dziećmi. 

Krok ku dostępności

- Dostępność musi być szeroko rozumiana: to są schody, którymi mogę zejść, i wysokość autobusu, do którego mogę wsiąść. Dostępność to jest światło na skrzyżowaniu, które czasami dłużej, a czasami krócej jest zielone. To są dziesiątki różnych rzeczy, a miasto, które urządza tę przestrzeń, ma naprawdę dużą rolę do odegrania. Chętnie włączymy to środowisko do rozmowy - zadeklarował wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur.

32 instytucje z Krakowa ponad podziałami

Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in.: Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Biblioteka Kraków, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, galeria Bunkier Sztuki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum AK, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum MOCAK, Teatr Groteska, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr KTO, Teatr Ludowy, Teatr Łaźnia Nowa.

***

PAP/IAR/MiastoKraków/zuzannachowaniec/k/pg

Czytaj także

"Królewska wymiana" - współpraca między zamkami w Warszawie i na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2025 10:00
Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu podjęły współpracę polegającą na wymianie cennych dzieł. Do Warszawy z Krakowa przyjechało już m.in. popiersie króla Jana III, a na Wawel powędrował ze stolicy brukselski arras zatytułowany "Upadek moralny ludzkości przed potopem".
rozwiń zwiń