Coliving - nowoczesna forma mieszkania i dzielenia przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2025 15:51
W czasach, gdy własne mieszkanie staje się coraz odleglejszym marzeniem młodych ludzi, zaczynają pojawiać się alternatywne formy zamieszkania. Jedna z nich jest coliving, czyli dzielenie przestrzeni do życia z innymi, tworząc w ten sposób organiczną społeczność.
Czym jest coliving?
Czym jest coliving?Foto: Shutterstock

Coliving to współdzielenie przestrzeni do życia, zarówno tej mieszkalnej, jak i do pracy. - Ważne jest podkreślenie tego, że chodzi o niespokrewnione ze sobą osoby - mówi Marcin Wojciech Żebrowski, urbanista i prowadzący "Urbcast. Podcast o miastach". Jak mówi ekspert, to nie znaczy nie w zupełności tracimy prywatność; pokoje nadal są prywatne, a współdzielenie ma sprzyjać tworzeniu nowych społeczności.


Posłuchaj audycji "Świat 4.0" o colivingu


Czym jest coliving?

- Colivingi często są nowymi, nawet centralnie położonymi budynkami. Oferują ciekawą alternatywę dla osób, które poszukują nie do końca dużego mieszkania, bo mają na tyle aktywny tryb życia, że spędzają w nim dość mało czasu. Wtedy bardzo przydają się przestronne, dobrze wyposażone części wspólne - wyjaśnia Marcin Wojciech Żebrowski.

Coliving to według rozmówcy Piotra Firana nowoczesny model, w którym mieszkańcy chcą tworzyć wspólnotę. - Osoby w colivingach nie mieszkają tam dlatego, że jest taniej - przekonuje gość "Świata 4.0".



Jedno z rozwiązań problemu samotności

Jak twierdzi Żebrowski, coliving odpowiada na społeczne problemy, które w większości zostały spowodowane przez media społecznościowe. - Coraz więcej osób, też młodych, jest dotknięta samotnością, wyobcowaniem. Coliving wychodzi temu naprzeciw i umożliwia to, żebyśmy współdzielili i mieszkali razem z kimś innym - wyjaśnia.

- Coraz więcej osób zaczyna wiedzieć, z czym się to w ogóle je. To nie znaczy, że jak idzie się do colivingu, to się rezygnuje całkowicie z prywatności. To tylko daje nam bardzo dużo możliwości do tego, żeby poznawać nowe osoby - mówi Żebrowski.


Zobacz także:


Nie tylko bycie współlokatorem

- Mamy takie duże wyzwanie w Polsce, ale także w Europie, że coraz więcej młodych osób mieszka wspólnie z rodzicami, bo ten rynek mieszkaniowy, szczególnie w dużych miastach, jest naprawdę ciężki. To też nie jest coliving; to, że jesteśmy zmuszeni do takiej sytuacji nie oznacza, że chcielibyśmy w takiej sytuacji być - wyjaśnia urbanista.

- Ważne jest to, żebyśmy mieli do tego wolę; to nie jest dla każdego. To, że jesteśmy zmuszeni do mieszkania z innymi ludźmi, których nie znamy, bo miasto nie zapewnia odpowiednich innych opcji, to nie jest coliving, a bardziej mieszkanie w wynajętym pokoju - opowiada gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marcin Wojciech Żebrowski (urbanista i prowadzący "Urbcast. Podcast o miastach")

Data emisji: 27.05.2025 

Godzina: 17.13

kajz/k

Czytaj także

Indeks Zdrowych Miast - gdzie w Polsce żyje się najlepiej?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 18:47
- Blisko 60 procent ludności naszego kraju mieszka w miastach. Więc ważne, żebyśmy wiedzieli, jak sprawić, by żyło się im lepiej, by byli zdrowsi i bardziej zadowoleni - mówi w Czwórce Joanna Węgrzynowska. - Dlatego powstał Indeks Zdrowych Miast, w którym wskazujemy, jak żyje się mieszkańcom tych miejsc i co warto poprawić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezdomność młodych ludzi - jaka jest prawdziwa skala problemu?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2025 11:53
Kryzys bezdomności dotyka również młodych ludzi, którzy już na początku dorosłości muszą zmagać się z tym ogromnym problemem. W audycji "Bez tabu" z okazji Dnia Ludzi Bezdomnych rozmawialiśmy o doświadczeniach osób, które nie mają własnych czterech ścian.
rozwiń zwiń