Aktor miał 82 lata. W ostatnim czasie zmagał się z chorobą Alzheimera.
Zagrał w wielu filmach, między innymi: "Prawdziwy koniec wielkiej wojny", "Święta wojna", "Znachor", "Pięć minut przed gwizdkiem", "Korczak", "Ogniem i mieczem". Był tytułowym bohaterem serialu biograficznego „Kopernik” Ewy i Czesława Petelskich. Największą popularność zdobył, jako odtwórca roli inżyniera Stefana Karwowskiego w "Czterdziestolatku".
W serialu Jerzego Gruzy z lat 70-tych, Kopiczyńskiemu partnerowali między innymi, Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska i Leonard Pietraszak. Wielka popularność filmu, po latach skłoniła realizatorów do przypomnienia widzom inżyniera Karwowskiego.
Kopiczyński ponownie wcielił się w tę rolę w komedii „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” z 1976 roku i w serialu "40-latek 20 lat później” z 1993 roku.
Za rolę w "Czterdziestolatku" aktor otrzymał wiele wyróżnień, między innymi Nagrodę Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji, "Srebrny Gwóźdź Sezonu" w plebiscycie popularności "Kuriera Polskiego" i nagrodą za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Andrzej Kopiczyński grał w wielu przedstawieniach Teatru Telewizji. W latach 90-tych przez pewien czas prowadził telewizyjny teleturniej "Koło Fortuny". Wystąpił w filmach "Niezwykła podróż Baltazara Kobera” oraz „Ogniem i mieczem”.
Andrzej Kopiczyński został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi w 1975 roku i Odznaczeniem za Zasługi dla Warszawy w 1977 roku.
IAR
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.