X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polska Orkiestra Radiowa

Michał Klauza

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 08:00
Audio

Dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.

Michał Klauzafoto: Michał Heller OiFP

W kwietniu 2016, w trakcie 240. Jubileuszowego Sezonu, kierownictwem muzycznym premiery "Don Pasquale" G. Donizettiego rozpoczął współpracę z Teatrem Bolszoj w Moskwie, gdzie w lutym 2017 przygotował i poprowadził premierę "Idioty" M. Weinberga.
W latach 2013–2015 kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie obok koncertów symfonicznych przygotował i poprowadził premiery "Traviaty" G. Verdiego, "Czarodziejskiego fletu" W.A. Mozarta i "Carmen" G. Bizeta. W latach 2009-2015 drugi dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W latach 2004-2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją wystawione zostały: "Carmen" G. Bizeta, "Rigoletto", "Trubadur", "Aida", "Falstaff" (z B. Terfelem w roli głównej) i "Otello" G. Verdiego, "Wesoła wdówka" F. Lehára (spektakl zarejestrowany przez Telewizję BBC), "Wesele Figara" i "Don Giovanni" W. A. Mozarta oraz "Cyganeria" G. Pucciniego.
W lipcu 2015 wystąpił w Royal Opera House w Londynie, dyrygując koncertowym wykonaniem opery "Cities of Salt" Z. Jabri.

W grudniu 2011 roku poprowadził w Narodowej Operze Ukrainy w Kijowie "Króla Rogera" K. Szymanowskiego w wersji koncertowej, przygotowanego jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą "Sinfonia Varsovia", z orkiestrami większości polskich Filharmonii i Akademii Muzycznych, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską (2002).
Koncertował we Francji, Niemczech, Szwajcarii (galowy koncert poświęcony pamięci M. Rostropowicza z I. Monighettim, S. Gabettą i M. Maiskym), Wielkiej Brytanii, Armenii, Włoszech, Korei, w krajach Zatoki Perskiej.

Współpracował z Operą Bałtycką, gdzie dyrygował spektaklami "Salome" R. Straussa i "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta, a także poprowadził premierę spektaklu "Skrzypce Rotszylda"/"Gracze" (B. Fleischmanna i D. Szostakowicza/D. Szostakowicza i K. Meyera).
Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, gdzie przygotował i poprowadził premierę cPotępienia Fausta" H. Berlioza, a także z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie poprowadził "Aidę" G. Verdiego oraz przygotował i poprowadził premierę „Zemsty Nietoperza”.

W latach 1998-2003 był dyrygentem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
W swoim dorobku artystycznym posiada szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. z NOSPR dokonał pierwszej studyjnej rejestracji operetki "Loteria na mężów" K. Szymanowskiego.

W maju 2002 roku z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl "Król Roger" K. Szymanowskiego.

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. R. Dudka oraz dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie I. Musina. Uczestnik międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. K. Redla (Rzym 1996) i V. Gergieva (Rotterdam 1997).