Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Michał Klauza

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 08:00

Michał Klauzafoto: Michał Heller OiFP

Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka oraz studiów podyplomowych w Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie Illii Musina. Od 2015 roku Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (do maja 2019 Polska Orkiestra Radiowa). W latach 2013-2015 kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, a w latach 2009-2015 II dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (2004-2008). W grudniu 2011 roku poprowadził w Narodowej Operze Ukrainy w Kijowie Króla Rogera K. Szymanowskiego w wersji koncertowej, przygotowanego jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą. Koncertował we Francji, Niemczech, Szwajcarii ,Wielkiej Brytanii, Włoszech, Brazylii, Armenii, Korei, w krajach Zatoki Perskiej. Współpracował z Teatrem Bolshoi w Moskwie (2016-2022), Operą Bałtycką, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Poznaniu. Teatrze Wielkim – Operą Narodową w Warszawie (1998-2003), gdzie w 2019 roku przygotował i poprowadził premierę, wystawionej po raz pierwszy w Polsce opery Billy Budd Benjamina Brittena.

W swoim dorobku artystycznym posiada szereg nagrań radiowych i telewizyjnych m.in. z NOSPR dokonał pierwszej studyjnej rejestracji operetki Loteria na mężów K. Szymanowskiego wydanej przez Polskie Radio i nominowanej do nagrody Fryderyk 2019. Wśród dyskografii pod jego batutą Polskie Radio wydało m.in. - nagrane z Polską Orkiestrą Radiową operę Hagith K. Szymanowskiego (nagroda Fryderyk 2020 w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa), utwory symfoniczne Henryka Warsa, Msze Stanisława Moniuszki oraz Muzyka kompozytorów polskich XVIII i XIX wieku. W maju 2002 roku z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie nagrał dla Polskiego Radia spektakl Król Roger K. Szymanowskiego.

Od 2020 r. pracuje w Katedrze Dyrygentury symfoniczno-operowej UMFC w Warszawie.