X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

27 stycznia - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 08:00
Audio

100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego
80. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Witold Lutosławski – Mała suita wersja na ork. kameralną|
Krzysztof  Penderecki – Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie (rew.2007)
Igor  Strawiński – Symfonia in C

Florian Uhlig - fortepian
Łukasz Borowicz - dyrygent

Bieżący rok został ogłoszony Rokiem Lutosławskiego, dlatego pierwszy koncert Polskiej Orkiestry Radiowej w 2013 rozpoczął się wykonaniem Jego Małej suity, w wersji pierwotnej, kameralnej, napisanej na zamówienie Polskiego Radia. Prawykonanie odbyło się 17.10.1950. Po zaprezentowa­niu partytury Grzegorzowi Fitelbergowi, za jego namową, Lutosławski opracował Małą suitę na orkiestrę symfoniczną i w takiej wersji została wy­dana przez PWM. Tę wersję po raz pierwszy zaprezentowano na Festiwalu Muzyki Pol­skiej w 1951 roku pod dyrekcją Fitelberga. Materiał tematyczny utworu opiera się w całości na muzyce ludowej z regionu rzeszowskiego. Z muzyką wykonywaną przez tamtejszy zespół kompozytor ze­tknął się na Festiwalu Muzyki Ludowej w roku 1949. Mała suita składa się z czterech kontrastujących ze sobą części: 1. Fujarka, 2. Hurra polka, 3. Pio­senka i 4. Lasowiak. Rok 2013 to również 80.rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Znakomity niemiecki pianista Florian Uhlig wykonał Jego Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie. Kompozytor  rozpoczął  pracę nad koncertem wiosną 2001 roku,  jednak wrześniowy zamach na World Trade Center nie pozostał bez wpływu na to dzieło. „Koncepcja koncertu uległa radykalnej zmianie, muzyka stała się mroczna, bardziej poważna. Tytułowe zmartwychwstanie powinno być rozumiane w szerszym, symbolicznym i bardziej uniwersalnym kontekście” – tłumaczył kompozytor. W 2007 kompozytor powtórnie zredagował swój Koncert wprowadzając wiele istotnych zmian i tę zrewidowaną wersję można było usłyszeć. W drugiej części wieczoru Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonała Symfonię in C Igora Strawińskiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów  XX w.

 Studio Koncertowe Polskiego Radia 

Zobacz więcej na temat: 2013