Muzyka jest kobietą

W audycji z cyklu "Nowa strefa" tym razem dominowały kobiety: kompozytorki i improwizatorki, artystki różnych muzycznych scen i różnych pokoleń.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PopTika/Shutterstock
O Audycji

Przypomnieliśmy pierwszą płytę hiszpańskiej śpiewaczki posługującej się rozszerzonymi technikami wokalnymi, Fatimy Mirandy, wydaną w 1992 roku - "Las voces de la voz". Pojawił się także Koncert klarnetowy "D'om le vrais sens" Kaiji Saariaho w nagraniu Kariego Krikku - klarnet i Orkiestry Symfonicznej Fińskiego Radia pod dyrekcją Sakariego Oramo, utwór na orkiestrę smyczkową litewskiej kompozytorki, Zibuokle Martinaityte oraz solowa płyta portugalskiej trębaczki Susany Santos Silvy, nagrana w akustyce barokowego kościoła w Lizbonie.

Kontrapunktem dla muzyki kobiet był "Spirit" - na basową gitarę elektryczną i orkiestrę - nagranie z najnowszej płyty Rolfa Wallina. Wykonawcy: Ida Nielsen - gitara elektryczna, Orkiestra Symfoniczna ze Stavanger, dyr. Andris Poga.

***

"Nowa strefa" jest weekendową odsłoną "Nocnej strefy", w której gramy muzykę współczesną. Autorami pasma są: Ewa Szczecińska, Joanna Grotkowska i Marek Zwyrzykowski. Joanna Grotkowska skupia się przede wszystkim na prezentowaniu utworów z Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, Marek Zwyrzykowski na muzyce elektroakustycznej, audycje Ewy Szczecińskiej to autorski wybór nowości muzyki współczesnej, muzyki eksperymentalnej oraz spotkania między różnymi scenami muzyki naszych czasów, a także rozmowy z kompozytorami i muzykami.

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 10.03.2024

Godz. emisji: 0.00

pg/mo

Playlista