Polskie Radio
Section05
Ewa Szczecińska

Paweł Przezwański - kompozytor, którego prowadzi intuicja

Paweł Przezwański urodził się w 1981r w Warszawie – kompozytor, aranżer, gitarzysta, sound desiger i inżynier dźwięku, zanim rozpoczął studia kompozytorskie (na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Marcina Błażewicza i Mariana Borkowskiego) studiował fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ewa Szczecińska kompozytor Paweł Przezwański muzyka współczesna

Czas refleksji, skupienia, wyciszenia - nowa płyta formacji Beryllium

Za nami wiosenna równonoc - co oznacza, że północna półkula będzie obdarzać nas obficiej źródłem życia: słonecznymi promieniami. A przed nami kulminacja postu - Wielki Tydzień, zakończony Triduum Paschalnym i Świętami Wielkanocnymi. Jest to czas szczególny z wielu powodów: ekologicznych i religijnych, duchowych i życiowych.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska muzyka współczesna muzyka polska improwizacja Dwójka

Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą

W tej audycji z cyklu "Nowa Polska" zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska muzyka współczesna muzyka polska kompozycja kompozytor komponowanie Dwójka Łukasz Długosz Grażyna Pstrokońska-Nawratil

Ewa Szczecińska: musiałam przekroczyć zamknięty krąg odbiorców muzyki współczesnej

- Gdy jako młoda dziewczyna, jeszcze studentka muzykologii, trafiłam w latach 90. do Dwójki, zdawałam sobie sprawę, że jeżeli muzyka nowa, wtedy jeszcze awangardowa, współczesna będzie krążyła w tak małym obiegu, to w demokratycznym społeczeństwie nie ma szansy. Trzeba więc dotrzeć do nowych słuchaczy - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Szczecińska z Redakcji Muzycznej PR2, laureatka Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska dziennikarze dziennikarstwo muzyka współczesna Aldona Łaniewska-Wołłk nagroda KULTURA Dwójka kompozytor awangarda muzyka nowa Związek Kompozytorów Polskich

Dziennikarka Dwójki Ewa Szczecińska z Nagrodą Honorową Związku Kompozytorów Polskich

Dziennikarka Dwójki Ewa Szczecińska została uhonorowana przez Związek Kompozytorów Polskich za Zasługi dla Promocji Muzyki Polskiej. Nagrodę przyznano za "wieloletnią, wytrwałą i kompetentną działalność promującą twórczość polskich kompozytorów współczesnych na antenie Polskiego Radia. Na szczególne wskazanie zasługuje cykl "Nowa Polska", poświęcony najmłodszemu pokoleniu polskich kompozytorów" - napisano w laudacji.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU nagroda Ewa Szczecińska kompozytor MUZYKA muzyka współczesna