Syreny w "Nowej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 02:00
Syrena - figura pół kobiety - pół ryby cieszy się sławą uwodzicielskiej piękności. Wodzi swe ofiary na pokuszenie i zainspirowała wybitnego szwedzkiego symfonika Andersa Hillborga do skomponowania potężnego dzieła przeznaczonego na dwa soprany, chór mieszany i orkiestrę.
Syrena
SyrenaFoto: Shutterstock/Barashkova Natalia

"Syreny" z 2011 roku, zamówione przez amerykańskich Filharmoników z Los Angeles i z Chicago kilka lat później nagrane zostały przez szwedzkich muzyków, a całość poprowadził Esa-Pekka Salonen. To nagranie było centralną pozycją "Nowej strefy".

Przypomnieliśmy ponadto fragment melodramy aeterna Aleksandra Nowaka - "Syrena", a kontrapunktem do uwodzicielskiego muzycznego piękna były minimalistyczne utwory kanadyjskiego artysty, gitarzysty i eksperymentatora, Aidana Bakera. Kilka lat temu współpracował on najpierw z muzykami Rygi (Kwartet smyczkowy Sinfonietty Riga, zespół  "The Burning Kulba") oraz z krakowskim zespołem muzyki nowej "Spółdzielnia muzyczna".

Występy muzyków na festiwalach: "Zemika Festival" w Durbe oraz "Sacrum-Profanum" w Krakowie dopełniły programu audycji. 

***

"Nowa strefa" jest weekendową odsłoną "Nocnej strefy", w której gramy muzykę współczesną. 

Autorami pasma są: Ewa Szczecińska, Joanna Grotkowska i Marek Zwyrzykowski. Joanna Grotkowska skupia się przede wszystkim na prezentowaniu utworów z Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, Marek Zwyrzykowski na muzyce elektroakustycznej, a audycje Ewy Szczecińskiej to autorski wybór nowości muzyki współczesnej, muzyki eksperymentalnej oraz spotkania między różnymi scenami muzyki naszych czasów, a także rozmowy z kompozytorami i muzykami.

Posłuchaj
119:55 2023_10_22 00_00_05_PR2_Nowa_Strefa.mp3 Syreny w "Nowej strefie" (Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 22.10.2023

Godzina emisji: 0.00

mo