Miki Wielecki i brazylijska samba w "Nowej strefie"

W nocy z soboty na niedzielę 28 stycznia w "Nowej strefie" królowała brazylijska samba. Moim gościem był perkusista, iberysta i znawca perkusyjnej muzyki iberoamerykańskiej Miki Wielecki. Założyciel szkoły perkusyjnej samby Ritmo Bloco opowiedział o różnicach między kubańską rumbą a brazylijską sambą, a także o specyfice tamtejszego instrumentarium oraz tamtejszego muzykowania.
Miki Wielecki - założyciel szkoły perkusyjnej samby Ritmo Bloco
Miki Wielecki - założyciel szkoły perkusyjnej samby Ritmo BlocoFoto: Michał Czarnecki / materiały promocyjne
O Audycji

Ponadto w audycji przypomniałam dawne chopinowskie nagrania "Małych instrumentów" Pawła Romańczuka, który niedawno otworzył nową galerię Toy Piano we Wrocławiu.

Był też orkiestrowy utwór Luci Długoszewski, skomponowany w 1973 r. na zamówienie Nowojorskich Filharmoników, za który awangardowa artystka w 1977 roku otrzymała Nagrodę Kusewickiego.

Ukazał się właśnie dwupłytowy album z muzyką kompozytorki. Lucia Długoszewski urodziła się w Detroit w 1925 r., w rodzinie polskich emigrantów, większość życia spędziła w Nowym Yorku, gdzie zmarła w 2000 r.

***

"Nowa strefa" jest weekendową odsłoną "Nocnej strefy", w której gramy muzykę współczesną.

Autorami pasma są: Ewa Szczecińska, Joanna Grotkowska i Marek Zwyrzykowski. Joanna Grotkowska skupia się przede wszystkim na prezentowaniu utworów z Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, Marek Zwyrzykowski na muzyce elektroakustycznej. Audycje Ewy Szczecińskiej to autorski wybór nowości muzyki współczesnej, muzyki eksperymentalnej oraz spotkania między różnymi scenami muzyki naszych czasów, a także rozmowy z kompozytorami i muzykami.

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 28.01.2024

Godzina emisji: 0.00

mo

Playlista