Święty pijak i inni bliscy. Światy Josepha Rotha

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 13:00
– Moja fascynacja tym pisarzem wzięła się od "Legendy o świętym pijaku". Ujęła mnie u Rotha jego dobroć – wspominała w Dwójce prof. Barbara Surowska swoje pierwsze spotkania z twórczością znakomitego austriackiego twórcy.
Audio
  • O twórczości Josepha Rotha z prof. Barbarą Surowską rozmawia Witold Malesa (PR, 22.06.2014)
Paul Czanne Pijak (Le buveur), fragm.
Paul Cézanne "Pijak" ("Le buveur"), fragm. Foto: Wikipedia/domena publiczna

– Roth wiedział, że tym utworem właściwie żegna się z literaturą. Wiedział o swoim odchodzeniu, ponieważ sam dobijał się pijaństwem – mówiła prof. Barbara Surowska o "Legendzie o świętym pijaku", opowiadaniu wydanym już po śmierci Rotha. Tekst ten z jednej strony ukazuje dramat człowieka zniewolonego nałogiem, nocującego pod mostem, niemającego żadnej przyszłości. Z drugiej zaś – przedstawia swoistą próbę ocalenia głównego bohatera.
– Pijak Rotha nie jest w stanie wyjść z nałogu, mimo że się stara, próbuje walczyć, ma naprawdę szczere chęci. Dług, który ma u świętej Teresy, udaje mu się jednak spłacić, umiera szczęśliwy. Jest to ocalenie godności ludzkiej – podkreślała badaczka.

Joseph Roth to, przypomnijmy, znakomity pisarz okresu międzywojennego, autor głośnych powieści takich jak "Hotel Savoy" (1924), "Hiob" (1930), "Marsz Radetzky'ego" (1932) i "Krypta kapucynów" (1938).

O twórczości Rotha, o kontaktach pisarza z Polską, o jego politycznych wyborach w "Ćwiczeniach z myślenia" opowiadała prof. Barbara Surowska. Audycję, jak zwykle połączoną z literackimi zagadkami, prowadził Witold Malesa.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: Austria konkurs literatura
Komentarze1
aby dodać komentarz
Cien2014-06-22 22:35 Zgłoś
Bardzo ciekawa audycja, jak zresztą każde wydanie "Ćwiczeń z myślenia".

Czytaj także

Joseph Roth - nocny włóczęga

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 13:00
W "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy na temat książki wspomnieniowej o znakomitym austriackim pisarzu pt. "Samotny wizjoner Joseph Roth".
rozwiń zwiń